FB TW PIN NWS
BioRank 5862

Mustafa Cengiz

Doğum tarihi : 25.Aralık.1949 Ölüm tarihi : 28.Kasım.2021
Mustafa Cengiz kaç yaşında öldü : 72
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : İş adamı
Mustafa Cengiz doğum yeri : Nizip, Gaziantep
Ölüm yeri : İstanbul

Mustafa Cengiz Biyografisi

20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray spor kulübünün 37. Başkanı olarak seçilmiştir.

Mustafa Cengiz, 25 Aralık 1949 tarihinde Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Nizip’te okuduktan sonra lise öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu.

Mustafa Cengiz, 40 bin tarımsal köy kalkınma kooperatifi Merkez Birliği (Köy-Koop) kuruluş ve özellikle dış ticaret oluşumunda kurucu uzman olarak çalıştı. Daha sonra eski Yerel Yönetim sonra İçişleri Bakanlığı vesayetindeki 670 Belediye’nin merkez iktisadi kuruluşu TANSA (Tanzim Satışlar) ilk ve son Genel Müdürü olarak, o dönem 3 hükümetle çalıştı.

Mustafa Cengiz, iktisadi hayata Belediyelerin kamu yararına olumlu ürün ve fiyat düzenlemesi olarak kurulan TANSA da 28 yaşında ülkenin o dönem Kamudaki en genç genel müdürü oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası kamu’dan ayrılarak, özel sektörde dış ticaret alanında Arapça da öğrendiği Ortadoğu ülkelerinde yoğun olarak çalıştı. 1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

Petrol sektöründe TABGİS (Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikası) Genel Başkanlığı ve İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği yaptı.

Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyesi olarak, tüzüğünün günün koşullarına uyum düzenlemesinde Galatasaray Divanı tarafından görevlendirilmiş ve komisyon olarak Tüzük tadil çalışmalarında bulunmaya devam etmekte olan Mustafa Cengiz ileri düzeyde İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.

Mustafa Cengiz, Hayat Cengiz ile evlidir ve bir çocuğu vardır.

Galatasaray spor kulübünün 20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray Lisesi’nde yapılan olağanüstü seçimli genel kongre sonucunda 37. Başkanı olarak seçilmiştir. Mustafa Cengiz 1703 oy alırken eski başkan Dursun Aydın Özbek'e ise 1623 oy çıktı.

Mustafa Cengiz, daha önce 23 Mayıs 2015'te yapılan ve Dursun Aydın Özbek’in seçildiği Galatasaray başkanlık seçiminde de adaylığını açıklamıştı.

26 Mayıs 2018 tarihinde Galatasaray Lisesi’nde yapılan olağanüstü seçimli genel seçimde Mustafa Cengiz, tekrar başkan seçilmiştir.

7 Mayıs 2020 tarihinde beyin ameliyatı oldu. Mustafa Cengiz, 28 Kasım 2021 tarihinde 72 yaşında İstanbul'da vefat etti.Kaynak:Biyografi.info

Mustafa Cengiz için yapılan aramalar

Mustafa Cengiz, Mustafa Cengiz biyografi, Mustafa Cengiz hayatı, Mustafa Cengiz özgeçmişi, Mustafa Cengiz hakkında, Mustafa Cengiz doğum yeri, Mustafa Cengiz fotoğraf, Mustafa Cengiz video, Mustafa Cengiz resim, Mustafa Cengiz kimdir?, Mustafa Cengiz kaç yaşında?, Mustafa Cengiz nereli, Mustafa Cengiz memleketi