FB TW PIN NWS
BioRank 8422

Prof.Dr.Melih Bulu

Doğum tarihi : 15.Ağustos.1970
Melih Bulu kaç yaşında : 54
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Akademisyen
Melih Bulu doğum yeri : Kırıkkale

Melih Bulu Biyografisi

Melih Bulu, 5 Ocak 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Rektörü görevine geldi. 15 Temmuz 2021 tarihinde yine bir Cumhurbaşkanı kararnamesiyle görevden alınmıştır.

Melih Bulu, 15 Ağustos 1970 tarihinde Kırıkkale’de doğmuştur. Babası Şevket Bulu, 1982 yılında, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde Urdu Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nı kurmuş ve 1996 yılında emekli olana kadar toplam 14 sene bölüm başkanlığı yapmıştır. Şevket Bulu, akademik çalışmalarıyla Türkiye ve Pakistan’ın tarihsel bağlarını yeniden canlandırması neticesinde, Pakistan Devlet Madalyası almıştır.

İlk ve orta eğitimini Ankara’da tamamlayan Melih Bulu, yatılı okuduğu Kayseri Fen Lisesi’nden diplomasını 1987 yılında okul dördüncüsü olarak aldı ve okulun ilk mezunlarından biri oldu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi mühendislik fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 1992 yılında üçüncülükle mezun oldu. Melih Bulu, yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde 1995 yılında finans alanında tamamladı. Doktora derecesini Yönetim ve Organizasyon alanında, yine Boğaziçi Üniversitesi’nden 2003 yılında almaya hak kazandı.

Melih Bulu, 2008 yılında doçent, 2016 yılında profesör unvanı aldı.

Uçaklara yönelik çocukluk yıllarında başlayan ilgisi, lise yıllarında A-2 kategorisinde Melih Bulu’ya Türkiye şampiyonluğunu getirdi. Ardından Milli Takıma davet edilerek 1987 yılında Polonya’da gerçekleştirilen dünya model uçak şampiyonasında ülkemizi başarıyla temsil eden ekipte yer aldı. Havacılığa olan merakı, ODTÜ’deki öğrencilik yıllarında tek kişilik microlight uçağını yapmasına kadar vardı.

Melih Bulu, üniversite eğitiminden sonra Ankara'da savunma sanayinde zırhlı personel taşıyıcı üretimi yapan (FNSS) FMC-Nurol ve hava platformları üreten TUSAŞ firmalarında CASA, Atak Helikopter ve F-16 Programlarında mühendis olarak çalıştı.

ABD merkezli, özellikle kimyevi tüketici ürünleri üreten çok uluslu şirket P&G (Procter & Gamble) firmasının Gebze’deki fabrika müdür yardımcılığı görevinde özellikle verimlilik ve maliyet tasarrufu alanlarında görevler aldı. Ayrıca üretim ve hizmet sektöründe çeşitli firmalara strateji ve yönetim konusunda danışmanlık yaptı.

1999-2003 yılları arasında, Harvard Üniversitesi’nden Prof. Michael Porter ve ekibiyle birlikte, önde gelen Türk iş insanlarının da desteğini alarak Competitive Advantage of Turkey (CAT) Projesi’nde önce Turizm Sektör Lideri, daha sonra da Proje Koordinatörü olarak yer aldı. Bu kapsamda hayata geçirdiği Sultanahmet Turizm Kümelenme Geliştirme Projesi’nin katkısıyla, bir taraftan bölgede faaliyet gösteren turizm tesislerinin oda fiyatlarında önemli artışlar kaydedilmiş ve otel doluluk oranları yüzde 50’nin üzerinde artış göstermiş, diğer taraftan da Sultanahmet ve civar bölgenin çehresinde olumlu yönde önemli mesafe kat edilmiştir. Sultanahmet Turizm Kümelenme Geliştirme Projesi’nin somut çıktılarından birisi de ilk kez Türk kahvesi makinesinin hayatımıza girmesi ve dünyanın dört bir yanına ihraç edilen bir ürüne dönüşmesi olmuştur.

Melih Bulu “kümelenme” kavramını Türkçeye kazandırmakla kalmamış, ülkemizde gerçekleştirilen ilk kümelenme geliştirme projesine liderlik ederek bu yaklaşımın birçok sektörde başarıyla uygulanmasının da yolunu açmıştır. Başarı elde eden projeler sonrasında, kümelenme geliştirme projelerine devlet teşvikleri de verilmeye başlanmıştır.

Melih Bulu, 2004 yılında kurucularından olduğu Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK) adlı sivil toplum kuruluşunun önce Genel Sekreterliğini, 2017-2021 yılları arasındaysa Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı ve URAK çatısı altında Türkiye'de sektörel ve şehir bazında birçok rekabetçilik projesinin hayata geçirilmesine liderlik etti.

2004 yılında başlayan ve Türkiye’de kurulan ilk sanayi sitesi OSTİM’in stratejisinin belirlenmesini hedefleyen projede, URAK ekibiyle birlikte OSTİM’in savunma sanayi kümelenmesine dönüşmesinde aktif rol aldı. 2004 yılındaki projeyle başlayan süreç, OSTİM’in ülkemizde savunma sanayi alanındaki en önemli merkezlerden birine dönüşmesini sağladı.

