FB TW PIN NWS
BioRank 8010

Sadi Öziş

Doğum tarihi : 26.Şubat.1923 Ölüm tarihi : 17.Ocak.2012
Sadi Öziş kaç yaşında öldü : 89
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Sadi Öziş doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Sadi Öziş Biyografisi

Demirden yaptığı soyut heykelleriyle tanınmıştır.

Sadi Öziş, 26 Şubat 1923 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası Tevfik Öziş’dir. Ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde yaptı. 1944 yılında başladığı İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Dekorasyon Bölümü Moda atölyesinden Kenan Temizan’ın öğrencisi olarak 1947 yılında mezun oldu.

Sadi Öziş, 1947 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı sınavı kazanarak Neşet Günal, Refik Eren ve İlhan Koman'le birlikte devlet bursu ile Paris'e gönderildi. Paris’te André Lhote Atölyesi’nde, Academie Grande Chaumiere, Atelier de L’art Apstrait’de resim çalışmaları, Ecole du Louvre, Academie Julian ve Paul Colin atölyelerinde tiyatro dekoru ve kostümü öğrenimi gördü. 1952’de Türkiye’ye döndü.

Sadi Öziş, 1953 yılında akademi bünyesinde kurulan metal atölyesinde İlhan Koman, Ali Hadi Bara, Şadi Çalık ve Zühtü Müridoğlu ile çalışmaya başladı. Aynı dönemde fabrikatör Mazhar Süleymangil’in sağladığı sermaye ile 1956 yılında İstanbul'da Şadi Çalık ve İlhan Koman ile birlikte ‘Karemetal’ adlı mobilya atölyesini kurdular. Türkiye'de modern mobilyayı ilk geliştiren oldular.

Fransız Grup Espas’tan esinlenerek 1955 yılında Ali Hadi Bara, İlhan Koman ve mimar Tarık Carım ile Türk Grup Espas adlı topluluğu kurdu.

Sadi Öziş,1957 yılından itibaren İlhan Koman ve Şadi Çalık ile birlikte kurduğu metal atölyesinde heykel çalışmaları yaptı. İnce, demir çubukları kaynak kullanarak birleştirip soyut formlara dönüştürdüğü çalışmalar yaptı. Kare Metal grubu, 1958’de İlhan Koman’ın ilgisini yeniden heykele yönlendirmesi ve Brüksel Fuarı hazırlıkları dolayısıyla gruptan ayrılmasıyla dağıldı. Yine heykele geri dönmeye karar veren Şadi Çalık’ın da ayrılmasının ardından Sadi Öziş atölyede zanaatkârlarla tek başına kaldı. Kare Metal’in yanında, 1962’de ortağı Gevher Bozkurt’la kurduğu Galeri T’de dekorasyon çalışmalarını sürdüren Sadi Öziş, 1966’da iki firmayı da kapatarak Paris’e gitti ve mobilya çalışmalarını sonlandırdı.

Kare Metal’in ürettiği mobilyalardan bazıları hâlen özel koleksiyonlarda ve Sadi Öziş’in kişisel koleksiyonunda yer almaktadır.

Sadi Öziş, 1962’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Dekoratif Sanatlar Bölümü’ne üslup ve kostüm tarihi öğretmeni olarak atandı. 1969’da aynı kurumda profesör oldu.

Sadi Öziş, 1970 yılında 31. Devlet Resim ve Heykel sergisinde heykelde birincilik ödülünü aldı.

Sadi Öziş, evli idi ve Neptün Öziş (d. 1970) adında bir oğlu vardır.

Sadi Öziş, 17 Ocak 2012 tarihinde İstanbul’da 89 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Sadi Öziş için yapılan aramalar

Sadi Öziş, Sadi Öziş biyografi, Sadi Öziş hayatı, Sadi Öziş özgeçmişi, Sadi Öziş hakkında, Sadi Öziş doğum yeri, Sadi Öziş fotoğraf, Sadi Öziş video, Sadi Öziş resim, Sadi Öziş kimdir?, Sadi Öziş kaç yaşında?, Sadi Öziş nereli, Sadi Öziş memleketi