FB TW PIN NWS
BioRank 7084

Pietro Canonica

Doğum tarihi : 01.Mart.1869 Ölüm tarihi : 08.Haziran.1959
Pietro Canonica kaç yaşında öldü : 90
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Pietro Canonica doğum yeri : Moncalieri, Torino, İtalya
Ölüm yeri : Roma, İtalya

Pietro Canonica Biyografisi

Ankara Etnoğrafya Müzesi önünde Atatürk’ün at üzerinde büyük bir bronz heykelini 1927 yılında Heykeltıraş Pietro Canonica yaptı. İstanbul'daki ünlü Taksim Cumhuriyet Anıtı, Türkiye’deki eserlerinin en ünlüsüdür.

Pietro Canonica, 1 Mart 1869 tarihinde İtalya’da Torino ilinin Moncalieri kasabasında doğmuştur. Torino'da Accademia Albertina'da Odoardo Tabacchi'nin ve Enrico Gamba'nın öğrencisi oldu. Yirmi yaşında iken 1889 yılında Torino'da bir sergi açtı. Dört yıl sonra Paris salonunda sergilediği "Seçimden sonra (dopo il voto)" adlı heykeliyle ün kazandı. 1922'de Torino'dan Roma’ya taşındı.

İtalya'da 1. Dünya Savaşı şehitleri anısına meydanlara dikilen anıtların çoğu Canonica'nın eseridir.

Pietro Canonica, daha sonra gerek İtalya’da, gerek başka ülkelerde birçok sergiye (Londra, Paris, Berlin, Dresden, Münih v.b.) katıldı ve daima başarı kazandı. Pek çok eseri, kendisine altın madalya kazandırdı. Pek çok aristokratın ve İngiliz Kraliyet ailesi mensuplarının heykellerini yapan sanatçı; büstler, heykeller yapmak üzere Avrupa’nın hemen hemen tüm saraylarından davet aldı.

Pietro Canonica, Roma’da yıllarca, Academia di Belle Arti’nin (Güzel Sanatlar akademisi) müdürlüğünde ve heykeltıraşlık profesörlüğünde bulundu. Eserlerinin başlıca özelliği şekil güzelliği ve ifade çekiciliğidir. Heykelleri, klasik heykeltıraşlığın izleri olan ağırbaşlılık ve soyluluk göstermekle birlikte, aynı zamanda modelin iç hayatını, karakterini ve özel ruhi dramını da yansıtır. özellikle atlı heykelleri, atların çok güzel anatomisi ve canlılığından dolayı büyük bir ün kazandı.

Pietro Canonica, heykeltıraş olarak büyük bir ün kazandıktan sonra kendisini müziğe verdi. Cravero de Vittore Veneziani’den müzik dersleri aldı. Şarkı ve senfonik parçalar dışında operalar da besteledi. La Sposa di Corinto (Korynthos Gelini), Enrica di Mirval, Miranda (Shakespeare’in The Tempest (Fırtına) adlı piyesinden) ve Medea adlı dört operası başarı kazandı.

Ayrıca resim ile de uğraştı, özellikle kendi portrelerini yaptı. Manzara resimleri de vardır. 1928 yılında Roma'daki St. Peter Bazilikası'na Papa XV. Benedict'in bir heykelini yapan Pietro Canonica, 1929 yılında Accademia d’îtalia (İtalya akademisi) üyesi seçildi.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra daha çok dini eserler verdi. 1950 yılında İtalyan parlamentosuna, hayat boyunca senatör seçildi.

Taksim Cumhuriyet Anıtı'nı İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica yapmıştır. Ali Hadi Bara ve Sabiha Bengütaş'ın desteğiyle anıt 1928'de tamamlanmıştır. Anıtın kaide ve çevre düzenlemesini ise Giulio Mongeri yapmıştır.

Pietro Canonica, 8 Haziran 1959 tarihinde İtalya, Roma’da 90 yaşında ölmüştür.

Pietro Canonica, Roma şehrinin izniyle Villa Borghese Parkı'nın içindeki tarihi bir yapıyı ev ve stüdyo olarak kullanma ayrıcalığını elde etmiş ve hayatının sonuna kadar orada yaşamıştı. Evini kendisinin, o dönemin ve içinde bulunduğu sosyal çevrenin ruhunu yansıtacak şekilde döşedi. Ölümünden sonra evi, müze haline getirildi.

Çok sayıdaki heykel ve büstleri arasında en önemlileri şunlardır :
St. Petersburg’ta (Leningrad) Çar Aleksandr II’nin atlı heykeli,
Bağdat’ta kral I. Faysal’ın atlı heykeli,
Ankara’da Atatürk’ün tunçtan heykeli (Zafer meydanında) 1927
Ankara’da Atatürk’ün tunçtan heykeli (Etnografya müzesi önünde) 1927
İstanbul’da Taksim meydanındaki ünlü Cumhuriyet âbidesi, 1928
İzmir'deki atlı Atatürk anıtı, 1932

Diğer ünlü heykelleri şunlardır:
Arjantin cumhurbaşkanı Figueroa Malacorta anıtı (tunçtan, Buenos Aires’te),
İI Tirreno (Tyrrhen denizi, Roma’daki Vittorio Emanuele II anıtında)
Simon Bolivar anıtı (Kolombiya’da).
İskenderiye'de Hidiv İsmail Paşa heykeli


Kaynak:Biyografi.info

Pietro Canonica için yapılan aramalar

Pietro Canonica, Pietro Canonica biyografi, Pietro Canonica hayatı, Pietro Canonica özgeçmişi, Pietro Canonica hakkında, Pietro Canonica doğum yeri, Pietro Canonica fotoğraf, Pietro Canonica video, Pietro Canonica resim, Pietro Canonica kimdir?, Pietro Canonica kaç yaşında?, Pietro Canonica nereli, Pietro Canonica memleketi