FB TW PIN NWS
BioRank 8329

Maria Rita Epik

Doğum tarihi : 01.Ocak.1958
Maria Rita Epik kaç yaşında : 66
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Şarkıcı
Maria Rita Epik doğum yeri : İzmir

Maria Rita Epik Biyografisi

1979 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ne "Seviyorum" isimli şarkısı ile birinci oldu.

Maria Rita Epik, 1 Ocak 1958 tarihinde İzmir’de doğmuştur. İzmirli İtalyan kökenli levanten bir aileye mensuptur. 3,5 yaşındayken annesini kaybetti. Gitar çalmaya on bir yaşında başlayan Maria Rita Epik, kısa süre sonra ilk bestesini yaptı. İtalyan Anaokulu’nda, Gazi İlkokulu’nda ve İzmir Özel Türk Lisesi'nde okudu. Ege Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden 1979 yılında mezun oldu.

Maria Rita Epik, 1979 senesinde kendi bestesi olan "Seviyorum" isimli şarkı ile Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ne katıldı. Türkiye finalinde birinci seçildi, ancak 1978 yılında düzenlenen yarışmayı İsrail'in kazanmış olması, 1979 Eurovision Şarkı Yarışması'nın Kudüs'te yapılıyor olması, diğer taraftan Türkiye'nin bu yıllarda ekonomik kriz içinde bulunması ve Türkiye'nin Kudüs'teki yarışmaya katılması durumunda Arap ülkeleri ile arasında bir de petrol krizi yaşamak istememesi nedenleriyle TRT yarışmadan çekilmiş ve Maria Rita Epik & 21. Peron Uluslararası Finale katılamamışlardır.

1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. ABD'nin Virginia eyaletinin Blacksburg şehrinde yer alan Virginia Tech (Virginia Polytechnic Institute and State University) üniversitesinde müzik öğrenimi gördü. Nitza Kats ile piyano, Mary - Louise Hallauer ile armoni, Scott Mc Coy ile şan, Ken Holliday ve Jon Polifrone ile kompozisyon çalıştı.

Türkiye'ye döndükten sonra İngilizce, İtalyanca ve Fransızca dillerinde Turizm Bakanlığının Profesyonel Tercüman Rehberi oldu.

1986 yılında İzmir’deki Yamaha Uygulamalı Tanıtım Merkezini kurdu ve dört yıl süreyle yönetti. 1990 yılında kuruluştan ayrılarak, kendi müzik okulunu açtı.

Maria Rita Epik, (ABRSM) İngiliz Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu’nun 90’dan fazla ülkede yapmakta olduğu müzik sınavlarını 1992’de Türkiye'ye getirme başarısını göstererek Birleşik Kurul’un Türkiye Temsilcisi olmuştur.

Kendini müziğe ve genç kuşakların eğitimine adayan Maria Rita Epik, 1996 yılında Uluslararası İzmir Araştırmaları Merkezi tarafından Kurum dalında “İzmir Ödülü” ve 1999 yılında da Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından “Kültür Sanat Özel Ödülü” ile onurlandırılmıştır. 2003 yılında İzmir Mavişehir Rotary Kulübü kendisine “Meslek Hizmet Ödülü”nü, 2009 yılında da Güzelyalı Rotary Kulübü Müziğe ve Eğitimine yaptığı katkılardan ötürü ödül vermiştir.

Epik’in toplumsal ve sanatsal duyarlığı, özel bestelerinde de ortaya çıkmıştır. “Peki Ben Niye Öldüm” (1994) Uğur Mumcu’nun; “Ave Maria” (1999) Opera Sanatçısı Zehra Yıldız’ın, "Beyaz Atlı, Beyaz Saçlı Prens" (2005) Ahmet Piriştina'nın kaybının sanatçı üzerinde bıraktığı izlerdir. Sanatçı 2000 yılında bestelediği “Thalassa”yı da insanlığa ve barışa katkısı olması dileği ile yazmıştır. Bu eserler yayımlanmış ancak ticari olarak piyasaya sürülmemiştir.

Maria Rita Epik, İzmir'deki Özel Maria Rita Epik Müzik Okulu'nda müzik çalışmalarına devam etmektedir.

1979 yılında yazar Gyula Hay’ın “At” piyesinin müziklerini yaptı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Prof. Dr. Özdemir Nutku tarafından sahneye kondu.

1994 yılında Uğur Mumcu’nun anısına “Peki Ben Niye Öldüm” bestelendi. Senfonik olarak düzenlenmiş ve Maria Rita Epik tarafından seslendirilmiş olan bu şarkı Uğur Mumcu’nun birinci ölüm yıldönümünde tüm radyo kanallarında aynı anda yayımlandı.

2000 yılında Sakız Adası ve Çeşme’nin yakınlığından esinlenerek bestelenen “Thalassa” şarkısı Unesco’nun davetiyle Selanik’te “2. Akdeniz-Karadeniz İki Denizin Yaratıcı Kadınları Festivali”nde Maria Rita Epik tarafından seslendirildi.

Albümleri :
1979 - Tanışma,
1989 - Yanımda Yoksun,
1994 - Peki Ben Niye Öldüm,
1999 - Ave Maria
2000 - Thalassa
2005 - Aradan Uzun Zaman Geçti,


Kaynak:Biyografi.info

Maria Rita Epik için yapılan aramalar

Maria Rita Epik, Maria Rita Epik biyografi, Maria Rita Epik hayatı, Maria Rita Epik özgeçmişi, Maria Rita Epik hakkında, Maria Rita Epik doğum yeri, Maria Rita Epik fotoğraf, Maria Rita Epik video, Maria Rita Epik resim, Maria Rita Epik kimdir?, Maria Rita Epik kaç yaşında?, Maria Rita Epik nereli, Maria Rita Epik memleketi