FB TW PIN NWS
BioRank 7200

Nelly Furtado

Doğum tarihi : 02.Aralık.1978
Nelly Furtado kaç yaşında : 46
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Nelly Furtado doğum yeri : Victoria, British Colombia, Kanada

Nelly Furtado Biyografisi

Nelly Furtado, 1978 doğumlu Portekiz asıllı Kanadalı şarkıcı ve söz yazarı. Aynı zamanda müzik yapımcılığı da yapan Furtado, Grammy Ödülü sahibi. Birçok dili, enstrümanı, müzik tarzını ve vokal sitillerini harmanlamasıyla tanınan şarkıcı bu çeşitliliğin, bir çok farklı kültürle ilgilenmesinin sonucu olduğunu düşünüyor.


Nelly Furtado 2 aralık 1978'de, Maria Manuela ve Antonio Jose Furtado'nun üç çocuklarından biri olarak Kanada'da, British Colombia, Victoria'da doğdu. Portekiz asıllı (Sao Miguel Island, Azores) ve işçi sınıfından olan ailesi, Furtado�nun ismini Sovyet jimnastikçi Nellie Kim'den esinlenerek koydu. İşçi sınıfından gelmesinin kendisini pozitif yönde etkilediğini düşünen Nelly, Mount Douglas Secondary School'a devam etti ve yaz tatillerinde Viktoria'da annesinin kahya olarak çalıştığı evde oda hizmetçiliği yaptı.

Dört yaşındayken Portekiz Günü'nde annesiyle birlikte kilisede seslendirdiği düetle şarkı söylemeye başlayan Nelly, dokuz yaşındayken trombon, ukulele, gitar ve org gibi çeşitli enstrümanlar çalmaya başladı. Oniki yaşındayken şarkı da yazmaya başladı ve bir Portekiz gösteri grubunda yeraldı. Bu sıralarda birçok müzik türüne ilgi duyan Furtado, en çok Jeff Buckley, Mariah Carrey, Mary J. Blige, Amalia Rodrigues, Oasis, U2, The Verve, The Smashing Pumpkins, Caetano Veloso, Digable Planets gibi şarkıcı ve gruplardan etkilendi. Aynı zamanda yaşadığı kent Toronto'dan da çok etkilenen Furtado'ya göre, onun internet devrimini beklemesi gerekmedi çünkü bu şehir tam bir kültür cennetiydi.

Başlarda underground rapçilerle ve djlerle çalışan Furtado, onbirinci sınıftayken Toronto'ya yaptığı bir ziyarette hip hop grubu Plains of Fascination'ın bir üyesi olan, Tallis Newkirk ile tanıştı ve 1996'da çıkan albümleri Join the Ranks'de, Waitin' for the Streets adlı şarkıya vokal yaptı. Aynı yıl Mount Douglas'dan mezun olduktan sonra, Toronto2ya taşındı ve 1997'de Newkirk'le birlikte Nelstar adını verdikleri ikiliyi oluşturdular. İkilinin yaptığı trip hop tarzın, kendisini yeterince tanımlamadığını ve vokal yeteneğini geliştirmediğini düşünen Furtado, grubu bıraktı. Toronto'da Lee's Place adlı gece kulübünde bir çeşit yetenek şovunu andıran Honey Jam adlı bir gösteriye katıldı. Bu şov sırasında sadece bir kot ve tişörtle şarkı söyleyip kasete kayıt yapan Furtado, The Philosopher Kings grubunun solisti Gerald Eaton'ı (diğer adıyla Jarvis Church) çok etkiledi ve Eaton ondan birlikte yazmalarını istedi. Birlikte bir demo kaset doldurmalarının ardından Portekiz'e dönen Furtado, Camosun College'da yaratıcı yazarlık kursları almaya başladı. Eaton ve onun grup arkadaşı Brian West ile irtibatı koparmayan Nelly, onların ısrarları üzerine iki haftalığına Toronto'ya geldi ve o sırada kaydettikleri materyaller, Dreamworks Records'la 1999'da anlaşma bir imzalamasını sağladı.

Ekim 2000'de Eaton ve West ile birlikte yaptığı Whoa, Nelly! isimli ilk albümünü çıkardı ve büyük başarı sağladı. Bu albümden çıkan I'm Like a Bird, Turn off the Light ve On the Radio şarkılarıyla 2002'de, dört Grammy adaylığı aldı ve En İyi Kadın Pop Vokal Performansı dalında Grammy2yi kazandı. Birçok tarzı başarıyla harmanlamasıyla büyük beğeni toplayan Furtado, Burn in the Spotlight adını verdiği bir müzik turuna çıktı. Aynı zamanda Moby'nin Area:One adındaki turunda da yeraldı.

