FB TW PIN NWS
BioRank 1416

Nurullah Ankut

Doğum tarihi : 08.Ekim.1945
Nurullah Ankut kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Nurullah Ankut doğum yeri : Çatören, eski adıyla Eksile Köyü,Akören ilçesi, Konya

Nurullah Ankut Biyografisi

Halkın Kurtuluş Partisi - HKP Genel Başkanıdır.

Nurullah Ankut, 15 Haziran 2005 tarihinde Halkın Kurtuluş Partisi (HKP)'ni kurdu ve ilk başkanı oldu. Kendisini sadece “gerçek insan, gerçek devrimci” diye tanımlar.

Nurullah Ankut, 8 Ekim 1945 tarihinde Konya’nın Akören ilçesi, Çatören, eski adıyla Eksile Köyü’nde doğmuştur. Babasının adı Yakup Ankut'dur. Çocukluğunun bir bölümü ve gençlik yılları Konya’nın Gemalmaz adlı bir kenar mahallesinde, yoksul insanların arasında geçti.

O yıllarda yani çocukluk ve ilk gençlik yıllarında belirlenir statik karakteri. Bu statik karakterine, kişiliğine üç kişi damgasını vurur; annesi, babası ve ilkokul öğretmeni Seniha Hanım. Ezilenden, güçsüzden yana olur. Erzincan’dan göç etmiş yoksul bir ailenin çocuğuna daha güçlü biri tarafından yapılan saldırının önüne geçer okul müdüründen azar duyma pahasına. O yoksul insanların acısını hiç unutmaz. Çocuk kafasıyla bu yoksul insanların acılarının neden kaynaklandığını düşünür, kurtuluşlarının nerede olduğunu bulmaya çalışır. İşyerleri, tarlalar tüm toplumun olsa ve insanlar kardeşçe çalışıp kardeşçe üretseler ve bölüşseler ne iyi olur, o zaman bu acılar yaşanmaz, diye düşünür. 14 Mayıs İlköğretim Okulunda’dır, öğretim yılı 1953-1954. Konya Karma Ortaokulu’ndan sonra geldiği Konya Erkek Lisesi’nde öğrenir bu düşüncelerin Sosyalizme ilişkin düşünceler olduğunu. Sosyalizm sıcak gelir Nurullah Ankut’a ve insanların acılarının nedenini bulabilmek için felsefe öğrenimi yapmaya karar verir. Bu arada tüm yaz tatillerinde ve ara tatillerde inşaat işçiliği yapar, yoksul ailesine destek olmak için.

1967 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde başlar Üniversite eğitimine. Devrimci ortamın da içinde bulur kendini Nurullah Ankut. O zaman Devrimci ortamda Bilimsel Sosyalizmin Vladimir Ilyich Lenin sonrası 20’inci Yüzyıldaki en büyük geliştiricisi Hikmet Kıvılcımlı Usta hakkında söylenen; “cezaevinde çok yattığı için dengesini kaybetmiş bir deli” söylemlerinden gençlik saflığıyla etkilenir ve Kıvılcımlı Usta’yı okuyup araştırma gereğini duymaz. Tâ ki Sefer adındaki bir arkadaşının elinde Hikmet Kıvılcımlı’nın “Tarih Devrim Sosyalizm” adlı eserini görünceye kadar.

Fakat orada anlatılanların, sıradan, hele hele deli insan düşünceleri olmadığını görür. Hemen gider, “Tarih Devrim Sosyalizm” kitabını satın alır, etüt eder ve görür ki yazılanlar olağanüstü doğru şeyler. O güne kadar kimsenin söylemediği, düşünmediği tezlerdir orada anlatılanlar. Arkasından okuduğu Kıvılcımlı Usta’nın kitaplarında bulur çocukluğundan beri aradıklarını. Kötülüklerin, insanlığın başına gelen bütün felaketlerin, insanlığın çektiği bütün acıların, savaşların, kinlerin, düşmanlıkların, kıyımların yani insanın hayvan yerine konulmasının nedenini ve kaynağını bulmuştur artık Nurullah Ankut. Kendini, “gerçek insan, gerçek devrimci” olmaya verir.

