FB TW GG PIN NWS
BioRank 6821

Öztürk Yılmaz

Doğum tarihi : ??.??.1970
Öztürk Yılmaz kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Öztürk Yılmaz doğum yeri : Alabala Köyü, Ardahan

Öztürk Yılmaz Biyografisi

11 Haziran 2014 tarihinde Musul Başkonsolosluğu'na IŞİD’in saldırısı sonucunda 49 personeli ile 101 gün rehin kaldı.

Öztürk Yılmaz, 1970 yılında Ardahan’da Alabala Köyünde doğmuştur. 6 kardeştirler. 12 yaşından liseyi bitirene kadar yatılı okudu. Ortaokul’da Ardahan merkezde okudu. Liseyi Ardahan’da bitirdikten sonra Ankara’ya gelip ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünde okuyarak mezun oldu. Avrupa Birliği'nin kalkınma ve entegrasyonu konusunda (VUB-Brüksel) master yaptı.

Öztürk şleri Bakanlığı'nda göreve başladı. Sırasıyla Balkanlar, AGİT, Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkasya Daireleri'nde Daire Başkanı, daha sonra da Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığı'nda Daire Başkanı olarak görev yaptı.

Yurtdışında ise Kırgızistan Büyükelçiliği, Brezilya Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği'nde Müsteşar olarak görev yaptı.

15 Temmuz 2013 tarihinde Türkiye'nin Musul Başkonsolosu olarak atandı.

IŞİD üyelerinin 11 Haziran 2014 tarihinde Musul Başkonsolosluğu'na yaptıkları baskın sonrası 49 personel ve aile ferleri ile beraber 101 gün boyunca rehin tutuldu. 20 Eylül 2014 tarihinde 49 personeli ile birlikte serbest bırakıldı.

Öztürk Yılmaz, Büyükelçiler Kararnamesi ile 2 Temmuz 2015 tarihinde Türkiye'nin Tacikistan Büyükelçisi olarak atandı. 3 Eylül 2015 tarihinde 26. dönem TBMM milletvekili seçimlerine katılmak için bu görevinden istifa ederek Ankara’ya döndü. Cumhuriyet Halk Partisi'nden Ardahan 1. sıra milletvekili adayı oldu.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden 26. Dönem Ardahan milletvekili seçildi.

24 Ocak 2016 tarihi itibariyle CHP Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

Öztürk Yılmaz, 1995 yılında Özay Yılmaz ile evlendi. Sude Sena (d.1999), Özgü Ceren (d.2008), Aslı (d.2011) adlarında üç kız çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Öztürk Yılmaz için yapılan aramalar

Öztürk Yılmaz, Öztürk Yılmaz biyografi, Öztürk Yılmaz hayatı, Öztürk Yılmaz özgeçmişi, Öztürk Yılmaz hakkında, Öztürk Yılmaz doğum yeri, Öztürk Yılmaz fotoğraf, Öztürk Yılmaz video, Öztürk Yılmaz resim, Öztürk Yılmaz kimdir?, Öztürk Yılmaz kaç yaşında?, Öztürk Yılmaz nereli, Öztürk Yılmaz memleketi