2002 yılında (AKP) Adalet ve Kalkınma Partisi'nin İstanbul Sarıyer İlçe Başkanlığı'nın kuruluşunda yer aldı. 2006-2009 yılları arasında AK Parti İstanbul İl teşkilatında ekonomiden sorumlu İstanbul il başkan yardımcılığı yaptı. 2009 yerel seçimlerinde AK parti’den İstanbul Ataşehir Belediye Başkanlığı, 2015 genel seçimlerinde ise İstanbul 1. bölge milletvekilliği için aday adayı oldu fakat her ikisinde de aday gösterilmedi.

Melih Bulu, 1999-2010 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesinde strateji ve yönetim konularında öğretim görevlisi olarak dersler verdi. 2003-2010 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Şehir Üniversitesinde yarı zamanlı olarak İş Stratejisi ve Oyun Teorisi dersleri veren Melih Bulu, 2009 yılından itibaren tam zamanlı akademisyen olarak çalışmaya başladı.

2008 yılında Yönetim ve Strateji alanında Doçent, 2016 yılındaysa Profesör unvanını aldı.

2010-2015 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanlığını yürüttü ve 2015 yılında İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’ne dekan olarak atandı. İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme Bölümü kısa bir süre içerisinde en yüksek puanla öğrenci alan İşletme Bölümleri arasına girmeyi başardı.

Özellikle uzmanlık alanı olan şehirlerin, bölgelerin ve sektörlerin rekabetçiliği konusunda prestijli yayınevlerinde kitapları basıldı; dünyanın önde gelen dergilerinde makaleleri yayınlandı; alanındaki prestiji konferanslara davetli konuşmacı olarak katıldı; konferans başkanlıkları yaptı.

Prof.Dr. Melih Bulu 3 Ekim 2016 tarihinde İstinye Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanmadan önce Bölüm Başkanlığı, MBA Koordinatörlüğü ve Dekanlık gibi idari görevler yaparak akademik yöneticilik tecrübesini geliştirdi. 3 Ekim 2016 tarihinden 20 Kasım 2019 tarihine kadar kurucu Rektör olarak İstinye Üniversitesi’nde görevine devam etti.

Melih Bulu’nun rektörlük yaptığı dönemde İstinye Üniversitesi, dünyanın en prestijli yüksek öğretim derecelendirme kuruluşlarından biri olan THE-Times Higher Education University Impact Rankings sıralamasında, yerli ve yabancı birçok köklü eğitim kurumunu geride bırakarak “dünyanın ilk 300 üniversitesi” arasına girmeyi başardı.

Melih Bulu, 3 Ekim 2016 - 20 Kasım 2019 tarihleri arasında ise İstinye Üniversitesi kurucu rektörlüğünü, 17 Ocak 2020 - 2 Ocak 2021 tarihleri arasında Haliç Üniversitesi rektörlüğünü yürüttü.

2020 yılında Haliç Üniversitesi’nin rektörü olarak görevine devam ederken 2 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla 2021 yılı başında YÖK’ün önerdiği 9 aday arasından seçilerek Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne getirildi. 5 Ocak 2021 tarihinde görevi selefi Mehmed Özkan'dan devraldı. Başta atanma yönteminin “Boğaziçi Kültürü”ne aykırı olduğunu ifade eden bir kesim muhalif akademisyen ve öğrenciler tarafından başlatılan eylemler, Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olduktan kısa bir süre sonra üniversite bünyesinde faaliyet gösteren LGBT+ Kulübü’nü kapatmasıyla birlikte giderek daha da şiddetlenmiş, eylemlerin devam etmesi üzerine 15 Temmuz 2021 tarihinde yine bir Cumhurbaşkanı kararnamesiyle görevden alınmıştır.

Uzun yıllar boyunca yamaç paraşütü sporu yapan Melih Bulu, Türkiye’nin birçok şehrinde maraton koşularına katılmış olup bisiklet sporunu halen devam ettirmektedir.

İyi derecede İngilizce bilen ve ağırlıklı olarak strateji alanında akademik çalışmaları olan Prof. Dr. Melih Bulu, Yasemin Bulu ile evlidir ve üç çocuğu vardır.

Yüksek Lisans yıllarında Tolga Aşkıner’in yönetiminde amatör tiyatro topluluğunda rol alarak sahneye çıkan Melih Bulu, 2007 yılındaysa gizem/gerilim türünde Türk Sineması'nın ilk filmi olan “Sıfır Dediğimde” isimli sinema filminde rol almış ve yapımcılarından biri olmuştur. ABD’de 4 ayrı festivalde gösterime giren film, 2009 yılında 42.’si düzenlenen WorldFest-Houston Uluslararası Film Festivali'nde En İyi İlk Film ve Sinema Filmi dallarında iki Jüri Özel Ödülü kazanmıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Melih Bulu için yapılan aramalar

Melih Bulu, Melih Bulu biyografi, Melih Bulu hayatı, Melih Bulu özgeçmişi, Melih Bulu hakkında, Melih Bulu doğum yeri, Melih Bulu fotoğraf, Melih Bulu video, Melih Bulu resim, Melih Bulu kimdir?, Melih Bulu kaç yaşında?, Melih Bulu nereli, Melih Bulu memleketi