FB TW PIN NWS
BioRank 1497

Mehmet Yüzüak

Doğum tarihi : 02.Şubat.1950
Mehmet Yüzüak kaç yaşında : 73
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Söz yazarı
Mehmet Yüzüak doğum yeri : Kahramanmaraş

Mehmet Yüzüak Biyografisi

Mehmet Yüzüak’ın ilk yazdığı ‘Kader Çıkmazı’ adlı şarkı Kamuran Akkor’a Altın Plak kazandırdı.

Mehmet Yüzüak, 2 Şubat 1950 tarihinde Kahramanmaraş’ta doğmuştur. Kalabalık bir ailede mutlu bir çocukluk dönemi geçirdi. İlkokulu Kahramanmaraş’ta İnönü İlkokulu’nda okudu. Orta öğrenimini Sanat Okulu’nda tamamladıktan sonra Lise’yi Kahramanmaraş’ta tamamladı. 1976-1977 yıllarında Ankara Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde Edebiyat Bölümü’nde okudu. Türkiye 18.’si olarak kazandığı Edebiyat Fakültesi’nde 2 yıl eğitim aldıktan sonra İstanbul’a taşınmaya karar vererek, konservatuara girdi.

Pierre Loti’de 3 yıl Konservatuarda şan, nota ve solfej eğitimi aldıktan sonra şarkı sözü yazmaya başladı. “Şarkı sözü yazıyorum” dediğinde kimse ona inanmadı. Unkapanı Plakçılar Çarşısı’nda tüm plakçıları dolaştıktan sonra bir gün merdivenlerden inerken birisi kolunu tuttu ve “Ne arıyorsunuz burada?” dedi. “Şarkı sözü yazıyorum” diye cevap verdi. O kolunu tutanlardan birisi rahmetli Yaşar Kekeva idi, diğeri de Orhan Gencebay idi.

Yaşar Kekeva, Mehmet Yüzüak’ı hemen Norayr Demirci’ye gönderdiler. Yüzüak o anı şöyle anlatıyor: “Norayr Demirci bana bir müzik dinletti ve o müziğe şarkı sözü yazmamı istedi. Ben de ilk sözümü yazdım: ‘Dert çeke çeke dermansız kaldım, kader çıkmazından dönmek istedim dönemedim…”

Mehmet Yüzüak’ın ilk yazdığı ‘Kader Çıkmazı’ adlı şarkı Kamuran Akkor’a Altın Plak kazandırdı.

Mehmet Yüzüak; Kemancı, Şarkıların Kaderi, Yüz Karası, Hovardaymış Kime Ne, Sevgilim Var Gurbette Onu Sevdim İzmir'de, Biri de Bir Bini de Bir, Bir Mucize Allahım, Hasret Pınarı, Günah Defteri, Sevgilim Var Gurbette, Anne, Hasret Ateşi, Dalgın Gözler, Günahkar Olmadan, Sevda Yolu gibi önemli şarkıların güftesini yazdı.

1976-1977 yıllarında Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği Altın Kelebek Yarışması’nda ‘Kemancı’ üst üste 2 yıl ‘Yılın Şarkısı’ seçilerek Altın Kelebek Ödülü’nü kazandı. Emel Sayın, Gönül Yazar, Zeki Müren, Bülent Ersoy, Gülden Karaböcek, Neşe Karaböcek, Gönül Akkor, Kamuran Akkor, Tanju Okan, Seda Sayan, Hülya Avşar, Muazzez Abacı, Adnan Şenses, Ahmet Özhan, Mediha Şen Sancakoğlu, Cenk Eren, Umut Akyürek gibi usta isimler şarkılarını seslendirdi. Çok sayıda şarkıya imza atan Mehmet Yüzüak’ın, ‘Kemancı’ adlı şarkısı 36 sanatçı tarafından okundu ve Dünya Rekorlar Kitabı’na aday gösterildi.

Gülden Karaböcek’in okuduğu “Bir Mucize Allahım” Türkiye’de yayınlanan ilk CD’dir. “Dalgın Gözler” adlı bestesini Hülya Avşar seslendirmiştir. ‘Günahkar Olmadan’ adlı şarkıyı Seda Sayan seslendirirken, ‘Kemancı’yı son olarak Umut Akyürek okudu.

Mehmet Yüzüak, 07 Kasım 2019 tarihinde Burhaniye Devlet Hastanesi'nde Göbek fıtığı rahatsızlığı nedeni ile ameliyat oldu.

Mehmet Yüzüak, Balıkesir'in Edremit ilçesinde Güre Mahallesi'nde Kazdağları'nın eteklerinde yaşamaktadır.

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Yüzüak videoları

Tüm Mehmet Yüzüak videoları

Mehmet Yüzüak için yapılan aramalar

Mehmet Yüzüak, Mehmet Yüzüak biyografi, Mehmet Yüzüak hayatı, Mehmet Yüzüak özgeçmişi, Mehmet Yüzüak hakkında, Mehmet Yüzüak doğum yeri, Mehmet Yüzüak fotoğraf, Mehmet Yüzüak video, Mehmet Yüzüak resim, Mehmet Yüzüak kimdir?, Mehmet Yüzüak kaç yaşında?, Mehmet Yüzüak nereli, Mehmet Yüzüak memleketi