FB TW PIN NWS
BioRank 2479

Mehmet Hattat

Doğum tarihi : ??.??.1946
Mehmet Hattat kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Mehmet Hattat doğum yeri : Kayseri

Mehmet Hattat Biyografisi

Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Mehmet Hattat, 1946 yılında Kayseri’de doğmuştur. Yaşar Hattat, Emin Hattat ve Ahmet Hattat adında kardeşi vardır.

4 kardeş olarak önce 1960ların başında yol ve köprü inşaatlarıyla iş hayatına atıldılar. Sakar geçidi, Gökova’ya inen Muğla Marmaris yolu, İstanbul’daki Aksaray Çarşısı ve viyadükleri gibi yol ve köprü işleri yaptılar. 1971 yılına kadar inşaat işleri devam etti. Kardeşleri Yaşar Hattat Kayseri’ye döndü. Daha sonra Hema kuruldu.

Mehmet Hattat 1973 yılında kardeşleri Emin ve Ahmet Hattat ile birlikte Çerkezköy’de Hema Hidrolik’i kurarak iş hayatına atıldı. 1974’te Ankara’da şanzıman ve diferansiyel üreten Hema Dişli, 1976’da Kayseri’de Hema Traktör kuruldu. Sonra üç kardeşin yolları 1978 yılında ayrıldı ve fabrikalar paylaşıldı. Emin Hattat, Hema Dişli fabrikasını aldı. Ahmet Hattat Kayseri’deki Ford Traktör fabrikasını aldı. Emin Hattat dışında diğer kardeşler işlerinde başarılı oldu. Mehmet Hattat, Çerkezköy’deki Hema Hidrolik fabrikasını devir alarak üretime devam etti.

Mehmet Hattat 1978 yılında aile şirketinden ayrılarak kendi yoluna gitti ve işlerinin ağırlığını endüstriye kaydırdı. Çerkezköy'de Hema Endüstri’yi kurdu. Hema Endüstri, 2006'yı 600 milyon dolar iş hacmi ile kapattı. 90 milyon dolar ihracat yaptı.

Hattat Holdingin 14 şirketi var. 13'ünün yönetim kurulu başkanlığını Mehmet Hattat bizzat kendisi yapıyor. Otomotiv grubunda başkanlık görevini oğlu İbrahim Hattat yürütüyor. Holdingin yönetiminde kendisi ile birlikte üç çocuğu da yer alıyor.

İpek Hattat, finansman bölümünde çalışıyor. İlçim Hattat Kılıç, inşaat turizm yan sanayi endüstri kısmında. Mehmet Hattat, son zamanlardaki yatırımları ile dikkat çekiyor. Maslak'taki gökdelen ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) tekerlekli zırhlı araç üretimi ve Güzelce sahilindeki yatırımları bu dikkat çeken işlerden bir kaçı.

Mehmet Hattat, 2013 yılında Türkiye’nin en zenginleri listesinde 1.2 milyar dolar serveti ile 29. sırada yer aldı.

Mehmet Hattat, Şükran Hattat ile evlidir ve İbrahim Hattat, İpek Hattat, İçlim Hattat adlarında üç çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Hattat için yapılan aramalar

Mehmet Hattat, Mehmet Hattat biyografi, Mehmet Hattat hayatı, Mehmet Hattat özgeçmişi, Mehmet Hattat hakkında, Mehmet Hattat doğum yeri, Mehmet Hattat fotoğraf, Mehmet Hattat video, Mehmet Hattat resim, Mehmet Hattat kimdir?, Mehmet Hattat kaç yaşında?, Mehmet Hattat nereli, Mehmet Hattat memleketi