FB TW PIN NWS
BioRank 8704

Nelson Algren

Doğum tarihi : 28.Mayıs.1909 Ölüm tarihi : 09.Mayıs.1981
Nelson Algren kaç yaşında öldü : 72
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Yazar
Nelson Algren doğum yeri : Detroit, Michigan, ABD
Ölüm yeri : Long Island, New York, ABD

Nelson Algren Biyografisi

1949 yazdığı “The Man With the Golden Arm” (Altın Kollu Adam) adlı kitabı ile tanınır.

Nelson Algren, 28 Mayıs 1909 tarihinde ABD, Michigan,Detroit’de doğmuştur. Tam adı Nelson Ahlgren Abraham’dır. Üç yaşındayken ailesiyle birlikte taşındığı Chicago’nun, işçilerin yaşadığı göçmen mahallelerinde büyüdü. Babası Gerson Abraham Algren, Yahudiliği seçmiş bir İsveçlinin oğlu, annesi Goldie Algren ise bir Alman Yahudisi idi. Hibbard Lisesinde (şimdi Roosevelt Lisesi) okudu. Eğitimini devlet okullarında gördükten sonra Illinois Üniversitesi’ne girerek Büyük Buhran’da, 1931 yılında gazetecilik diploması aldı.

Nelson Algren, ilk hikâyesini (So Help Me), Teksas’ta bir benzin istasyonunda çalışırken 1933’te yazdı. Daha sonra Şikago'ya dönmeden önce, Alpine'deki Sul Ross Eyalet Üniversitesi'ndeki boş bir sınıftan bir daktilo çalarken yakalandı. Kaçmak için bir trene bindi, ancak tutuklandı ve Alpine'ye geri döndü. Yaklaşık beş ay hapiste tutuldu ve üç yıl daha hapis cezasına çarptırıldı. Algren, beş ay hapis yattı. Bu süre içinde gördükleri üzerinde derin etkiler bırakmış ve bu etkiler tüm eserlerinde kendini göstermiştir.

İlk romanı Some-body in Boots 1935’te, ikinci romanı Never Come Morning ise 1942’de yayınladı.

Algren, II. Dünya Savaşı’nda er olarak Avrupa’da savaştı. Üniversite diplomasına rağmen, siyasi görüşleri nedeniyle subaylığa alınmamıştır. Daha sonraları, içeriği açıklanmamakla beraber, FBI’da Algren hakkında beş yüz sayfalık bir dosya bulunduğu bildirilmiştir. Ayyaşların, kadın satıcılarının, fahişelerin, garabetlerin, bağımlıların, para için dövüşenlerin, yozlaşmış politikacıların ve sokak çetelerinin dünyasını yazan Algren, "The Man With the Golden Arm" adlı romanıyla 1950 Ulusal Kitap Ödülü’nü kazanmıştır.

Zamanında yazılarını, kenti küçük düşürdüğü gerekçesiyle yayınlamayı reddeden Chicago Tribune gazetesi, halen her yıl kısa öykü dalında, 5.000 dolarlık Nelson Algren ödülü vermektedir.

Nelson Algren, 1937 yılında Amanda Kontowicz ile evlendi. Boşandı, 1947 yılından itibaren Fransız yazar Simone de Beauvoir ile 17 yıl süren bir aşk yaşadı. 1953 yılında eski eşi Amanda Kontowicz ile tekrar evlendi. Sonra yine boşandı. Şubat 1965 ayında Betty Ann Jones ile evlendi, 1967 yılında boşandı.

Nelson Algren, ölmeden üç ay önce Amerikan Akademisi ve Güzel Sanatlar ve Edebiyat Enstitüsü'ne üye seçilmiştir.

Nelson Algren, 9 Mayıs 1981 tarihinde ABD, New York, Long Island’da kendi evinde kalp krizinden 72 yaşında ölmüştür.

The Man With the Golden Arm (Altın Kollu Adam) adlı kitabı 1955 yılında aynı adla sinema filmine uyarlandı ve başrollerinde Frank Sinatra ve Kim Novak oynadı. 1966 yılında ise senarist Erdoğan Tünaş tarafından uyarlanan aynı adlı filmi Aram Gülyüz yönetirken başrollerinde Ayhan Işık ve Selda Alkor oynadı.

Kitapları :
1935 - Some-body in Boots (Çizmeli biri)
1942 - Never Come Morning (Asla sabah gelme )
1949 - The Man With the Golden Arm (Altın Kollu Adam)
1956 - The Wild Wilderness (Yabanda Gezinti)
1979 - Şeytanın Çorabı


Kaynak:Biyografi.info

Nelson Algren için yapılan aramalar

Nelson Algren, Nelson Algren biyografi, Nelson Algren hayatı, Nelson Algren özgeçmişi, Nelson Algren hakkında, Nelson Algren doğum yeri, Nelson Algren fotoğraf, Nelson Algren video, Nelson Algren resim, Nelson Algren kimdir?, Nelson Algren kaç yaşında?, Nelson Algren nereli, Nelson Algren memleketi