FB TW PIN NWS
BioRank 3887

Mehmet Öz

Doğum tarihi : 11.Haziran.1960
Mehmet Öz kaç yaşında : 64
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Mehmet Öz doğum yeri : Cleveland, Ohio, ABD

Mehmet Öz Biyografisi

Prof. Dr. Mehmet Öz Kalp cerrahıdır.
11 Haziran 1960 tarihinde, Cleveland, Ohio, Amerika’da doğmuştur. Türk kökenli, Türk-Amerikalı doktor, program sunucusu ve yazar. Sağlıklı yaşam, kanserden korunma konulu beslenme ve yaşam tarzı üzerine yaptığı programlarla tanınmaktadır.
Konya kökenli ünlü Prof. Dr. Mustafa Öz ve Suna Hanım'ın oğlu olan Mehmet Öz, 11 Haziran 1960'da babasının görev yaptığı Cleveland, Ohio, Amerika'da dünyaya geldi. Seval ve Nazlım adında kız kardeşleri vardır. Orta öğrenimini eğitimini Wilmington, Delaware'deki Tower Hill School'da tamamladı. 1982'de Harvard Universitesi'nden mezun oldu.

Ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Gerald Lemole'nin kızı Dr. Lisa Lemole ile evlidir. 1985'de Lisa Lemole ile evlenen ünlü doktor'un bu evliliğinden; Daphne Nur, Anabella Sezen, Zoe Yasemin ve Oliver Mustafa adında dört çocuğu dünyaya geldi. 1986'da yüksek öğrenim için (MD ve MBA) başvurduğu University of Pennsylvania School of Medicine ve The Wharton School'u bitirdi.

1996'da yılın Türk-Amerikalısı seçildi. 2009 yılında en önemli 500 müslüman arasında gösterildi. 2010'da Talk Show'uyla 2010 gündüz yayınlanan en iyi Talk Show Emmy Ödülünü kazandı. "For Healing from the Heart" kitabı ile "Books for a Better America Award"a değer görüldü. "American Society of Laser Medicine and Surgery" Araştırma Ödülü'nün de sahibi olan Mehmet Öz, Columbia Üniversite Doktorlar ve Cerrahlar Fakültesi'nin "Blake more Research Ödülü"nünde sahibi oldu.

Halen Columbia Üniversitesi Irwing Kalp Cerrahisi Profesörü olan Öz, ayrıca aynı üniversitenin Tamamlayıcı Tıp Programı'nın kurucusu. Aynı zamanda yardımcı kalp cerrahi gereçleri programını da yürüten Öz'ün kalp transplantasyonu, minimal girişimsel kalp cerrahisi ve sağlık kontrolü üzerine araştırmaları var. Kardiyovasküler cerrahide robot programını ilk uygulayan doktor olan genç bilim adamı, 1999 Davos Dünya Ekonomik Forumu'nda ‘‘Yarının Lideri’’ olarak seçildi.

Ağustos 2010'da yaptırdığı rutin kolonoskopi sırasında bağırsaklarında polip'e rastlandı. Öz'den alınan patoloji örneğinin, polip'in adenoma yani iyi huylu tümör olduğunu göstermesiyle, sonradan belirebilecek bir kanser ihtimaline karşı ameliyat olarak sözkonusu parçayı aldırdı. Bu durumla ilgili olarak şöyle diyecekti;

Şaşırdım, alçaldım. Bunların hiçbirini beklemiyordum ama şanslıyım ki hayatım kurtuldu. Çünkü tarama yaptırdım. Sizin hayatınız da bu şekilde kurtulabilir.

Halen New Jersey'de yaşamakta olan Öz, akıcı şekilde Türkçe ve İngilizce bilmektedir. Türk ve Amerikan vatandaşı olan Öz, Türkiye'de askerliğini de yapmıştır.

350'nin üstünde orijinal yayına, kitaplara, makalelere ve birçok patente sahiptir.

ABD Başkanı Donald Trump'ın başkanlık döneminde Oval Ofis'teki doktoru olarak da bilinen ve Başkanlık Spor, Fitness ve Beslenme Konseyinde de yer alan Mehmet Öz, 30 Kasım 2021 tarihinde eski ABD Başkanı Donald Trump'ın partisi Cumhuriyetçi Parti'den Pensilvanya senatör adaylığını koyduğunu açıkladı.

Yaptığı Televizyon Programları:
"Dr. Öz'le İkinci Bir Görüş" Discovery Health
"Hayat Çizgisi" Discovery Health
"Daily Rounds" Discovery Health
"Yiyecekler Hakkındaki Gerçek"Discovery Health
"Live Transplant" Discovery Health
"National Body Challenge"Discovery Health
"Siz: Diyettesiniz" Discovery Health
"Dr. Öz'e Sorun" The Oprah Winfrey Show
"Dr. Öz Show" Home TV-DIGITURK
"Dr. Öz Show" SHOW TVKaynak:Biyografi.info

Mehmet Öz kitapları

Tüm Mehmet Öz kitapları

Mehmet Öz için yapılan aramalar

Mehmet Öz, Mehmet Öz biyografi, Mehmet Öz hayatı, Mehmet Öz özgeçmişi, Mehmet Öz hakkında, Mehmet Öz doğum yeri, Mehmet Öz fotoğraf, Mehmet Öz video, Mehmet Öz resim, Mehmet Öz kimdir?, Mehmet Öz kaç yaşında?, Mehmet Öz nereli, Mehmet Öz memleketi