FB TW PIN NWS
BioRank 5956

Nail Olpak

Doğum tarihi : ??.??.1961
Nail Olpak kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Nail Olpak doğum yeri : İbecik köyü, Burdur

Nail Olpak Biyografisi

MÜSİAD Genel Başkanı (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği)

Nail Olpak, 1961 yılında Burdur'da İbecik köyünde doğmuştur. Babası Halil Olpak’dır. İlkokul’u Muğla-Dalaman’da okudu. Ortaokul’u yatılı olarak Aydın-Nazilli’de bitirdikten sonra, Ardından Aydın Lisesi’nde yatılı okudu, 1977 yılında mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra yüksek lisansını enerji alanında yaptı.

Üniversite Eğitimi süresince, ITBA-İngilizce ve Marmara Üniversitesi Arapça Kurslarına devam etti. Çok iyi derecede İngilizce, orta derecede Arapça ve az İtalyanca biliyor.

1983 yılında Umar Makina A.Ş.’de Üretim Mühendisi olarak başladığı iş hayatına, Özgün A.Ş.’de Fabrika Müdür Yardımcısı olarak devam etti. 1989 yılında başladığı Cankurtaran Holding A.Ş.’de sırasıyla; Elektrik Sayaçları üreten ESEM Elektrik Sayaçları A.Ş.‘de Genel Müdür, ESEM Elektrik Sayaçları, MOLVENO Anahtar Serileri, AVE Otomatik Sigortalar, TEKAP Armatürleri üreten Elektrik Şirketleri Grup Başkanı, ROWENTA, TEFAL, CONTI Elektrikli Süpürgeler, Buharlı Ütüler vb üreten Ev Aletleri Grubu dahil, Elektrik ve Ev Aletleri Grup Başkanı, ADİDAS, SLAZENGER, ARENA Spor Malzemeleri dahil tüm Gruplar’dan sorumlu, Cankurtaran Holding Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Aynı grupta 17 yıl görev yaptı.

2005 yılında kendi arzusu ile Cankurtaran Holding Başkan Yardımcısı görevinden ayrıldı ve iki ortağıyla kurduğu NORA Elektrik Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş. ile sanayicilik şirketini kurdu. ESEM, NORA ve ARON Markaları ile; Elektronik Elektrik Sayaçları, Otomatik Sigortalar, Kaçak Akım Röleleri, Kontaktörler, Termik Röleler, Termik Manyetik Şalterler, Enerji Tasarruflu Lambalar, Aydınlatma Armatürleri, AVE Markalı Anahtar-Priz serileri vb ürünlerin, Üretim ve Ticaretini yapmakta olan NORA Elektrik Malz. A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi olan Nail Olpak, Mimarlar Mühendisler Grubu, Huzur Hastanesi Vakfı ve Kandilli Kulübü Yönetim Kurulu üyeliği görevini de yürütüyor.

28 Nisan 2012 tarihinde yapılan MÜSİAD'ın 21. Genel Kurulu'nun ardından yeni Genel Başkanı olarak Nail Olpak seçildi.

Nail Olpak’a, Ahi Evran Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversiteleri tarafından, Uluslararası İlişkiler dalında Fahri Doktora unvanı verilmiştir.

Nail Olpak, 1985 yılında Rizeli Hamide Olpak ile evlendi. Enes Olpak (d.1991) ve Enes Olpak (d.1995) adlarında 2 oğlu vardır.

Nail Olpak, MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) 5. dönem Genel Başkanı ve MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Başkanı, IBF (Uluslararası İş Forumu) Başkan Vekili, B20 Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi, İTO (İstanbul Ticaret Odası) Meclis Üyesi, İDTM (İstanbul Dünya Ticaret Merkezi) Yönetim Kurulu Üyesi, Huzur Hastanesi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, ENVERDER (Enerji Verimliliği Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi, MMG (Mimarlar Mühendisler Grubu) Yönetim Kurulu Üyesi ve (YİH) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, Türk Japon Üniversitesi Kurucu Heyeti Üyesi, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) Mütevelli Heyeti Üyesi, Bilişim Vadisi (Muallimköy Teknoloji Bölgesi A.Ş) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

22 Eylül 2017 tarihinden itibaren Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan OLPAK, halen aşağıdaki görevlerini sürdürmektedir;

- DEİK, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı
- DTİK, Dünya Türk İş Konseyi Başkanı
- TURK EXIMBANK, Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi
- YOİKK-Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Üyesi
- İSTKA, İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi
- MÜSİAD, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Yüksek İstişare Heyeti Üyesi
- UTESAV, Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi
- TUGEV, (İTO) Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
- İlim Yayma Vakfı, Kurucular Kurulu Üyesi
- Huzur Hastanesi Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
- İGETEV, İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
- İstanbul Medeniyet Üniversitesi Destekleme Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
- Kandilli Kulübü Kurucu Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili
- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)-Makine Mühendisleri Odası Üyesi
- Mimar Sinan Mühendisler Birliği (MSMB) Üyesi
- İTÜ Makina Fakültesi Danışma Kurulu Üyesi
- Aydın Lisesi Mezunlar Derneği, ALMED Üyesi


Kaynak:Biyografi.info

Nail Olpak hakkında haberler

Tüm Nail Olpak haberleri

Nail Olpak için yapılan aramalar

Nail Olpak, Nail Olpak biyografi, Nail Olpak hayatı, Nail Olpak özgeçmişi, Nail Olpak hakkında, Nail Olpak doğum yeri, Nail Olpak fotoğraf, Nail Olpak video, Nail Olpak resim, Nail Olpak kimdir?, Nail Olpak kaç yaşında?, Nail Olpak nereli, Nail Olpak memleketi