FB TW PIN NWS
BioRank 1095

Olga Korbut

Doğum tarihi : 16.Mayıs.1955
Olga Korbut kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Sporcu
Olga Korbut doğum yeri : Grodno, (Belarus) Rusya

Olga Korbut Biyografisi

1972 Münih Olimpiyatları'nda en çok konuşulan sporculardan biridir.

Olga Korbut, 16 Mayıs 1955 tarihinde Rusya’da şimdiki Beyaz Rusya (Belarus)’da Grodno şehrinde doğmuştur. Tam adı Olga Valentinovna Korbut’dur. Jimnastik antrenmanlara 8 yaşında başladı ve Renald Knysh başkanlığındaki Belarus spor okuluna 9 yaşında girdi. Orada, Korbut'un ilk antrenörü 1964 Olimpiyatları altın madalyası sahibi Elena Volchetskaya'ydı. Bir yıl sonra antrenörü Renald Knysh oldu ve denge aletinde geriye doğru takla atmayı öğrendi. Bunu 1969'da SSCB'de düzenlenen bir yarışmada yaptı. Aynı yıl, Korbut asimetrik barda geriye doğru takla atmayı öğrendi; Bu, şimdiye kadar barlarda bir kadın tarafından yapılan ilk geriye doğru hareketti.

Boyu sadece 1,5 metre ve 37 kilo olan Olga Korbut’a "Minskli Serçe" adı verilmişti.

Olga Korbut, 1969 yılında SSCB jimnastik şampiyonasında 5. oldu. 1970 yılında tonoz Jimnastik aletinde altın madalya kazandı.

Olga Korbut, Sovyetler Birliği adına katıldığı 1972 ve 1976 yılı Olimpiyatlarında 4 altın ve 2 gümüş madalya kazandı. 1972 Olimpiyatlarındaki performansı ile jimnastiğin tanımını değiştirmiştir. Bale ve zarafet üzerine kurulu olan jimnastik, akrobasi ve tekniğe dönüşmüştür. 1977 yılında ise 22 yaşında jimnastikten emekliye ayrıldı.

Olga Korbut, 1976 yılı Montreal Yaz Olimpiyatlarında Romanya’nın jimnastikcisi Nadia Comaneci’yi yenebilecek yarışmacı olarak görülürken sakatlandığı için tam performansını sergileyemedi ve olimpiyattan sadece takımlarda altın madalya, bireyselde ise denge aletinde gümüş madalya kazandı.

Olga Korbut, jimnastik dünyasını büyük ölçüde tanıtmanın yanı sıra, sporun yapısında belirgin bir değişime katkıda bulundu. 1972 yılında 4 Olimpiyat Altın madalyası kazanan Olga Korbut, tanınmasını sağlayan meşhur hareketi "Korbut dönüşü"nü Asimetrik barda bu sırada yapmıştır. Asimetrik paralelde yaptığı "Korbut dönüşü" adı verilen hareketi daha sonra çok tehlikeli olduğu gerekçesiyle yasaklanmıştır.

Marie Tussaud’un kurduğu, balmumundan figürlerin yer aldığı Londra'daki Madame Tussauds balmumu heykel müzesinde Olga Korbut'un da balmumu heykeli vardır.

Olga Korbut, 1991 yılında ABD’ye gidip Arizona'da yaşamaya başladı.

Kaynak:Biyografi.info

Olga Korbut videoları

Tüm Olga Korbut videoları

Olga Korbut için yapılan aramalar

Olga Korbut, Olga Korbut biyografi, Olga Korbut hayatı, Olga Korbut özgeçmişi, Olga Korbut hakkında, Olga Korbut doğum yeri, Olga Korbut fotoğraf, Olga Korbut video, Olga Korbut resim, Olga Korbut kimdir?, Olga Korbut kaç yaşında?, Olga Korbut nereli, Olga Korbut memleketi