FB TW PIN NWS
BioRank 8366

Mehmet Zeki Sezer

Doğum tarihi : ??.??.1957
Mehmet Zeki Sezer kaç yaşında : 65
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Mehmet Zeki Sezer doğum yeri :

Mehmet Zeki Sezer Biyografisi

Mehmet Zeki Sezer, 2004 yılında yapılan 6. Olağan Demokratik Sol Parti Kurultayı’nda, Bülent Ecevit'in ardından DSP Genel Başkanı şeçildi.
1957 yılında Eskişehir'de dünyaya gelen ve liseyi M. Rüştü Uzel Kimya Teknik Lisesi’nde bitirmesinin ardından, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü'nden mezun olan Sezer, askerliğini 4 aylık kısa dönem olarak 1983 yılında Antalya'da yaptı.

Lise ve üniversitede eğitim gördüğü dönemde çeşitli kulüplerde voleybol oynayan ve öncelikle resim olmak üzere, güzel sanatlara ilgi duyan Sezer, çalışma hayatına 1975 senesinde, kamuda kimya teknisyeni olarak başladı ve kimya mühendisi olarak sürdürdü. Daha sonra aynı branşta, özel sektörde çeşitli işlerde çalışan Sezer, 1988'den itibaren Demokratik Sol Parti'de görev aldı.

Çankaya ilçe yöneticisi, Ankara İl Başkan Vekili olarak görev yapan Sezer, 1991'de Parti Meclisi Üyesi oldu. 1994’te Parti Meclis Üyeliği ve Örgüt Kurulu Üyeliği, 1995’te de Genel Sekreterlik görevini üstlenen Sezer, 2001’de, Genel Başkan Yardımcısı oldu. 2002’de Devlet Bakanı olmasının ardından, DSP'nin 2004 yılında gerçekleşen 6. Olağan Kurultayı’nda, Bülent Ecevit'in de desteklediği Sezer, aldığı 576 oyla, 239 oy alabilen Şükrü Sina Gürel’i geride bırakarak DSP’nin yeni genel başkanı oldu.

Başkanlığı kesinleştikten sonra yaptığı ilk konuşmasına, Ecevit’e hitab ederek, “Büyük önderim, emanetiniz, bu örgütle yetiştirdiğiniz insanlarla en iyi şekilde korunup geliştirilecektir” şeklinde başladı.

1999 genel seçimlerinde Ankara Milletvekili seçilen ve 57. Hükümet döneminde, Devlet Bakanlığı görevinde bulunan Sezer, 57. Hükümet'te Parlamento ile İlişkiler, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Taş Kömürü Genel Müdürlüğü ve ETİ Holding A.Ş Genel Müdürlüğü'nden sorumlu Devlet Bakanlığı görevlerinde bulundu.

Evli olan Zeki Sezer, biri lise, diğeri de üniversite öğrencisi olan iki çocuk babasıdır.

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Zeki Sezer için yapılan aramalar

Mehmet Zeki Sezer, Mehmet Zeki Sezer biyografi, Mehmet Zeki Sezer hayatı, Mehmet Zeki Sezer özgeçmişi, Mehmet Zeki Sezer hakkında, Mehmet Zeki Sezer doğum yeri, Mehmet Zeki Sezer fotoğraf, Mehmet Zeki Sezer video, Mehmet Zeki Sezer resim, Mehmet Zeki Sezer kimdir?, Mehmet Zeki Sezer kaç yaşında?, Mehmet Zeki Sezer nereli, Mehmet Zeki Sezer memleketi