FB TW PIN NWS
BioRank 8930

Reşat Çiğiltepe

Doğum tarihi : ??.??.1879 Ölüm tarihi : 27.Ağustos.1922
Reşat Çiğiltepe kaç yaşında öldü : 43
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Asker, Komutan
Reşat Çiğiltepe doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : Çiğiltepe

Reşat Çiğiltepe Biyografisi

İstiklal Madalyası sahibi Türk asker. Balkan Savaşlarına, Trablusgarp ve Türk-Rus Harbi’ne katılmış olan Çiğiltepe, Çanakkale Cephesi’nde inanılmaz kahramanlık örnekleri göstermiş, 27 Ağustos 1922 tarihinde, Mustafa Kemal ATATÜRK’e verdiği “Çiğiltepe’yi yarım saatte alacağım” sözünü zamanında gerçekleştiremediği için intihar ederek hayata gözlerini yummuştur.
Reşat Çiğiltepe, 1879 yılında, ünlü yazar ve devlet adamı Ziya Paşa’nın oğlu olarak, İstanbul’da dünyaya geldi. Askerlik mesleğine genç yaşlarından beri meraklı olan Reşat Bey, Harp Okulu’na katıldı ve de 1896 yılında bu okuldan başarıyla mezun olarak Osmanlı Ordusu’na katıldı.

Trablusgarp, Balkan Savaşları, Yanya Savunması gibi pek çok önemli cephede başarıyla savaşan Çiğiltepe, ayrıca Askeri Mahkeme üyeliği görevinde de bulundu. I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla beraber Çanakkale Cephesi’ne görev yapmaya başlayan ve de bu cephede gösterdiği kahramanlıklarla askerlerinin gözünde efsanevi bir yere kavuşan Çiğiltepe, Çanakkale Cephesi’nin ardından 17. Alay Komutanı olarak Muş’da Rus işgalcilere karşı da görev aldı.

Muş Cephesi’nin ardından 53. Tümen’in komutanlığına getirilen başarılı kumandan, Suriye Cephesi’nde çarpıştığı sırada İngiliz’lere esir düşerek 1918-1919 tarihleri arasında bir yılını esir olarak yaşadı.

Esaretinin bitmesinin ardından Kurtuluş Savaşı’na katılan Çiğiltepe, 21. Tümen komutanı olarak, yarbay rütbesiyle İnönü ve Sakarya Muharebeleri’nde aktif rol oynadı. Çiğiltepe’nin görev aldığı son mevki, 57. Tümen Komutanı olarak görev aldığı Çiğiltepe oldu. Büyük Taarruz’un en kritik mücadelesinin gerçekleştiği bu mevkide askerlerine komuta eden Çiğiltepe, Mustafa Kemal ATATÜRK’e tepeyi yarım saat içinde alacaklarına dair söz verdi. Yunan Başkomutanı Nikolaos Trikopis’in başarılı direnişi ile karşılan birlikler karşılarındaki askerlerin üstün ateş gücüne karşılık tepeyi yaklaşık 1.5 saatlik bir zaman diliminde ele geçirmeyi başarsalar da, verdiği sözü zamanında tutmaya muaffak olamayan Reşat Bey üzüntüsünden intihar ederek yaşamını sonlandırdı.

Reşat Çiğiltepe’ye soyadı, hayatını sonlandırdığı tepeden yola çıkılarak Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından bizzat verildi. Savaştaki cesareti ve taktik bilgisi ile tanınan Çiğitepe, yurtiçinden ve yurtdışından verilen pek çok madalyanın yanı sıra, İstiklal Madalyası da sahibidir.

Kaynak:Biyografi.info

Reşat Çiğiltepe için yapılan aramalar

Reşat Çiğiltepe, Reşat Çiğiltepe biyografi, Reşat Çiğiltepe hayatı, Reşat Çiğiltepe özgeçmişi, Reşat Çiğiltepe hakkında, Reşat Çiğiltepe doğum yeri, Reşat Çiğiltepe fotoğraf, Reşat Çiğiltepe video, Reşat Çiğiltepe resim, Reşat Çiğiltepe kimdir?, Reşat Çiğiltepe kaç yaşında?, Reşat Çiğiltepe nereli, Reşat Çiğiltepe memleketi