FB TW PIN NWS
BioRank 2323

Nuri Çolakoğlu

Doğum tarihi : ??.??.1943
Nuri Çolakoğlu kaç yaşında : 81
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Nuri Çolakoğlu doğum yeri : İzmir

Nuri Çolakoğlu Biyografisi

NMC (New Media Company) Televizyonculuk Reklamcılık Yönetim Kurulu Başkanıdır.
Nuri Çolakoğlu, tam adıyla Mehmet Nuri Çolakoğlu 1943 yılında İzmir’de doğmuştur. Nuri Çolakoğlu’nun çocukluğu İzmir Karşıyaka'da geçmiştir. Kökeni Kastamonu'nun İnebolu ilçesindendir.

Henüz dört yaşında iken okumaya başlayan küçük Nuri, 1949'da İzmir'deki Ankara İlkokulu'na başlar. Ardından, kuzenleri de orada eğitim gördükleri için ailesinin isteği üzerine 1954 yılında İstanbul'daki Robert Kolej'e girer. Robert Kolej'de gazeteciliğe başlar, hazırlık sınıfından itibaren ortaokul kısmı dahil gazetenin sorumlu yöneticilerinden biri olmuştur. Lisede gazete yoktu. Lise gazetesini başlattı. Robert Kolej’in ardından 1962'de girdiği Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi Dış İlişkiler Bölümü’nden 1967'de mezun oldu. Okulu bitirmeden 1966 yılında TRT'de metin yazarı olarak çalışmaya başladı. Ardından babası onu İzmir'deki fabrikalarında çalışmaya çağırır. Babasının yanında bir yıl bulunduktan sonra TRT Haber Merkezi'nde Muammer Yaşar Bostancı ve Doğan Kasaroğlu ile birlikte çalışır. 1970'te de TRT Dış Haberler Bölümü'ne geçer. Bu arada Ankara Üniversitesi SBF Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo TV Kürsüsü asistanı olur.

Mehmet Nuri Çolakoğlu, 1776'da yapılan Şumnu Savaşı'na bayraktar olarak katılan ve top mermisi kolunu kopardığı için Çolak Bayraktar lakabıyla anılan Hasan Bey'in yedinci kuşaktan torunudur: "Kolu koptuğu için Osmanlı, İnebolu'da küçük bir toprak parçası verip, emekli ediyor onu. Çolakoğlu ailesi 20. yüzyılın başından itibaren, uzun yıllar yaşadıkları İnebolu'dan ayrılıp İstanbul'a göç etmeye başlar. Nuri Çolakoğlu'nun dedesi Nuri Bey ise İzmir'in geri alınmasından sonra 1923'te İzmir’e yerleşerek ticaretle uğraşır. Nuri Çolakoğlu’nun babası Fehmi Hasan Bey’dir. Annesi Emine Bertil Hanım'dır. Sabri (d.1947, işadamı) ve Kemal (d.1950, Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı) adında iki kardeşi var.

İş adamı, Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) eski ortağı Ali Nuri Çolakoğlu ile kuzendirler. Kamuoyunda sık sık isim benzerliğinden dolayı karıştırılmaktadırlar.

Gözünden problemi olduğu için askerlik yapmadı.

Nuri Çolakoğlu, kendisi hakkında en çok tartışılan Mao'culuk etiketini de o yıllarda edinir ve bu konuda şunları söyler kendisi:"Türkiye'de o dönemde sol hareketin bir kısmı tamamen Sovyetler Birliği çizgisinde bir çizgi istiyordu. Hakikaten Sovyet modeli, yahut da Rusya'dan alınan talimatlarla o çizgideki fikirleri savunmaktan kaçtığım bir dönemdi. Biz buna karşı çıktığımız, 'Ne Amerika, ne Rusya, bağımsız Türkiye' diye sokaklarda dolaştığımız için Mao'cu olarak adlandırılan gruptuk."

Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisine üyesi oldu, hakkında tutuklama kararı çıkartıldı. 12 Mart 1971 Muhtırası sonrasında tutuklanarak 20 yıla mahkum olur ve iki yıl cezaevinde kaldı, 1974 affı ile çıktı. Çıktıktan sonra gazetecilik yapmayı sürdürdü. Ardından ANKA Ajansı'na girer. Burada Dış Haberler Servisi'ni kurar ve şefliğini yapar.

Doğu Perinçek'in önderliğinde Mao'cu Aydınlık gazetesinde de çalışan Nuri Çolakoğlu, 1949'a kadar birlik olan, ondan sonraki 15 senede 49 parçaya bölünen sol üzerine, bir grup arkadaşı ile birlikte solda kim kimdir, ne yapar konulu "49 Fraksiyonu" adıyla bir dizi araştırma yayınlar. Çalışma ile Çolakoğlu ve arkadaşları Gazeteciler Cemiyeti Araştırma Ödülü'nün sahibi olur.

