FB TW PIN NWS
BioRank 3691

Mario Puzo

Doğum tarihi : 15.Ekim.1920 Ölüm tarihi : 02.Temmuz.1999
Mario Puzo kaç yaşında öldü : 79
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Yazar, Senarist
Mario Puzo doğum yeri : Hell's Kitchen, New York, A.B.D.
Ölüm yeri : New York, A.B.D.

Mario Puzo Biyografisi

İki Oscar ve bir Altın Küre ödülü sahibi Amerika’lı yazar ve senarist. Mafya hakkında kaleme aldığı kitaplar ile tanınan Puzo’nun en bilinen eseri The Godfather (Baba)’dır. Efsanevi yönetmen Francis Ford Cappola tarafından sinemaya aktarılmış olan Baba, En İyi Adaptasyon Senaryo dalında Puzo’ya Oscar ödülünü kazandırmıştır.
Mario Puzo, Napoli göçmeni fakir bir ailenin oğlu olarak 15 Ekim 1920 tarihinde, Hell’s Kitchen, New York, A.B.D.’de dünyaya geldi. New York Şehir Koleji’nden mezun olmasının ardından A.B.D. Ordusu Hava Kuvvetleri’ne katılan Puzo, gözlerinin bozuk olmasından dolayı II. Dünya Savaşı’nda sıcak çatışmaya hiç girmedi; bunun yerine ordu onu Almanya’daki halkla ilişkiler ofisine yerleştirdi.

Savaşın ardından ülkesine dönen Puzo, ilk kısa öyküsü olan The Last Christmas (Son Yılbaşı)’nı 1950 yılında yayınladı. American Vanguard dergisinde yayınlanan bu öyküyü, 1955 tarihli ilk romanı The Dark Arena takip etti.

1950’lerde ve 1960’lı yılların başında Martin Goodman’ın sahip olduğu bir dizi erkek dergisi ve pulp dergide editör ve yazar olarak çalışan Puzo, 60’lı yılların sonlarına kadar hayal ettiği üne kavuşma fırsatını bulamadı. Yazarı uluslar arası bir üne kavuşturan yapıt ise, 1969 tarihinde yayınlanan The Godfather (Baba) oldu. Kısa sürede New York Times en çok satanlar listesinin başına gelmeyi başaran Baba, 1972 yılında ünlü yönetmen Francis Ford Coppola tarafından sinemaya uyarlandı. 11 dalda Oscar’a aday gösterilen film, bu adaylıklardan 3’ünü kazandı. Serinin devam filmleri The Godfather Part II ve The Godfather Part III, Coppola ve Puzo’nun ortaklaşa çabasıyla sinemaya aktarıldı.

Baba serisinin yanı sıra Süpermen ve Süpermen II filmlerinin de sinema adaptasyonlarında emeği geçen Puzo, The Last Don, Omerta ve The Family gibi başarılı kitapları da kaleme aldı.

Mario Puzo, 2 Temmuz 1999 tarihinde, Bay Shore, New York, A.B.D.’de bulunan evinde geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata gözlerini yumdu.

Kaynak:Biyografi.info

Mario Puzo kitapları

 • Münih'e Kadar 6 Mezar Münih'e Kadar 6 Mezar

  Yarın tarihi : 2014-07-07


  Yayınevi : E YAYINLARI


  Edebiyat » Roman (çeviri)
  Orijinal Dil » İngilizce

 • Sicilyalı (Cep Boy) Sicilyalı (Cep Boy)

  Yarın tarihi : 2009-01-21


  Yayınevi : 1001 KİTAP


  Edebiyat » Roman (çeviri)

 • Aile Aile

  Yarın tarihi : 2005-10-07


  Yayınevi : 1001 KİTAP


  Edebiyat » Roman (çeviri)

Tüm Mario Puzo kitapları

Mario Puzo filmleri

Tüm Mario Puzo filmleri

Mario Puzo için yapılan aramalar

Mario Puzo, Mario Puzo biyografi, Mario Puzo hayatı, Mario Puzo özgeçmişi, Mario Puzo hakkında, Mario Puzo doğum yeri, Mario Puzo fotoğraf, Mario Puzo video, Mario Puzo resim, Mario Puzo kimdir?, Mario Puzo kaç yaşında?, Mario Puzo nereli, Mario Puzo memleketi