FB TW PIN NWS
BioRank 3644

Ömer Faruk Osmanoğlu

Doğum tarihi : 27.Şubat.1898 Ölüm tarihi : 04.Mart.1969
Ömer Faruk Osmanoğlu kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek :
Ömer Faruk Osmanoğlu doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : Kahire

Ömer Faruk Osmanoğlu Biyografisi

Son Osmanlı Halifesi II. Abdülmecid’in oğlu ve son Osmanlı Padişahı Sultan Vahdettin VI. Mehmet’in damadı olan, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 1919-1924 yılları arasında başkanlık koltuğuna oturmuş olan Türk asilzade.
Ömer Faruk Osmanoğlu, 27 Şubat 1898 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. Babası son Osmanlı Halifesi II. Abdülmecid, annesi ise saray erkanından Şehsuvar Hanım’dı. Faruk Osmanoğlu’nun ayrıca farklı bir anneden dünyaya gelmiş olan bir kızkardeşi daha bulunmaktaydı.

Galatasaray Lisesi (o zamanki adıyla Mekteb-i Sultani)’den mezun olmasının ardından Almanya’ya giderek burada bulunan Potsdam Askeri Akademisi’nden eğitim alan Şehzade Ömer Faruk, I. Dünya Savaşı’na katılarak Verdun Cephesi’nde çarpıştı. Savaşın ardından İstanbul’a dönerek Sultan Vahdettin VI. Mehmet’in kızı olan Sabiha Sultan ile evlenen Ömer Faruk, bu evlilikten üç kız evlat sahibi oldu.

Kaiser Wilhelm-II’in daveti üzerine Almanya’ya giden Osmanlı heyeti arasında yer alan Ömer Faruk, Kurtuluş Savaşı’nın başlaması sonucunda, 1921 yılında Milli Mücadele’ye katılmak için Anadolu’ya geçti, fakat Ankara Hükümeti yetkilileri Osmanlı Hanedan mensuplarından birisinin Milli Mücadele’de etkili bir pozisyon almasını istemediklerinden kendisini İstanbul’a geri gönderdiler.

4 Mart 1924 tarihinde, Milli Mücadele’nin başarılı olmasını takiben TBMM tarafından çıkartılan bir kanunla hilafet sistemi kaldırıldı ve de Osmanlı Hanedanı sınırdışı edildi. Şehzade Ömer Faruk Osmanoğlu’da bu kanun kapsamında Türkiye’den ayrıldı ve bir daha ülkeye dönme şansı elde edemedi. 45 yıllık bir sürgün yaşamının ardından 28 Mart 1969 tarihinde, Kahire’de hayata gözlerini yuman Ömer Faruk Osmanoğlu’nun naaşı, 1974 yılında çıkarılan bir kanuna dayanılarak 10 Mart 1977 tarihinde Türkiye’ye getirildi ve II. Mahmut Türbesi’ne gömüldü.

Başarılı bir asker ve Osmanlı Hanedanı üyelerinden birisi olmasının yanı sıra, döneminin en önemli spor adamlarından birisi olan Ömer Faruk Osmanoğlu, 1919-1924 yılları arasında, toplam 5 yıl kesintisiz Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanlığını yaptı.

Kaynak:Biyografi.info

Ömer Faruk Osmanoğlu kitapları

Tüm Ömer Faruk Osmanoğlu kitapları

Ömer Faruk Osmanoğlu için yapılan aramalar

Ömer Faruk Osmanoğlu, Ömer Faruk Osmanoğlu biyografi, Ömer Faruk Osmanoğlu hayatı, Ömer Faruk Osmanoğlu özgeçmişi, Ömer Faruk Osmanoğlu hakkında, Ömer Faruk Osmanoğlu doğum yeri, Ömer Faruk Osmanoğlu fotoğraf, Ömer Faruk Osmanoğlu video, Ömer Faruk Osmanoğlu resim, Ömer Faruk Osmanoğlu kimdir?, Ömer Faruk Osmanoğlu kaç yaşında?, Ömer Faruk Osmanoğlu nereli, Ömer Faruk Osmanoğlu memleketi