FB TW PIN NWS
BioRank 8097

Osman Nuri Paşa

Doğum tarihi : ??.??.1839 Ölüm tarihi : ??.??.1906
Osman Nuri Paşa kaç yaşında öldü : 67
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Ressam
Osman Nuri Paşa doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Osman Nuri Paşa Biyografisi

Osman Nuri Paşa, ilk dönemin en önemli Türk ressamları olan Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmet Paşa ve Süleyman Seyyid, Hüseyin Zekai Paşa, ve Hoca Ali Rıza gibi Türk resim sanatı tarihinin ilk büyük ressamlarındandır.

Osman Nuri Paşa, 1839 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul’da Sultanahmet semtinde doğup büyüyen Osman Nuri Paşa, 1857 yılında 18 yaşında Harbiye dördüncü sınıfında iken Sultan I. Abdülmecit ve Sultan Abdülaziz'e yaver ve ressam olarak saraya alındı.

Osman Nuri Paşa, resim ve sanata çok düşkün olan Sultan I. Abdülmecit zamanında onun verdiği imkânları oldukça iyi kullanmış ve Türk resim tarihine çok önemli katkılarda bulunmuştur

Osman Nuri Paşa, saraydaki görevinde miralaylığa (Albay) ve daha sonra mirliva (Tuğgeneral) rütbesine yükseldiğinde Harbiye ve Kuleli Askeri Lisesine resim öğretmenliğine atandı. Avrupa'da da resim öğrenimi yapan Osman Nuri Paşa, Yağlıboya tuvalleri dışındaki diğer çalışmaları, kendisinin ileri bir tekniğe sahip iyi bir hoca olduğunu ortaya koymaktadır. Sami Yetik'in ilk resim öğretmeni olan Osman Nuri Paşa, Ahmet Ziya Akbulut, Hoca Ali Rıza ve Hüseyin Zekai Paşa’nın da resim öğretmenliğini yaptı.

Galatasaray Lisesinde de öğretmenlik yapan Osman Nuri Paşa, bu okulda iken öğrencisi Hoca Ali Rıza'yı yardımcısı olarak seçmiş Hüseyin Zekai Paşa'nın da ressam olmasında katkıda bulunmuştu.

Osman Nuri Paşa, Kuleli Askeri Lisesi’nde, resme yetenekli gördüğü öğrencileri not eder, daha sonra Harbiye Mektebi’ne geçtikleri zaman onları Harbiye Resim Atölyesine devam ettirirdi. Osman Nuri Paşa, Peyzaj

Osman Nuri Paşa, Türk resinde ilk kez kahramanlık içeren bir konuda eser veren sanatçıdır. "Preveze" adlı tablosu, sanat yönünden olmasa bile, bu yönü ile sanat tarihinde özel bir yer tutar. Ertuğrul adlı tablosunun ise daha olgun döneminde ve biraz daha ustaca yapıldığı görülmektedir.

Osman Nuri Paşa'nın Preveze Deniz Savaşı'nı canlandıran tablosu

Osman Nuri Paşa'nın Ertuğrul adlı tablosu.

Osman Nuri Paşa, 1906 yılında İstanbul’da 67 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Osman Nuri Paşa için yapılan aramalar

Osman Nuri Paşa, Osman Nuri Paşa biyografi, Osman Nuri Paşa hayatı, Osman Nuri Paşa özgeçmişi, Osman Nuri Paşa hakkında, Osman Nuri Paşa doğum yeri, Osman Nuri Paşa fotoğraf, Osman Nuri Paşa video, Osman Nuri Paşa resim, Osman Nuri Paşa kimdir?, Osman Nuri Paşa kaç yaşında?, Osman Nuri Paşa nereli, Osman Nuri Paşa memleketi