FB TW PIN NWS
BioRank 3890

Lucy Lawless

Doğum tarihi : 28.Mart.1968
Lucy Lawless kaç yaşında : 55
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Lucy Lawless doğum yeri : Auckland, Yeni Zelanda

Lucy Lawless Biyografisi

Zeyna dizisindeki Savaşçı Prenses Zeyna karakteri ile tüm dünyada tanındı.

Lucy Lawless, 29 Mart 1968 tarihinde Auckland, Yeni Zelanda’da doğmuştur. Asıl adı Lucille Frances Ryan’dır. 1 kız ve 5 erkek kardeşi vardır. Annesi Julie Ryan bir öğretmen, babası Frank Ryan bankacı ve Mount Albert belediye başkanlığı yapmıştır.

Lise yıllarında blumia hastalığına yakalandı. Auckland Üniversitesi'ne gitti. Üniversite zamanı 1 yılını Almanca, Fransızca ve İtalyanca öğrenerek, 3 yılını da opera eğitimi alarak geçirdi. Sonraları operanın ona uymadığına karar vermesiyle bu sefer viyolin ve caz eğitimine yöneldi.

1995 yılında 3 bölüm için “Herkül” dizisinde Xena /Zeyna karakterini canlandırınca çok beğenildi. Bunun üzerine Xena /Zeyna diye yeni bir dizi yazılarak başrolde oynadı. 1995-2001 yılları arasında 134 bölüm, 6 sezon süren Xena: Warrior Princess, ailesini kaybettikten sonra yurtsuz bir şekilde çıktığı yolculukta yakın arkadaşı Gabrielle ile birlikte seyahet eden, karşısına çıkan haksızlıklarla ve sorunlarla mücadele eden gerçek bir prenses Xena karakteri üzerine kurulu.

Lucy Lawless, Amerika’ya taşındıktan sonra ilk olarak Broadway tiyatrosu'nda Eylül 1997'de Grease müzikalinde kötü kız Betty Rizzo olarak sahne aldı. Lucy Lawless, Vagina Monolokları gibi oyunlarda sahne aldı. The Simpsons, The X-Files, Just Shoot Me!, Veronica Mars, Burn Notice, Less Than Perfect, Curb Your Enthusiasm,ve bro'Town dizilerinde konuk sanatçı olarak rol aldı. Kısa süren televizyon dizisi Tarzan'da ve EuroTrip, Spider-Man, ile Boogeyman filmlerinde kısa rollerde gözüktü.

Müzik ile de ilgisi olan Lucy Lawless, 2006 yılında katıldığı Celebrity Duets adlı yarışmada 2. olmasıyla birlikte müziğe de profesyonel olarak yöneldi. İki albüm çıkarmanın yanında 2007-2009 yılları arasında birçok konser de verdi. Ayrıca birçok çizgi filmde seslendirme yaptı.

2010 yılında kocasının da yapımcılığını üstlendiği Spartacus: Blood and Sand dizisinde eşiyle birlikte bir gladyatör okulunu yöneten, taşıdığı amaçlara ulaşmak için birçok şeyi yapabilecek türden bir kadını canlandırdı.

27 Şubat 2012 tarihinde Yeni Zelanda’daki petrol aramaya gidecek bir gemiye, bir grup Greenpeace üyesiyle birlikte izinsiz girip alıkoymaktan tutuklandı.

Evlilikleri :
1.eşi: Lucy Lawless, İlk evliliğini 1988 yılında Garth Lawless yapmıştır ve bu evlilikten Daisy Lawless adında bir kızı olmuştur eşinden 1995 yılında boşanmıştır.
2.eşi: İkinci evliliğini 1998'te Spartacus’un yapımcılarından Robert Tapert ile yaptı ve bu evliliğinden Julius Robert Bay Tapert, Judah Miro Tapert adında iki oğlu oldu.

Ödülleri :
2011 - Saturn Ödülleri, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü (Spartacus: Blood and Sand dizisi)

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2015 - Ash vs Evil Dead (Ruby) (TV Dizisi)
2011 - Spartacus: Gods Of The Arena (Lucretia Batiatus) (TV Dizisi)
2010 - Spartacus: Blood and Sand (Lucretia Batiatus) (TV Dizisi)
2010 - No Ordinary Family (Helen Burton) (TV Dizisi)
2009 - Bitch Slap (Mother Superior ) (Sinema Filmi)
2009 - Angel of Death (Vera) (Sinema Filmi)
2008 - Gerçek Masallar (Aspen) (Sinema Filmi)
2008 - Dragonlance: Dragons of Autumn... (Goldmoon) (Sinema Filmi)
2005 - Karabasan (Sinema Filmi)
2005 - 2009 - Battlestar Galactica (D'Anna Biers) (TV Dizisi)
2004 - Double Dare (Kendisi) (Sinema Filmi)
2003 - Tarzan (Kathleen Clayton) (TV Dizisi)
2002 - Örümcek Adam (Sinema Filmi)
1995 - 2001 - Zeyna: Savaşçı Prenses (Xena /Zeyna) (TV Dizisi)
1995 - Herkül (Xena /Zeyna) (TV Dizisi)
1994 - Hercules and the Amazon Women (Lysia) (Sinema Filmi)
1991 - The End of the Golden Weather (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Lucy Lawless için yapılan aramalar

Lucy Lawless, Lucy Lawless biyografi, Lucy Lawless hayatı, Lucy Lawless özgeçmişi, Lucy Lawless hakkında, Lucy Lawless doğum yeri, Lucy Lawless fotoğraf, Lucy Lawless video, Lucy Lawless resim, Lucy Lawless kimdir?, Lucy Lawless kaç yaşında?, Lucy Lawless nereli, Lucy Lawless memleketi