FB TW PIN NWS
BioRank 1182

Muammer Aksoy

Doğum tarihi : ??.??.1917 Ölüm tarihi : 31.Ocak.1990
Muammer Aksoy kaç yaşında öldü : 73
Kilo & Boy :
Burcu :
Muammer Aksoy doğum yeri : İbradı, Antalya
Ölüm yeri : Bahçelievler, Ankara

Muammer Aksoy Biyografisi

1961 Anayasası’nı hazırlayan komisyonun sözcüsü olan hukukçu, siyaset adamı ve yazar. Türk Hukuk Kurumu’nun başkanlığını yapmış, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurucu kadrosunda yer almış olan Aksoy, 31 Ocak 1990 tarihinde, Ankara’daki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti.
Muammer Aksoy 1917 yılında, Hacı Musazade Numan Aksoy ve Nadire Aksoy çiftinin oğlu olarak, İbradı, Antalya’da dünyaya geldi. Türk tıp tarihinin en değerli hekimlerinden birisi olarak gösterilen Prof. Dr. Muzaffer Aksoy’un ve Dr. Fikret Aksoy’un abisi olan Muammer Aksoy’un babası Numan Aksoy ise uzun yıllar T.B.M.M.’ye milletvekili olarak hizmet vermişti.

1939 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden en yüksek dereceyle mezun olan Muammer Aksoy, doktora öğrenimi için Almanya’da bulunan Zürih Üniversitesi’ni tercih etti. Doktorasını bitirip yurda dönmesinin akabinde İstanbul Üniversitesi’ne asistan olarak giren başarılı hukuk adamı, daha sonra ise Ankara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Muammer Aksoy üniversite yasalarında gerçekleştirilen değişikliklerin kurumların özerk yapılarına zarar verdiği gerekçesiyle 1957 tarihinde üniversitedeki görevinden ayrılarak Cumhuriyet Halk Partisi’ne katıldı. Aksoy ancak 27 Mayıs 1960 sonrasında üniversiteye dönüş yaptı. Profesörlüğünü Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden aldı.

1961 Anayasası hazırlanırken görevli komisyonun başkanı olarak görev yapan Aksoy, ayrıca C.H.P.’den İstanbul Milletvekili olarak mecliste görev aldı. 12 Mart 1971 Muhtırası sonrasında tutuklansa da herhangi bir cezaya maruz kalmadan aklandı.

Avrupa Konseyi Türkiye Temsilciliği ve Türk Hukuk Kurumu başkanlığı görevlerini yürüten Aksoy, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından Ankara Barosu başkanlığına seçildi ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurucu kadrosunda yer aldı.

Muammer Aksoy, 31 Ocak 1990 tarihinde, Bahçelievler, Ankara’da bulunan evinden üniversitedeki işine doğru yola çıktığı sırada kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırıya uğradı. Saldırı sonucunda hayatını kaybeden Aksoy, 3 Şubat 1990 tarihinde, Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Polis tarafından yapılan araştırmalar sonuç vermeyince faili meçhul olarak tanımlanan cinayetin dosyası kapandı. Cinayetin ardından İslami Hareket adına kimliği bilinmeyen bir şahıs gazeteleri arayarak eylemi üstlendi; fakat kendisi bulunamadı.

Kaynak:Biyografi.info

Muammer Aksoy kitapları

Tüm Muammer Aksoy kitapları

Muammer Aksoy için yapılan aramalar

Muammer Aksoy, Muammer Aksoy biyografi, Muammer Aksoy hayatı, Muammer Aksoy özgeçmişi, Muammer Aksoy hakkında, Muammer Aksoy doğum yeri, Muammer Aksoy fotoğraf, Muammer Aksoy video, Muammer Aksoy resim, Muammer Aksoy kimdir?, Muammer Aksoy kaç yaşında?, Muammer Aksoy nereli, Muammer Aksoy memleketi