FB TW PIN NWS
BioRank 8596

Prof.Dr.Melih Bulu

Doğum tarihi : 15.Ağustos.1970
Melih Bulu kaç yaşında : 52
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Akademisyen
Melih Bulu doğum yeri : Kırıkkale

Melih Bulu Biyografisi

Melih Bulu, 5 Ocak 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Rektörü görevine geldi. 15 Temmuz 2021 tarihinden görevden alındı.

Melih Bulu, 15 Ağustos 1970 tarihinde Kırıkkale’de doğmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi mühendislik fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 1992 yılında mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde finans alanında yüksek lisans; yönetim ve organizasyon alanında doktora eğitimini tamamladı.

Melih Bulu, 2008 yılında doçent, 2016 yılında profesör unvanı aldı.

Melih Bulu, üniversite eğitiminden sonra Ankara'da savunma sanayinde zırhlı personel taşıyıcı üretimi yapan FMC-Nurol ve hava platformları üreten TUSAŞ firmalarında CASA, Atak Helikopter ve F-16 Programlarında mühendis olarak çalıştı.

ABD merkezli, özellikle kimyevi tüketici ürünleri üreten çok uluslu şirket P&G (Procter & Gamble) firmasının Gebze’deki fabrika müdür yardımcılığı görevinde özellikle verimlilik ve maliyet tasarrufu alanlarında görevler aldı. Ayrıca üretim ve hizmet sektöründe çeşitli firmalara strateji ve yönetim konusunda danışmanlık yaptı.

Melih Bulu, 2004 yılından itibaren (URAK) Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu’nun Genel Sekreterliği görevini yürütmüş ve 2018-2019 dönemi için URAK Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almıştır.

2002 yılında (AKP) Adalet ve Kalkınma Partisi'nin İstanbul Sarıyer İlçe Başkanlığı'nın kuruluşunda yer aldı. AK Parti il yönetiminde ekonomiden sorumlu İstanbul il başkan yardımcılığı yaptı. 2009 yerel seçimlerinde AK parti’den İstanbul Ataşehir Belediye Başkanlığı, 2015 genel seçimlerinde ise İstanbul 1. bölge milletvekilliği için aday adayı oldu fakat her ikisinde de aday gösterilmedi.

Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesinde strateji ve yönetim konularında öğretim görevlisi olarak dersler verdi. 2003-2010 yılları arasında Boğaziçi ve İstanbul Ticaret üniversitelerinde yarı zamanlı olarak İş Stratejisi ve Oyun Teorisi dersleri veren Bulu, 2009 yılından itibaren tam zamanlı akademisyen olarak çalışmaya başladı. 2010-2014 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanlığını yürüttü.

Özellikle uzmanlık alanı olan şehirlerin, bölgelerin ve sektörlerin rekabetçiliği konusunda prestijli yayınevlerinde kitapları basıldı; dünyanın önde gelen dergilerinde makaleleri yayınlandı; alanındaki prestiji konferanslara davetli konuşmacı olarak katıldı; konferans başkanlıkları yaptı.

Prof.Dr. Melih Bulu 3 Ekim 2016 tarihinde İstinye Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanmadan önce Bölüm Başkanlığı, MBA Koordinatörlüğü ve Dekanlık gibi idari görevler yaparak akademik yöneticilik tecrübesini geliştirdi. 3 Ekim 2016 tarihinden 20 Kasım 2019 tarihine kadar kurucu Rektör olarak İstinye Üniversitesi’nde görevine devam etti.

Melih Bulu, 3 Ekim 2016 - 20 Kasım 2019 tarihleri arasında ise İstinye Üniversitesi kurucu rektörlüğünü, 17 Ocak 2020 - 2 Ocak 2021 tarihleri arasında Haliç Üniversitesi rektörlüğünü yürüttü.

Melih Bulu, 2 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla 2021 yılı başında YÖK’ün önerdiği 9 aday arasından seçilerek Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne getirildi. 5 Ocak 2021 tarihinde görevi selefi Mehmed Özkan'dan devraldı. 15 Temmuz 2021 tarihinden görevden alındı.

Kaynak:Biyografi.info

Melih Bulu için yapılan aramalar

Melih Bulu, Melih Bulu biyografi, Melih Bulu hayatı, Melih Bulu özgeçmişi, Melih Bulu hakkında, Melih Bulu doğum yeri, Melih Bulu fotoğraf, Melih Bulu video, Melih Bulu resim, Melih Bulu kimdir?, Melih Bulu kaç yaşında?, Melih Bulu nereli, Melih Bulu memleketi