FB TW PIN NWS
BioRank 7683

Robbie Williams

Doğum tarihi : 13.Şubat.1974
Robbie Williams kaç yaşında : 50
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Robbie Williams doğum yeri : Burslem, Staffordshire, İngiltere

Robbie Williams Biyografisi

İrlanda asıllı İngiliz söz yazarı ve şarkıcı. Gerçek adı Robert Peter Williams’dır. Take That grubuyla başlayan müzik kariyeri, yaptığı birbirinden başarılı solo albümlerle devam etmiştir. Sahne performansları, tüm dünyada milyonlar satan albümleri, soundu ve tarzıyla pop müziğin önemli figürlerinden biri olmuştur. Feel, She’s The One, Rock DJ, No Regrets ve She’s Madonna önemli hitlerindendir.
13 Şubat 1974’te İngiltere’nin Staffordshire kentinde bulunan Burslem’de dünyaya geldi. Ailesi İrlanda kökenliydi. Williams’ın sahnedeki adıyla Pete Conway and Jan olarak bilinen babası komedyen, annesi çiçekçiydi. Robbie henüz dört yaşındayken anne ve babası boşandı.

Williams’ın kariyeri, annesinin gazetede Nigel Martin Smith isimli prodüktörün kuracağı boy band için şarkıcı aradığını bildiren ilanı görmesiyle başladı. İlana başvurduktan sonra menajer tarafından sesi çok beğenilen Robbie Williams’ın böylece hayatının en önemli süreci başlamış oluyordu. Take That grubuna alınması çok ani oldu, zira diğer vokaller bulunmuştu ve gruba son olarak katılan Williams’la 1990 yılında albüm çalışmaları start aldı.

Robbie Williams’la birlikte Mark Owen, Jason Orange, Howard Donald, Gary Barlow’dan oluşan Take That, İngiltere’de liste başı olan 10 hit şarkı ve 19 milyon satan albüm kopyalarıyla tüm dünyada hatırı sayılır bir başarı elde etti. Take That bir boy band oluşumu olarak birçok yeni grubun kurulması için prodüktörlere ilham kaynağı oldu.

Williams’ın grubun bazı üyeleriyle yaşadığı problemli süreç 1995’te son noktayı koymasına neden oldu. İngiliz tabloid gazeteleri Williams’ın hızlı yaşamı ve yaptığı taşkınlıklar nedeniyle gruptan atıldığı dedikodularıyla dolup taşarken, şarkıcının düşündüğü tek şey solo albümüydü. Bu biraz zaman aldı zira 1995 yılının büyük kısmını rock müziğin başarılı gruplarından Oasis’le beraber geçirdi. Amacı grup lideri Noel Gallagher’ın kendisine birkaç parça vermesi ve solo albümü için başarılı bir çıkış yakalamaktı. Ancak Gallagher bunu hiç yapmadı, ama Robbie’nin Oasis’le birlikte geçirdiği zamanlar kendisini çok yoğun, partiler, içki ve uyuşturucuyla dolu bir dünyayla tanıştırdı. Yıl boyunca sadece magazin ve dedikodu köşelerinde gözüktü ve basılan her fotoğrafında ciddi olarak kilo aldığı görünüyordu. Noel Gallagher Williams’la yaptığı tartışmadan sonra onun için “Take That’in şişman dansçısı” diyecekti ancak İngiliz basını Robbie’nin umut vaat ettiğinin altını çiziyordu.

Robbie’nin solo kariyeri George Michael’ın “Freedom” isimli şarkısını yeniden yorumladığı single’la nihayet başladı. 1996 sonunda piyasaya çıkan bu single kötü bir başlangıç oldu. Ancak bir sene sonra Old Before I Die’ı çıkaran Williams dinleyicinin yüzünü güldüren bir çalışma yapmıştı. Şarkının keskin Oasis etkileri taşıdığı gözlerden kaçmadı. 1997 yılında İngiltere listelerinde iki numaraya yükselmesi de çok zaman almadı.

Robbie Williams, İngiltere’de büyük bir hit olan ilk solo albümü Life Thru A Lens’i 1997’de piyasaya sürdü. Paris’teki Elysée Monmatre Theatre’da büyük bir konser veren Robbie için müzik eleştirmenleri de oldukça iyi yorumlarda bulunuyorlardı.

1998’de de I’ve Been Expecting You ile yoluna devam etti. Eleştiriler olumluydu. İngiltere albüm listeleri’nde iki hafta boyunca ilk sırada yer alan albümden çıkan “No Regrets” ve “Strong” gibi 45’likler İngiltere Top 10 listesindeydi ve Robbie Williams Take That’le ilgili tüm olumsuz izleri silmiş görünüyordu. O artık Büyük Britanya’nın olduğu kadar dünyanın da gözdesiydi. Williams, No Regrets’te Pet Shop Boys’la çalışma imkânı bulmuştu.

