FB TW PIN NWS
BioRank 1210

Selahattin Dönmez

Doğum tarihi : ??.??.1973
Selahattin Dönmez kaç yaşında : 50
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Diyetisyen
Selahattin Dönmez doğum yeri : İstanbul

Selahattin Dönmez Biyografisi

“Selahattin Dönmez Fark Etmeden Diyet Beslenme ve Eğitim Danışmanlığı”nın kurucusudur.

Selahattin Dönmez, 1973 yılında İstanbul'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise tahsilini İskenderun'da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden 1995 yılında Diyetisyen olarak mezun oldu. 1996 yılında American's Weight Loss Bakırköy şubesinde şişmanlık tedavisinde diyetisyen olarak çalıştı.

Selahattin Dönmez, 1997 yılında T. C. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Gölcük Deniz Hastanesi'nde diyetisyen olarak askerlik görevini yaptı.

Selahattin Dönmez, 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik Bölümünün Diyetetik Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını “Erken Tedavi Başlanan Okul Öncesi Yaş Grubu Klasik Fenilketonürili Çocukların Beslenme Durumu” konusunda tezini bitirerek Beslenme Uzmanı olarak mezun olmuştur. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalında "şişmanlık ve metabolik hastalıklarda beslenme" üzerine bilim uzmanı olarak çalıştı.

2000-2001’de Londra’da Royal College of Physicians’ta Metabolik Hastalıklarda Beslenme alanında Medical Masterclass eğitimi almış, 2006’da Amerikan Beslenme ve Diyetetik Akademisinin “Yetişkinlerde Kilo Kontrolü”, 2007’de Harvard Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü Beslenme Bilimlerinin “Enteral ve Parenteral Beslenme” ve 2009’da “Şişmanlığın Tedavisinde Pratik Tedavi Yöntemleri” sertifika programlarını başarı ile tamamlayan ilk Türk Diyetisyen olmuştur.

2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Diyetetik Anabilim Dalında "metabolik hastalıklarda beslenme" üzerine İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalıyla ortak çalışma yaparak yüksek lisans diplomasını aldı. Yurt içi ve yurt dışında metabolik hastalıklarda beslenme, diyabet, beslenme durumunun değerlendirilmesi üzerine çalışma ve poster sunumları hazırladı. Besin endüstrisinde sağlıklı ürünlerin oluşumunda ürün danışmanlığı yaptı. Toplum sağlığının korunmasında sağlıklı beslenme ile ilgili birçok dergi ve internet sitesine yazılar yazıp, televizyon programlarında konuşmalar yaptı

Bilimsel alanda önemli dergiler olan Annual of Nutrition and Metabolism, Laboratorine Medicana ve Journal of Inherited Metabolism’de metabolik hastalıkların klinik bulgu ve diyet tedavileri, International Journal of Obesity ve Appetite’de obezite diyet tedavisi, yeme davranış bozukluğuna yaklaşım ile ilgili yayınları yayınlanmıştır.

1999 yılında kurduğu, “Selahattin Dönmez Fark Etmeden Diyet Beslenme ve Eğitim Danışmanlığı”nın kurucusu olan Selahattin Dönmez, İstanbul'da kendi adını taşıyan ofisinde Beslenme ve Diyet danışmanı olarak çalışmaktadır. Türkiye Diyetisyenler Derneği, Türkiye Estetisyenler Derneği ve Fenilketonürili Çocukları Tarama ve Koruma Derneği İstanbul Şubesi, Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği üyesidir.

2008 yılında “Popüler Diyetlerin Metabolizma Üzerine Klinik Etkileri”, 2011 yılında “Çocuk ve Ergenlerde Şişmanlığın Tedavisinde Engeller” konusunda Türkiye Diyetisyenler Derneği yayınlarında ve 2017’de Beslenme ve Diyetetiğin Psikososyal Boyutu kitabında “Beslenme ve Medya” adlı kitap bölümleri bulunmaktadır.

Görsel ve yazılı basında etkin yer alan Sağlıklı Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez; 2003-2005 yılları arasında Sabah Gazetesi – Cumartesi ekinde “Fark Etmeden Diyet” yazı dizisi ile her hafta sağlıklı beslenme bilgilerini okuyucuları ile paylaşmıştır. 2009-2014 yılları arasında Star Gazetesinde “Yeni Bir Hayat” adlı köşesinde her gün beslenme bilgileri paylaşmıştır. 2014 yılından itibaren yeniden Sabah Gazetesi yazar grubuna katılmış, gazetenin Cumartesi ekinde “Yaşam” köşesinde iyi yaşam, sağlıklı beslenme konularında yazıları yayınlanmaktadır. Formsante, Alem, Mother and Baby, Mens Fitness, Womens Fitness, BeStyle Magazin, MAG ve Baby and You gibi dergi sektörünün önde gelen markalarında Bilim Uzmanlığı ve köşe yazarlığı yapmıştır.

