FB TW PIN NWS
BioRank 4943

Rana Elik

Doğum tarihi : -
Rana Elik kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Rana Elik doğum yeri : Ankara

Rana Elik Biyografisi

Rana Elik, 4 yaşında okuma yazmayı öğrendi. 16 yaşında üniversite birinci sınıf öğrencisi idi. Ankara’da Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi müzik eğitimi bölümününden 19 yaşında mezun oldu.
Yükseliş Koleji'nde müzik öğretmenliği yaparken TRT'nin açtığı sınavları kazanarak 1988 yılında Ankara Radyosu'na spiker olarak atanan Rana Elik, TRT'de spikerlik yaparken Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü'nü kazanarak tekrar üniversiteye yazıldı.

1990 yılında Türkiye’nin ilk özel televizyonu olan Magic Box (bugünkü Star Tv) televizyonuna transfer oldu. Rana Elik, 8 sene Star tv'de çalıştıktan sonra 1998 yılında Kanal 6 televizyonuna geçti. Kanal 6, 6 ay sonra iflas edince Amerika'ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. 2000 yılında İstanbul'a döndü ve sırasıyla; ETV, Tv8, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 ve Meltem tv televizyonlarında çalıştı, ana haber bülteni sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.

Rana Elik, aynı zamanda Yeni İleri, Bugün, Yeni Şafak, Turkische Allgemeine ve Ekspres gazetelerinde köşe yazarlığı ve röportajlar yaptı.

Birçok kez en başarılı spiker ödülünü alan Rana Elik, aynı zamanda İletişim Fakültelerinde (İstanbul Ticaret Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi) öğretim görevlisi olarak ders verdi. Bunun yanı sıra diksiyon, etkili konuşma ve haber teknikleri üzerine kurs ve özel eğitimler verdi. Kişisel gelişim, medya, etkili iletişim ve etkili konuşmanın iş hayatı üzerinde etkileri hakkında birçok konferans ve seminerde konuşmacı olarak yer aldı.

2009 yılında Diksiyon ve Etkili Konuşma Teknikleri adındaki kitabı basılan Rana Elik, İngilizce, Almanca ve Fransızca bilmekte ve halen Almanya'da yaşamaktadır.

Eşinden boşanmış olan Rana Elik’in Alp Can (d.2004) adında bir oğlu vardır.

Ankara’nın yerel gazetesi Sonsöz Gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Kitapları :
2009 - Diksiyon ve Etkili Konuşma Teknikleri

Yaptığı Görevler :
Trt Ankara Radyosu/Spiker
Magic Box/Star Tv Redaktor Spiker
Kanal 6 Haber Muduru Ve Spiker
Tv 8 Haber Programi Yapımcı Ve Sunucu
Kral Tv Haber Editoru Ve Sunucusu
Meltem Tv Ana Haber Sunucusu


Kaynak:Biyografi.info

Rana Elik için yapılan aramalar

Rana Elik, Rana Elik biyografi, Rana Elik hayatı, Rana Elik özgeçmişi, Rana Elik hakkında, Rana Elik doğum yeri, Rana Elik fotoğraf, Rana Elik video, Rana Elik resim, Rana Elik kimdir?, Rana Elik kaç yaşında?, Rana Elik nereli, Rana Elik memleketi