FB TW PIN NWS
BioRank 3021

Ralph Lauren

Doğum tarihi : 14.Ekim.1939
Ralph Lauren kaç yaşında : 85
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Tasarımcı
Ralph Lauren doğum yeri : Bronx, New York, ABD

Ralph Lauren Biyografisi

Moda Tasarımcısı

Ralph Lauren dünyadaki en ünlü modacılardan birisidir. Dünya çapında milyarlarca dolar değerindeki Ralph Lauren Corporation adlı giyim firması ile tanınır.

Ralph Lauren, 14 Ekim 1939 tarihinde Bronx, New York, ABD’de doğmuştur. Gerçek adı Ralph Rueben Lifshitz’dir. Aşkenaz yahudilerinden Belarus'dan göçmen olarak gelen bir aileye mensuptur. New York'un Bronx ilçesinde bulunan yahudi okulu Salanter Academy Jewish Day School'a gitmiş ve ardından Marsha Stern Talmudical Academy'de öğrenimine devam etmiştir. Ardından 1957 yılında DeWitt Clinton High Schooldan mezun oldu. New York Manhattan’da bulunan Baruch College Üniversitesinde İşletme bölümünde okudu. İki yıl okuduktan sonra askere gitme kararı aldı, okulu bıraktı.

Ralph Lauren 16 yaşında iken Jerry adındaki abisi soyadlarını Lifshitz'den Lauren'e çevirtmiştir. 1962'den 1964'e kadar ABD ordusunda askerlik görevini yerine getirdi.

Ralph Lauren, daha çocuk yaşlarında iken tekstil mağazalarında çalışıp para kazanmaya başladı. New York’da Brooks Brothers mağazasında satış elemanı olarak çalıştı.

1967 yılında 50.000$ bütçeyle kendi tasarımlarını "Polo" etiketi ile satabileceği bir kravat dükkânı açtı. Ralph Lauren, el yapımı ve geniş enli ilk kravatları çıkarttı ve bir Amerikalı olarak dünyada moda fenomeni haline gelmesini sağlayan ilk adımı attı. 1969 yılında Bloomingsdale de Polo Ralph Lauren mağazasını açtı. 1970 yılında erkek giyiminde yarattığı çizgi ile COTY Ödülü'nü kazandı. 1970 yılında eşini model olarak düşünüp, ilk bayan giysilerini hazırladı. Kadınlar için de tasarımlarını geliştirmiştir ve bu arada ilk Polo amblemi de kullanılır olmuştur. 1972 yılında Polo gömleği piyasaya sürüldü. 1975’ten itibaren ödüller ardı ardına gelmeye başladı.

1976 yılında Amerika’nın hem kadın, hem de erkek dalında en büyük Giyim Tasarım Ödülü’nü aldı. 1978 yılında Polo Erkek ve Lauren Bayan olarak ilk parfümlerini çıkarttı.

1990 yılında Safari Ralph Lauren, 1992’de Safari Men, 1996’da Polo Sport Women, 1998’de Romance Women, ertesi yıl Romance Men ile Uluslararası Parfüm Derneği Ödülü’nü aldı. Dünyada büyük beğeni toplayan Polo Sport serisini ise 1993’te yarattı.

Ralph Lauren, 1964 yılında Ricky Anne Loew-Beer ile evlendi. Dylan Lauren kızı (d. 1974), Andrew Lauren oğlu (d. 1969), David Lauren oğlu (d. 1971) adlarında 3 çocuğu vardır.

1987 yılında Beyninde oluşan bir tümör için ameliyat oldu.

Ralph Lauren’e 2010 yılında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından Paris'te Légion d'honneur nişanı verildi. 2014 yılında, Amerikan girişimcilik, yaratıcılık ve sanat üzerine yaptığı etkiye binaen James Smithson Bicentennial Madalyası verildi.

2012 yılında Forbes Ralph Lauren'in servetini $7.5 milyar olarak açıklamış ve Bu rakam ile Lauren dünyanın en zengin 122. kişisi olmuştur.

Ralph Lauren, Forbes’e göre 2017 yılına 5,6 milyar dolar serveti ile girdi. Ralph Lauren, şirketin yöneticiliğini Stefan Larsson'a devretti ve kendisi şirketın baş tasarımcısı olarak kaldı.

Ralph Lauren sosyal yönüyle de benzersiz bir modacıdır. Bu alanda pek çok girişimin öncüsü ve ödül sahibidir. 1992 yılında ilk defa bir modacı olarak sosyal dayanışma alanında Ömür Boyu Başarı Ödülü’nü alırken, 1994 yılında göğüs kanseri ile savaşa karşı bir yardım kampanyası başlattı. 1996 yılında AIDS Hastaları Yardım Derneği yararına Polo Sport Parfümleri sponsorluğunda bir spor yarışması düzenledi.

2001 yılında genç tekstil serisi ile birlikte bayan parfümü Ralph’i lanse etti. Ayrıca Ralph Lauren, otomobil koleksiyonu ile de bilinmektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Ralph Lauren için yapılan aramalar

Ralph Lauren, Ralph Lauren biyografi, Ralph Lauren hayatı, Ralph Lauren özgeçmişi, Ralph Lauren hakkında, Ralph Lauren doğum yeri, Ralph Lauren fotoğraf, Ralph Lauren video, Ralph Lauren resim, Ralph Lauren kimdir?, Ralph Lauren kaç yaşında?, Ralph Lauren nereli, Ralph Lauren memleketi