Yeni dünyanın Robbie’ye ilgisi 1999 baharında raflarda yerini alan The Ego Has Landed toplama albümüyle oldu ve albümle Kasım 1999’da altın plak ödülünün sahibi oldu.

Mart 2000’de Brit Awards’da “She’s The One” ile en iyi single ve video ödüllerini alan Robbie, ödüle doymuyordu. Ekim 2000’de yayınladığı “Swing When You’re Winning” uluslar arası anlamda Robbie’yi en çok başarıya kavuşturan çalışma oldu. Albümden çıkan “Rock DJ” ile en iyi şarkı dalında MTV Europe ödülünü kazandı. 2001 yine şanslı bir yıl oldu ve En İyi Erkek Solo Sanatçı, En İyi Single ve En İyi Video dallarında olmak üzere Brit Awards’ta toplam 3 ödülün sahibi oldu.

Robbie Williams aynı yıl Nicole Kidman ile “Somethin’ Stupid” şarkısında düet yaptı. Single tüm dünyada çok sevildi ve İngiltere Singles Listesi’nde üç hafta boyunca bir numarada yer aldı.

Williams, 2002 Ekim ayında EMI şirketi ile 125 milyon dolar değerinde anlaşma imzaladıktan hemen sonra “Escapology” albümünü çıkardı ve İngiltere album listelerinde 7 hafta boyunca 1. sırada yer aldı. Guy Chambers’la 1996’da başlayan müzik ortaklığı bu albümde de devam etti ve sözlerini Chambers ‘ın yazdığı “Feel” Robbie Williams’ın en büyük uluslararası hiti oldu ve tüm dünyada 4 milyon kopyası satılarak rekor kırdı.

2002’yi “Escapology”nin başarısıyla bitiren Williams, bu albümle İngiltere müzik tarihinde en çok satan 60. albümün sahibi olmuş oldu.

2003’te İngiltere’de verdiği “Live At Knebworth” konserinin albümünü çıkaran Robbie, hemen ardından yeni çalışmalarına daha fazla odaklanmak için bir ara albüm niteliği taşıyan toplama çalışması The Greatest Hits’le dinleyiciyi buluşturdu. Guy Chambers'la olan uzun süreli ortaklığını sonlandırıp Stephen Duffy ile çalışmaya başlayan Williams 2004’te Radio isimli 45’liği piyasaya sürdü.

Daha sonra kapsamlı bir Latin Amerika turnesine çıkan Williams, 6. stüdyo albümü için Stephen Duffy ile Hollywood tepesine bakan evine 24 ay kapandı. 2005’te albümden çıkan ilk 45’lik Tripping radyolarda dönmeye başlamıştı. Bir röportajında popun kralı olmak istediğini belirten Robbie, Intensive Care albümünden çıkardığı Advertising Space isimli şarkısını Elvis Presley’e adamıştı. Intensive Care uluslararası arenada Robbie’nin en çok satan stüdyo albümü olma unvanını kazandı.

2007’de dans müziğinin etkileri oldukça fazla olan albümü Rudebox’ta Pet Shop Boys, William Orbit, Soul Mekanik, Joey Negro ve Mark Ronson gibi önemli müzisyenlerle çalıştı. Rudebox’tan çıkan ve Madonna’ya ithaf edilen She’s Madonna ironik sözleri ve klibiyle uzun süre gündemde kaldı.

Williams, Seroxat isimli antidepresana bağımlılığı nedeniyle 13 Şubat 2007’de Tucson, Arizona’daki bir rehabilitasyon kliniğine yatırıldı. 7 Mart’ta sağlığına kavuşarak klinikten ayrıldı.

Aktris Rachel Hunter ve Georgian grubunun solisti Katie Melua’nun da aralarında olduğu ünlü isimlerle flört eden Robbie Williams’ın cinsel tercihleri konusu özellikle İngiltere’de çok konuşuldu.

Rap şarkıcısı 50 Cent Curtis James Jackson, Williams’ın sesini çok beğendiğini ve bir şarkıda düet yapmak istediğini açıklamıştır. Robbie Williams halen California’da yaşamaktadır.

Robbie Williams 2007 senesinden beri Türk asıllı Amerikan aktris Ayda Field ile birlikte iken 7 Ağustos 2010 tarihinde Los Angeles'da evlenmiştir. 18 Eylül 2012 tarihinde Theodora Rose isimli kız çocukları Londra'da dünyaya geldi.

Kaynak:Biyografi.info

Robbie Williams için yapılan aramalar

Robbie Williams, Robbie Williams biyografi, Robbie Williams hayatı, Robbie Williams özgeçmişi, Robbie Williams hakkında, Robbie Williams doğum yeri, Robbie Williams fotoğraf, Robbie Williams video, Robbie Williams resim, Robbie Williams kimdir?, Robbie Williams kaç yaşında?, Robbie Williams nereli, Robbie Williams memleketi