FB TW PIN NWS
BioRank 1602

Selçuk Balcı

Doğum tarihi : 04.Temmuz.1988
Selçuk Balcı kaç yaşında : 36
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Selçuk Balcı doğum yeri : Çayeli, Rize

Selçuk Balcı Biyografisi

Selçuk Balcı, 4 Temmuz 1988 tarihinde Rize'nin Çayeli ilçesinde doğmuştur. İlkokulu Çayeli’nde tamamladıktan sonra ailesiyle birlikte Ankara'ya yerleşti. Çocukluğundan beri bağlama çalmasına rağmen lise yıllarında kemençeye merak saldı. Kendini bu konuda yetiştirdikten sonra birçok Karadenizli şarkıcıya kemençe çalarak eşlik etti.
Selçuk Balcı, 2011 yılında Kalan Müzik etiketiyle Patika isimli ilk albümünü çıkardı. 2 yıllık aranın ardından, 2013 yılında Mila isimli ikinci albümünü yine Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıkardı. 3. albümü olan Felamur ise 13 Mayıs 2016'da dinleyicileri ile buluştu.

"Patika" isimli ilk albümü Temmuz 2011 tarihinde Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıktı. Albümde 14 şarkı yer aldı. Albümde yer alan şarkıların tamamı kendine aitti. Albümün aranjörlüklerini Paul Dwyer, İhsan Eş, Kemal Sahir Gürel ve İlhan Yabantaş yaptı. Bunlar dışında Tayfun Şakalakoğlu, Cengiz Alkan'da albümde emek verdiler. Selçuk Balcı, Eylem Aktaş ile birlikte düet yaptı.

"Mila" Ağustos 2013 tarihinde bir önceki albüm gibi Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıktı. Albümde 12 şarkı yer aldı. Albümde bulunan şarkılardan bir tanesinin sözlerini annesi yazdı. Albüm genel olarak Karadeniz yöresine ait anonim türkü ile horon melodilerinden ve Selçuk Balcı'nın kendi bestelerinden oluştu.

"Felamur" Mayıs 2016 tarihinde yine Kalan Müzik etiketi ile piyasaya çıktı. Albümde 12 şarkı yer aldı. Albümde 1 tane kemençe düeti (enstrümantal) eser bulunmaktadır. Albümde Niyazi Koyuncu, Resul Dindar, Selim Topsakal, Aydoğan Topal, Tanju Topal, Yusuf Aydın, Cengiz Alkan, Göksel Bektaş, Sevgi Bonabian, Anıl Türkyılmaz, Nursel Mumcu, Selçuk Balcı vokaldedir.

Selçuk Balcı bugüne kadarki çıkardığı kişisel albümünün dışında birkaç film ve dizinin de müziklerini yaptı. Bizum Hoca, Moskova'nın Şifresi: Temel ve Benim İçin Üzülme gibi yapımlara kendi bestelerinden birkaç parça verdi. Zülfü Livaneli'nin de 50.yıl için yapmış olduğu projede bir tane şarkı seslendirdi. "Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz" dizisi için de müzik yapmıştır.

Selçuk Balcı, Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz adlı dizinin Soundtracklerinde ise Ekin Uzunlar ile beraber Kemençe çalmıştır.

Müzisyen Bahadır Tatlıöz ve Karadeniz müziğinin en sevilen ismi Selçuk Balcı, aynı projede buluştu. "Gül Sevdik Dikeni Kader", tüm müzik platformlarında 2021 yılında yerini aldı

Albümleri :
2011 - Patika
2013 - Mila
2016 - Felamur
2020 - Yüreğimde Bir Umut (Single)
2021 - Gül Sevdik Dikeni Kader (feat. Bahadır Tatlıöz) - (Single)

Filmleri ve Dizileri :
2015-2018 - Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz (Müzik) (Sinema Filmi)
2014 - Bizum Hoca (Müzik) (Sinema Filmi)
2012 - Moskova nın Şifresi: Temel (Müzik) (Sinema Filmi)
2012 - Benim İçin Üzülme (Müzik) (Tv Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Selçuk Balcı için yapılan aramalar

Selçuk Balcı, Selçuk Balcı biyografi, Selçuk Balcı hayatı, Selçuk Balcı özgeçmişi, Selçuk Balcı hakkında, Selçuk Balcı doğum yeri, Selçuk Balcı fotoğraf, Selçuk Balcı video, Selçuk Balcı resim, Selçuk Balcı kimdir?, Selçuk Balcı kaç yaşında?, Selçuk Balcı nereli, Selçuk Balcı memleketi