FB TW PIN NWS
BioRank 8265

Satoshi Nakamoto

Doğum tarihi : 05.Nisan.1975
Satoshi Nakamoto kaç yaşında : 49
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : İş adamı
Satoshi Nakamoto doğum yeri : Japoya

Satoshi Nakamoto Biyografisi

Satoshi Nakamoto, Bitcoin'in yaratıcısı olarak bilinen kişi veya grupların kullandığı isimdir.

Kim olduğu hâlâ bilinmeyen Satoshi Nakamoto'nun, 5 Nisan 1975 doğumlu Japonya'da yaşayan bir adam olduğu iddia edilmiştir. P2P Foundation'daki üyelik profiline bakılırsa Satoshi Nakamoto'nun Japonya'da yaşamış 37 yaşında bir adam olduğu tahmin ediliyor. Bazı iddialara göre ise İngilizceyi kusursuz kullanması ve bitcoin yazılımının Japonca değil de İngilizce olarak yayınlanmış olması, Japon olma olasılığını ortadan kaldırmaktadır. Fakat ortaya atılan iddiaların çoğu Satoshi Nakamoto'nun, Amerika veya Avrupa'da yaşayan, Japon asıllı olmayan, kriptografi (şifreleme) uzmanı ve bilgisayar bilimcilerinden biri olduğu yönündedir.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin'in yaratıcısı olarak bilinen kişi veya grupların kullandığı isimdir. Bu uygulamanın bir parçası olarak aynı zamanda ilk blok zinciri veritabanını tasarlamış, Aralık 2010'a kadar Bitcoin'i geliştirmeye devam etmiştir.

Bitcoin'in kurucusu Satoshi Nakamoto'nun kim olduğu bilinmemekte olup, Nakamoto olduğu düşünülen adaylardan bazıları şunlardır: Nick Szabo, Dorian Nakamoto, Vincent van Volkmer, Hal Finney ve Craig Steven Wright.

Teknoloji uzmanı ve filozof Ted Nelson ise 2013 yılında yayınladığı bir açıklamasında matematikçi Shinichi Mochizuki’nin Satoshi Nakamoto ile benzer özellikleri sayesinde Bitcoin’in mucidi olabilecek tek kişi olabileceğini söyledi. Shinichi Mochizuki ise bu iddiaları yalanlamıştır.

Satoshi Nakamoto'nun yaklaşık 1 milyon adet Bitcoin'e sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam, Bitcoin'in tüm zamanların en yüksek seviyesini gördüğü Aralık 2017 fiyatı baz alındığında yaklaşık 25 milyar dolara tekabül ediyor.

Çalışmasına 2007 yılında sistemin kodlarını yazarak başlayan Satoshi Nakamoto, 2008'in Ekim ayında metzdowd.com adlı sitede bir yazı yayımladı. Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System adlı yazıda, elektronik para birimi olarak adlandırdığı bitcoin'i anlattı.

İlk Bitcoin işlemi 3 Ocak 2009’da Finlandiya’nın Helsinki şehrindeki bir sunucu aracılığıyla kripto para biriminin ilk adımlarının atıldığı bitcoin yazılımını yayınladı. 9 Ocak 2009'da ise yazılımın düzenlenmiş versiyonu Bitcoin 0.1'i yayınladı.

Satoshi Nakamoto tarafından alınan Bitcoin.org alan adı ”Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” isimli yazı yayımlanmadan yaklaşık 3 ay önce anonim domain, hosting ve email hizmeti veren bir site aracılığı ile kaydedildi. Bitcoin.org alan adı Satoshi Nakamoto’nun ortadan kaybolmasından sonra ikinci Bitcoin geliştiricisi olan Sirius nick’li Martti Malmi tarafından yönetiliyor.

Satoshi Nakamoto, 2010'un ortalarına kadar diğer yazılımcılarla birlikte bitcoin yazılımını geliştirmeye devam etti. Bu dönemde kaynak kodu deposu ve ağ uyarı anahtarını Gavin Andresen'e, bitcoin ile ilişkili birkaç alan adını ise Bitcoin topluluğunun önde gelen bazı üyelerine teslim etti ve kurduğu projeden ayrıldı. 2010 yılının sonlarına doğru Bitcoin projesiyle ilgilenmeyi kesti. Ayrılmadan kısa bir süre önce ise kaynak kodundaki tüm değişiklikleri kendisi yaptı.

Bitcoin’in yaratıcısının hakkında bilinmeyen birçok karanlık nokta bulunmaktadır. Bu noktalardan birisi de Bitcoin’i oluştururken ve geliştirirken hangi işletim sistemini kullandığıdır. 2010 yılının başlarında Bitcoin ağının bir parçası haline gelen ve yaklaşık bir yıl boyunca Satoshi Nakamoto ile birlikte çalışan Bitcoin geliştiricisi Laszlo Hanyecz Mayıs 2020'de bu soruya açıklık getirmiş ve Nakamotu'nun “Windows” kullandığını söylemiştir.

Kaynak:Biyografi.info

Satoshi Nakamoto için yapılan aramalar

Satoshi Nakamoto, Satoshi Nakamoto biyografi, Satoshi Nakamoto hayatı, Satoshi Nakamoto özgeçmişi, Satoshi Nakamoto hakkında, Satoshi Nakamoto doğum yeri, Satoshi Nakamoto fotoğraf, Satoshi Nakamoto video, Satoshi Nakamoto resim, Satoshi Nakamoto kimdir?, Satoshi Nakamoto kaç yaşında?, Satoshi Nakamoto nereli, Satoshi Nakamoto memleketi