2004-2005’te Kanal Türk “Kadının Günlüğü”, 2005-2007’de Elmax TV “Fark Etmeden Diyet”, 2007’de Atv “Süper Lady”, 2008’de Atv “Kadının Gücü”, 2010-2011’de NTVGülay Afşar ile Hafta Sonu”, 2012’de Star TV “Yeni Bir Hayat”, 2013’de Star TV Melek Baykal’ın “Melek”, 2015’de A Haber “Hayat Rehberi”, 2016-2017’de NTV ‘de Demet Şener ile “Tam Zamanı” programında sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme, düşük kalorili tarifler, doğru fiziksel aktivite konularında “Beslenme Danışmanı ve Kilo Yönetimi Uzmanı” olarak program yapmıştır.

Sağlıklı yaşam, uzun yaşamın beslenme sırları, sağlıklı zayıflama, metabolizma ve doğal beslenme ilkeleri içerikli Turkcell Akademi, TAV İşletme Hizmetleri, Bayer Türkiye, Hedef Holding, Sanofi-Aventis, Novo Nordisk, Türkiye Maliye Bakanlığı Vergi Defterdarları Başkanlığı, TC Deniz Kuvvetleri Güney Saha Komutanlığı, Borçelik Çelik Sanayi, Brisa Akademi, Unilever, Altıparmak, Nestle, Eti, Ekiciler, Dardanel, Adana – İstanbul Rotary Kulüpleri, Amway ve Vitabiotics gibi iş dünyasının önemli sektöründe yer alan şirketlerin beyaz yakalı grubuna kurumsal beslenme eğitimleri vermiştir.

2004’te “Fark Etmeden Diyet”, 2007’de “Fark Etmeden Diyet’le Yeni Bir Hayat”, 2008’de “Fark Etmeden Diyet’le Kalıcı Kilo Verme”, 2010’da “MUCİZEsiz ZAYIFLAMA”, 2013’de “Fark Etmeden Diyet’le Sorular ve Cevaplar + sağlığı iyileştiren formüller” ve 2015’de “Dönmez Diyeti” adında altı adet, sağlıklı beslenmede stratejileri, kilo yönetiminde püf noktaları ve Türkiye’ye özgü besinlerle hazırlanmış diyetleri konu alan kitapları bulunmaktadır.

2005 – 2010 yılları arasında American Overseas Dietetic Association Ülke Temsilcisi, 2009 – 2010 yılları arasında Türkiye Diyetisyenler Derneğinin Dış İlişkiler Komisyonu başkanı olarak görevlendirilmiştir. Aynı yıl Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin EFAD (The European Federation of the Associations of Dietitians) ve ICDA (International Condeferation of Dietetic Associations) Türkiye delegesi olarak “Dietetic Network” grubunda çalışmıştır.

Selahattin Dönmez, İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak “Tarife Geliştirme ve Porsiyonlama” ve “Doğumsal Metabolik Hastalıklarda Beslenme” derslerini vermektedir.

Sabah Gazetesi Cumartesi ekinde, Baby and You, BeStyle Magazin ve MAG dergilerinde beslenme yazarlığı yapmaktadır. Türkiye ilk ve tek sağlıklı beslenme dergisi Healthy Food Guide Türkiye edisyonunun Genel Yayın Yönetmenidir.

Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez; Türkiye Diyetisyenler Derneği, The American Academy of Nutrition and Dietetic’s ve Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Derneği üyesidir. Prof. Dr. Ayşe Baysal’ın büyük emekle kurduğu “Prof. Dr. Ayşe Baysal Beslenme Eğitim ve Araştırma Vakfı (BESVAK)” Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Kitapları :
2004 - Fark Etmeden Diyet
2007 - Fark Etmeden Diyet’le Yeni Bir Hayat
2008 - Fark Etmeden Diyet’le Kalıcı Kilo Verme
2010 - MUCİZEsiz ZAYIFLAMA
2013 - Fark Etmeden Diyet’le Sorular ve Cevaplar + sağlığı iyileştiren formüller
2015 - Dönmez Diyeti


Kaynak:Biyografi.info

Selahattin Dönmez videoları

Tüm Selahattin Dönmez videoları

Selahattin Dönmez için yapılan aramalar

Selahattin Dönmez, Selahattin Dönmez biyografi, Selahattin Dönmez hayatı, Selahattin Dönmez özgeçmişi, Selahattin Dönmez hakkında, Selahattin Dönmez doğum yeri, Selahattin Dönmez fotoğraf, Selahattin Dönmez video, Selahattin Dönmez resim, Selahattin Dönmez kimdir?, Selahattin Dönmez kaç yaşında?, Selahattin Dönmez nereli, Selahattin Dönmez memleketi