FB TW PIN NWS
BioRank 6787

Louis de Broglie

Doğum tarihi : 15.Ağustos.1892 Ölüm tarihi : 19.Mart.1987
Louis de Broglie kaç yaşında öldü : 95
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Fizikçi
Louis de Broglie doğum yeri : Dieppe, Seine-Maritime, Fransa
Ölüm yeri : Louveciennes, Fransa

Louis de Broglie Biyografisi

Louis de Broglie, yoğunlukla fizik biliminin kuantum mekaniği alanına yaptığı katkılarıyla bilinen meşhur bir fizikçidir. Louis de Broglie 1929 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı

Louis de Broglie, 15 Ağustos 1892 tarihinde Seine-Maritime, Fransa’da beş çocuklu ailenin en küçüğü olarak doğmuştur. Tam adı Louis Victor Pierre Raymond de Broglie’dir. Ailesi, klasik anlamda bir Fransız Aristokrat ailesidir. 1906 yılında 14 yaşındayken babası Dük Victor öldü. Louis de Broglie, üniversite eğitimini önce Sorbonne Üniversitesi’nin tarih bölümünde tamamladı ve sonra matematik ve fiziğe ilgisi nedeni ile 1913 yılında fizik derecesiyle mezun oldu. Louis de Broglie’nin abisi Maurice de Broglie de fizikçidir ve kendi malikânelerinde tesis ettiği bir ev laboratuvarında deneysel atom fiziği deneyleri de gerçekleştirmekteydi.

Louis de Broglie, abisinin aksine, fiziğin deneysel yanından çok kuramsal yanıyla daha çok ilgilenmekteydi. Bu noktada, abisinin kendisine o dönemde akademik çevrelerde oldukça ses getiren çalışmalar yürüten Max Planck ve Albert Einstein tarafından yapılan çalışmalardan bahsetmesi de kendisinin fiziğe yönelmesinde önemli etkiye sahip olmuştur. Bu büyük bilim insanlarının çalışmalarından etkilenen Louis de Broglie, kendisi de atom fiziği alanında çalışmalar yürütmek istemiştir.

Ayrıca, Louis de Broglie, 1914 yılında I. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla Fransız ordusuna katılarak Eyfel Kulesi’ndeki radyo kulesinde görev yapmıştır. 1919 Ağustos'unda askerlikten terhis oldu. Tam olarak bu görev sırasında Broglie fiziğin teknik açıdan da değerlendirilebileceğini fark etmiştir.

Hareket eden bir parçacığa bir dalga eşlik eder hipotezi Louis de Broglie'ye aittir. Fransız kuramsal fizikçi Louis de Broglie atom parçacıklarının dalga özelliği taşıdığını kanıtlamış ve dalga mekaniğinin öncülerinden biri olmuştur.

Louis de Broglie’in 1924 yılında yayınladığı Recherches sur la théoriedesquanta (Kuantum Teorisi üzerine Araştırma) başlıklı doktora tezi elektronların dalgasal doğası olduğunu iddia etmiş ve parça-dalga ikiliğini öne sürmüştür. Öyle ki, Broglie’ye göre, bir parçacık her zaman ardından bir dalga getirmekteydi.

Louis de Broglie’in bu buluşlarına kadar, elektronlar sadece hareket eden parçacıklar olarak görülüyordu. Bu araştırmayla birlikte, fiziksel özellikleri bakımından parçacıkların zaman zaman parçacık ve zaman zaman dalga olarak davrandıkları görülmüştür. Dolayısıyla buna da “ikilik” veya “dualite” veya “çifteşlik” adı verilmiştir.

Louis de Broglie’nin teorisi, hareket eden her parçacık veya nesnenin aynı zamanda bir dalga ile ilişkilendirileceğini ortaya atmaktadır. Her ne kadar Broglie teorisini deneye dayalı olarak geliştirmiş olmasa dahi teoriden haberdar olan Albert Einstein da Broglie’nin teorisini desteklemiştir. bu radikal teorinin deneysel olarak kanıtlanması 1927 yılında gerçekleşmiştir.

Bu keşfi dolayısıyla, Louis de Broglie 1929 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı.

1932 yılında Paris Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Fienri Poincare Enstitüsü’nde kuramsal fizik profesörlüğüne atandı. 1930-1950 yılları arasında tüm ilgisini kuantum mekaniği üzerinde yoğunlaştırdı.

1942 yılında Fransa Bilim Akademisi’ne matematik bilimleri için kalıcı sekreter olarak atandı ve 1945 yılından sonra da Fransa Atom Enerjisi Komisyonu’na danışmanlık yaptı.

Louis de Broglie, akademik yaşamına ise Sorbonne Üniversitesi’nde fizik alanında doktorasını kazandıktan sonra aynı üniversitede kuramsal fizik alanında profesör olarak devam etmiştir. Louis de Broglie, 1962 yılında emekli olana dek bu pozisyonda akademik yaşamını sürdürmüştür.

Louis de Broglie, Niels Bohr'un tamamlayıcılık fikrini ve Werner Heisenberg'in belirsizlik ilkesini kabul etti. Döneminin diğer bilimcileri arasında koşulsuz olarak hayranlık duyduğu tek isim muhtemelen Albert Einstein'dı.

Louis de Broglie, hiç evlenmedi ancak kendisine iki sadık bakıcı eşlik etti. Asla araba satın almadı, her yere yürür ya da metro ile giderdi. Yazları Paris'te geçirir ve hiç tatile çıkmazdı. Ağabeyi Maurice 1960 yılında öldüğünde, de Broglie, Dük Louis de Broglie adını aldı. Bunun öncesinde imparatorluk unvanıyla, Prens Louis olarak bilinirdi.

Louis de Broglie, 19 Mart 1987 tarihinde Louveciennes, Fransa’da 95 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Louis de Broglie için yapılan aramalar

Louis de Broglie, Louis de Broglie biyografi, Louis de Broglie hayatı, Louis de Broglie özgeçmişi, Louis de Broglie hakkında, Louis de Broglie doğum yeri, Louis de Broglie fotoğraf, Louis de Broglie video, Louis de Broglie resim, Louis de Broglie kimdir?, Louis de Broglie kaç yaşında?, Louis de Broglie nereli, Louis de Broglie memleketi