Furtado'nun ikinci albümü Folklore, kasım 2003'de piyasaya çıktı. Ailesinin 1970'lerde Portekizden Kanada'ya yerleşmesinden ilham aldığını söyleyen Furtado'nun bu albümü, rock müzik ağırlıklıydı ve akustik bir yapıya sahipti. Müziğindeki olgunlaşmayı, o dönemde geçirdiği hamileliğine bağlayan Nelly, albümdeki son parça olan Childhood Dreams'i kızına ithaf etti. Albümdeki 'güçlü ol, devam et2 anlamlarına gelen Força isimli parçası 2004 European Football Championship'in tema parçası oldu ve Lisbon'daki final maçında bu şarkıyı seslendirdi. Dreamworks Records'la yaşadığı problemler nedeniyle ilk albümünün başarısını yakalayamadı ve 2005 yılında bu şirketin kapanmasıyla Geffen Records'a geçti.

Üçüncü albümü Loose'u haziran 2006'da çıkardı. O sırada aldığı spontane ve yaratıcı kararlar nedeniyle albüme bu ismi veren Furtado, dünyanın farklı bölgelerinde albümümdeki dört ayrı parçayı aynı anda yayınladı: İspanyolca olan No Hay Igual, hip-hop tarzındaki Promiscuous, latin tarzındaki Te Busque ve dark-pop tarzındaki Maneater. İlk kez birden fazla yapımcıyla aynı anda çalışan, ama albümün büyük çoğunluğunu Timbaland'le gerçekleştiren Furtado'nun albümünde, 1980'lerin müziği baskın olarak yeraldı. Demo kasetlerini bitmiş albümlerine tercih eden Nelly, bu almünde de öyle bir hava yakalamaya çalıştı.

Albümünü yaparken System of a Down ve Death from Above 1979 gibi hard rock ve elektronik müzikler dinleyen Furtado'nun bu albümü, kariyerinin en başarılı noktasına ulaşmasını sağladı. Promiscuous ve Maneater şarkıları ile A.B.D. ve Kanada dahil olmak üzere birçok ülkede bir numaraya yerleşti ve birçok pozitif eleştiri aldı.

Kendisiyle yapılan bir söyleşide sorulan 'Hiç bir kadına ilgi duydunuz mu?'' sorusuna 'Kesinlikle. Kadınlar güzel ve seksi.' şeklinde yanıt verdi. Kurt Cobain'in All Apologies şarkısında söylediği 'everyone is gay' lafının da gerçek olduğuna inandığını ve herkesin içinde biseksüellik olduğunu düşündüğünü söyledi. Bunun üzerine biseksüel olduğu konuşulmaya başlanan Furtado, ağustos 2006'daki bir röportajda o sırada sorulan soru karşısında biraz şaşırdığını ve muhabirin konudan koptuğunu bu yüzden bu tür bir cevap verdiğini söyledi. Ayrıca biseksüel olduğu iddialarını reddetti, bunun yanısıra ise oldukça açık görüşlü olduğunu belirtti.

Bir yandan okul oyunlarında oynayan Furtado, oyunculuk konusuna da ağırlık vermeye, oynadığı fakat yapımı hiç sonuçlanmayan Hintçe filmden sonra karar verdi. Oyunculuk kurslarının, kendini akışa bırakmasını aynı zamanda da ayaklarının yere basmasını sağladığını düşünen Nelly'ye göre, bu duyguları son albümü Loose'a da yansıdı. Nelly Furtado, bağımsız drama filmi Nobody's Hero'daki rolüyle, ikinci kez kamera karşısına geçti.

Sevgilisi Dj ve yapımcı Jasper Gahunia'dan (diğer ismiyle Lil'Jaz) 20 Eylül 2003'de Nevi adını verdiği bir kız çocuğu sahibi olan Furtado, Gahunia'dan 2005 yılında ayrıldı. Anneliğin düşündüğünden daha içgüdüsel bir durum olduğunu söyleyen Furtado, bebeğini Toronto'daki evinde, ebeler yardımıyla doğurdu.

Kaynak:Biyografi.info

Nelly Furtado hakkında haberler

Tüm Nelly Furtado haberleri

Nelly Furtado için yapılan aramalar

Nelly Furtado, Nelly Furtado biyografi, Nelly Furtado hayatı, Nelly Furtado özgeçmişi, Nelly Furtado hakkında, Nelly Furtado doğum yeri, Nelly Furtado fotoğraf, Nelly Furtado video, Nelly Furtado resim, Nelly Furtado kimdir?, Nelly Furtado kaç yaşında?, Nelly Furtado nereli, Nelly Furtado memleketi