1969 yılından beri gazeteci, radyo ve TV yayıncısı olarak; TRT Dış Haberler Servisi, Alman Haber Ajansı DPA ve İsveç Televizyonu STV’nin Ankara Muhabirliğini, Alman WDR Radyosunun Ankara Muhabirliğini yaptı, 1977'de Aydınlık gazetesinin Ankara Büro Şefi oldu. 1978'de Aydınlık Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ataberk'le birlikte 1,5 ay süren Çin, Kamboçya, Pakistan ve İran gezisini gerçekleşti. Kamboçya'da Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Demokratik Kamboçya Başbakanı Pol Pot'la görüşür.

12 Eylül Darbesi'nden sonra Aydınlık gazetesi kapatılır. Londra'ya giden Nuri Çolakoğlu bir süre BBC'de BBC Türkçe Bölümünde çalıştı, Londra'da iken part time olarak Hürriyet'e de çalıştı, Milliyet Gazetesi Londra Büro Şefi, sonra 1987'de Milliyet Yazı İşleri Müdürü olarak Türkiye'ye döndü. Ardından iki yıl 1989’a kadar TRT Genel Müdür danışmanı olarak çalıştı. Daha sonra Nezih Demirkent'le birlikte Asil Nadir'e bir televizyon şirketi kurdu. Daha sonra Asil Nadir'in Almanya'da kurulu olan televizyonunun sorumluluğunu üstlendi. Asil Nadir'in iflas etmesiyle üçüncü eşi Ayşe Akmen ile İntermedia adını verdiği kendi yayınevini kurdu. Nuri Çolakoğlu bu yıldan sonra adını TV kuran kişi olarak duyurdu.

Önce, işadamı Erol Aksoy'a Show TV ve Cine5'i kurar. Ardından Cavit Çağlar adına kurduğu ve daha sonra Ayhan Şahenk'e geçen NTV'de de onun imzası vardır.

1991 yılından beri de Show TV, şifreli televizyon kanalı CINE 5'in Konsept Geliştiricisi, Olay TV, NTV'nin İcra Kurulu Başkanı, ekonomi haberleri kanalı CNBC-e'nin Konsept Geliştiricisi, Fenerbahçe TV, Romania Kanal D, TEB KOBİ TV kanallarının kuruluşunda ya da yeniden yapılanmasında görev aldı.

CNN Türk’ün Başkanı olarak Doğan Medya Grubu’na geçti. Burada CNN Türk, ANS International Yapım Şirketlerinin Genel Müdürü ve “The Turkish Daily News” gazetesinin CEO’su olarak görev yaptı.

Halen Doğan Media İnternational Başkanı ve Romania Kanal D’nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Ayrıca biri kitap yayıncılığı yapan “Inter Media Uluslararası İletişim AŞ”, diğeri de kurumsal tanıtımla uğraşan “NMC New Media Company Televizyonculuk ve Reklamcılık AŞ” adlı iki özel şirketi vardır.

HTV Kanalının kurucusu ve CNN TURK de yayınlanan “Gelecek Gündemde” programının yapımcısı ve sunucusudur.

Nuri Çolakoğlu, “Türkiye TV Yayıncıları Derneği”ni 2002 yılında kurdu ve başkanlığını on yıl yaptıktan sonra 2012 yılında devretti. Aynı zamanda İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yürütme Kurulu Üyesi, İstanbul Modern Yönetim Kurulu Üyesi, TÜSİAD Eğitim Çalışma Grubu Başkanı olarak da görev yaptı.

Mart 2005′te, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti başvurusunun Genel Koordinatörü, İstanbul 2010 AKB Ajansı kurulduktan sonra da Yürütme Kurulu Başkanı olarak görevlendirildi ancak bu görevinden Şubat 2009′de istifa etti, halen Danışma Kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Nuri Çolakoğlu 2010 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Türkiye’de Japonya Yılı Danışma Kurulu üyesi olarak atandı.

Bugüne kadar birçok TV kanalı kuran, TRT ve BBC de dahil olmak üzere yerli ve yabancı pek çok yayın kuruluşunda görev yapan Nuri M. Çolakoğlu, 2012 yılında “HTV” adında Sağlık konularında yayın yapacak “Türkiye’nin sağlıklı yaşam televizyonu” sloganı ile bir yeni bir kanal daha kurdu.

Evlilikleri :
1. Evliliği : ilk evliliğini 1969'da Sezi Hanım'la yapar. Bu evliliğinden Hasan (d.1971) adında bir oğlu vardır.
2. Evliliği : ikinci evliliğini de Merih Hanım'la gerçekleştirir. Bu evliliğinden de Fatma (d.1980) adında bir kızı vardır.
3. Evliliği : üçüncü evliliğini Ayşe Akmen hanım ile yapar. Bu evliliğinden de bir çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Nuri Çolakoğlu için yapılan aramalar

Nuri Çolakoğlu, Nuri Çolakoğlu biyografi, Nuri Çolakoğlu hayatı, Nuri Çolakoğlu özgeçmişi, Nuri Çolakoğlu hakkında, Nuri Çolakoğlu doğum yeri, Nuri Çolakoğlu fotoğraf, Nuri Çolakoğlu video, Nuri Çolakoğlu resim, Nuri Çolakoğlu kimdir?, Nuri Çolakoğlu kaç yaşında?, Nuri Çolakoğlu nereli, Nuri Çolakoğlu memleketi