FB TW PIN NWS
BioRank 5548

Nil Demirkazık

Doğum tarihi : ??.??.1956
Nil Demirkazık kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Nil Demirkazık doğum yeri : Ankara

Nil Demirkazık Biyografisi

Nil Demirkazık, ilk kez Temmuz 2001'de Fransa'nın milli günü nedeniyle verilen resepsiyonda, şimdiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le sohbet eden "antikacı kadın" olarak tanındı.
Nil Demirkazık, 1956 yılında Ankara'da doğmuştur. Babası Mustafa Batman’dır. Orta ve lise eğitimimi TED Ankara Kolejinde tamamladı. İsviçre’nin Fribourg şehrindeki Fribourg Üniversitesinde Fransız Dili ve Grameri bölümünü bitirdi. Daha sonra üniversite öğrenimi için Fransa'ya geçen Demirkazık, Paris Sorbonne Üniversitesi'nde İletişim Bölümü'nü bitirip diploma aldı.

Türkiye'ye döndükten sonra Hacettepe Üniversitesi'nde Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü de bitirip ikinci üniversite diplomasını aldı. Yüksek lisansını Hacettepe Üniversitesi'nde yaptı. Daha sonra İtalya Devlet bursunu kazanıp İtalya Siena Üniversitesi'nde İtalyanca eğitimi aldı.

Fransa'da öğrenci iken Türk Öğrencileri Derneğinin kurucusu oldu ve Fransa'daki Türk işçilerinin gönüllü tercümanlığı görevlerinde çalıştı.

Ayrıca Türkiye'de ve Fransa'da lisanslı basketbol oyuncusu olarak basketbol oynayan Nil Demirkazık, İngilizce, Fransızca ve İtalyancayı çok iyi derecede bilmektedir.

Nil Demirkazık, Dünya ve Ülkemiz Çocuklarına Sağlık, Eğitim ve Yardım Derneği (ÇOCUK-DER) Genel Başkanlığını yürütmekte ve Van’da Yeni Bakış gazetesi ile Batman Petrol Gazetesinde "Janset" adlı köşesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Bir yazısında Abdullah Öcalan için “Sayın Öcalan” ifadesi geçen bir yazı yazınca hakkında “suçu ve suçluyu övmek” iddiasıyla hakkında soruşturma açıldı.

13 Kasım 2007 tarihinde DTP kongresinde yakasına Sözde Kürdistan rozeti taktığı için tutuklandı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Nil Demirkazık’a PKK propagandası yaptığı iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Nil Demirkazık, AB ile ilgili çalışmalarında, Avrupa Girişimi Platformu Sözcüsü olarak 2002 yılında Kopenhag, 2003 yılında Atina, Selanik ve Brüksel zirvelerine katılarak Avrupalı liderler ve Devlet Başkanları ile Türkiye'nin neden AB ye alınması gerektiği ile ilgili görüşmeler yaptı. Bu liderler arasında Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Kıbrıs Rum kesimi Cumburbaşkanı Tassos Papadopuolos, Yunanistan Dışişleri Bakanı Papandreu, AB Komisyon Başkanı Prodi gibi bir çok devlet adamı bulunmaktadır.

Nil Demirkazık, ilk kez Temmuz 2001'de Fransa'nın milli günü nedeniyle verilen resepsiyonda, şimdiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le sohbet eden "antikacı kadın" olarak tanındı. Bilal Erdoğan'ın nikah törenine katıldı

3 Kasım 2002 seçimlerinde AKP'den İstanbul 2. Bölge milletvekili aday adayı oldu. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Ankara Çankaya ilçesinden AKP Belediye Başkanı aday adayı oldu.

Ak parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile partinin seçim gezilerinin tümüne katılarak Türkiye’deki 81 il ve ilçeleri gezdi. 31 Ekim 2002 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan’ın Urfa'ya mitingine gitti, meydanlarda üzerinde Erdoğan’ın resminin olduğu bir tişörtle boy gösterdi.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde Diyarbakır'dan DTP'den bağımsız Milletvekili adayı oldu.

Irak-ABD savaşı öncesi Irak hükümeti tarafından Barış Elçisi olarak Bağdat’a davet edildi ve bu ülkede savaş başlayıncaya kadar kaldı. Savaş başladıktan sonra Türkiye’ye döndü. Çocuk hastanelerine ilaç ve gıda yardımı yaptı, El-Cezire TV ve Irak Satellite TV de canlı yayın konuğu olarak Türkiye’nin mesajlarını Irak halkına iletti.

Enformasyon Bakanlığında 3 dilde yaptığı basın toplantısı CNN International, Reuters, AP, AFP, BBC, Abu Dabi TV, ANN, MBC, LBC tarafından ülkelerinde canlı olarak yayınlandı.

Nil Demirkazık, Musa Demirkazık ile evliydi. 28 Kasım 2001 tarihinde boşandı. 2 kızı vardır. Çocuklarının velayetini de eşine verdi.

Kitapları :
2003 - Nil’in Ak Günlüğü


Kaynak:Biyografi.info

Nil Demirkazık kitapları

 • Sakıncalı Yazılar Sakıncalı Yazılar

  Yarın tarihi :


  Yayınevi : VENG YAYINLARI


  Siyaset » Siyasal Yazılar - Tezler

 • Nil'in Ak Günlüğü Nil'in Ak Günlüğü

  Yarın tarihi : 2012-04-01


  Yayınevi : TEMA YAYINLARI


  Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)

Tüm Nil Demirkazık kitapları

Nil Demirkazık için yapılan aramalar

Nil Demirkazık, Nil Demirkazık biyografi, Nil Demirkazık hayatı, Nil Demirkazık özgeçmişi, Nil Demirkazık hakkında, Nil Demirkazık doğum yeri, Nil Demirkazık fotoğraf, Nil Demirkazık video, Nil Demirkazık resim, Nil Demirkazık kimdir?, Nil Demirkazık kaç yaşında?, Nil Demirkazık nereli, Nil Demirkazık memleketi