O yıllarda Deniz Gezmiş’in önderliğinde DÖB (Devrimci Öğrenci Birliği) kurulur. Nurullah Ankut işçi ve köylü kökenlidir ve İşçi Sınıfı Sosyalizmine inanmıştır. Bunun içindir ki aydın gençliğin üretmen işçi ve köylülerle bağ kurması gerektiğine karar verir ve yoldaşlarıyla birlikte DİKÖB’ü (Devrimci İşçi Köylü Öğrenci Birliği) kurarlar.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra 1972 yılında Mersin Mut Lisesi’nde öğretmenliğe atandı. Evlendikten sonra Eş durumundan Konya Gazi Lisesi’ne tayin edildi. Ancak devrimci faaliyetlerinden dolayı 1-1,5 sene sonra Müdürler Komisyonu kararı ile Konya Koleji’ne gönderildi.

Nurullah Ankut, 26 Kasım 1972 tarihinde Hacer Ankut ile evlendi. 1975 yazında Manisa Kırkağaç’ta kısa dönem olarak askerlik görevini yaptı. Öğretmenlik döneminde TÖB-DER’de aktif bir şekilde çalıştı. 12 Eylül 1980 döneminde Artvin’in Şavşat İlçesine sürüldü. Oradan da Yusufeli ilçesine sürüldü. Orada göreve başlamadan Bakanlık emri ile Tunceli Mazgirt Lisesi’ne sürüldü.

6 Temmuz 1977’de Devrimci Derleniş Gazetesi çıkartılmaya başladı. 1980 yılında 12 Eylül Darbesi döneminde kapatıldı. 1989 yılında “Devrimci Mücadele Dergisi”nin ilk sayısını çıkarttı.

Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanı. 24 Mart 2007 tarihinde, Ankara’da; “ABD-AB Emperyalizmi, Ortaçağcı İrtica ve Türkiye” adıyla bir Konferans verdi. Derleniş Yayınları, günümüz Türkiye’sinin en önemli sorunlarından biri olan Ortaçağcı İrtica Sorununu işleyen; bu sorunu Bilimsel ve Tarihsel kökleriyle tahlil eden; günümüzde neden önemli bir Siyasal Problem oluşturduğunu somut olaylarla açıklayan bu Konferansı, kitaplaştırdı.

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri'ne 550 milletvekili adayı ile katıldı.

Kitapları :
2014 - Lenin Sonrasının Marksizmi- Leninizmi Işığında Dünya ve Türkiye Cilt: 4
2014 - Vurgunlarda İhanetlerde Katliamlarda Suçlular Hep Aynı - Soma
2013 - Kadınların Kurtuluşu İşçi Sınıfının Kurtuluşundan Bağımsız Değildir.
2012 - Sebebi ve Yarattığı Sonuçlar İtibarıyla 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi
2009 - Sevrci Soytarı Sahte Sol ve Ermeni Sorunu
2008 - Latin Amerika`dan Türkiye`ye Devrimci Kavga
2008 - ABD-AB Emperyalizmi Ortaçağcı İrtica ve Türkiye
2000 - Fatih, Che, Kıvılcımlı Olmak


Kaynak:Biyografi.info

Nurullah Ankut kitapları

Tüm Nurullah Ankut kitapları

Nurullah Ankut için yapılan aramalar

Nurullah Ankut, Nurullah Ankut biyografi, Nurullah Ankut hayatı, Nurullah Ankut özgeçmişi, Nurullah Ankut hakkında, Nurullah Ankut doğum yeri, Nurullah Ankut fotoğraf, Nurullah Ankut video, Nurullah Ankut resim, Nurullah Ankut kimdir?, Nurullah Ankut kaç yaşında?, Nurullah Ankut nereli, Nurullah Ankut memleketi