FB TW PIN NWS
BioRank 4121

Lord Kinross

Doğum tarihi : ??.??.1904 Ölüm tarihi : ??.??.1976
Lord Kinross kaç yaşında öldü : 72
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar
Lord Kinross doğum yeri : İngiltere
Ölüm yeri : İngiltere

Lord Kinross Biyografisi

Patrick Kinross, bilinen adıyla Lord Kinross, 1904 yılında İngiltere’de soylu bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. İkinci Kinross Baronu Patrick Balfour'un oğludur. Kardeşinin adı David Andrew Balfour’dur.
Lord Kinross, Winchester College ve Balliol College’i bitirdi. Üniversiteyi 1925’te Oxford'da bitirdi. Çeşitli gazetelerde yazar olarak çalıştı, genç yaşta birçok ülkeyi gezip tanıdı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Kraliyet Hava Kuvvetlerinde görev yaptı. 1944 yılından 1947 yılına kadar da Kahire’deki İngiliz Büyükelçiliği’nde başkatip olarak görev yaptı.

1952'de İngiltere hükümeti tarafından Atatürk hakkında bir biyografi yazmakla görevlendirilen Lord Kinross, 5 sene boyunca yaptığı kişisel söyleşiler, ulaştığı dokümanlar ve Cumhurbaşkanliği arşivlerinde yaptığı taramalar sonucunda "Atatürk, Bir Ulusun Yeniden Doğuşu" adlı kitabını meydana getirdi.

1960'ta yayımlanan kitap, Atatürk hakkında bugüne dek yazılan en başarılı biyografilerden biridir. Kinross, mümkün olduğunca objektif olmuş, hem Atatürk'ü hem de devrin içerdiği oluşum ve kavramları anlatmaya gayret etmiştir. Kitabın birçok yerinde uygun benzetmelerle yazdıklarını desteklemiştir.

Bu kitap çağdaş Türkiye’yi yaratan ve tarihin akışını değiştiren büyük önder hakkındaki birçok bilgi eksiğini giderecek bir araştırma ürünüdür.

1960 yılında tamamladığı ve yayımlanan kitabı Atatürk hakkında bugüne dek yazılan en başarılı biyografilerden biri olmakla birlikte, yer yer eleştirellikten uzak tavrı nedeniyle eleştirilmiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK hakkındaki biyografisi dışında Ortadoğu ülkelerine ait diğer kitaplarıyla da ün kazandı.

Lord Kinross, “Atatürk : The Rebirth of a Nation” (Atatürk : Bir Milletin Yeniden Doğuşu) isimli eserinde Atatürk hakkında şu değerlendirmeyi yapmaktadır : 'Atatürk'ün çağımızın en büyük adamlarından biri olduğuna dair,zihimde en ufak bir şüphe yoktur. Gerçekten Türkiye,Atatürk'ün son on yılında başarmış oldukları ile, Batı'nın bazı milletlerini etkiledi. Ancak bu milletlerin liderleri Atatürk'ten çok farklı olarak, demokrasinin değerini tehtid edici bir güç olarak gördüler.

Almanya'nın Adolf Hitler'i hür milletini esarete götürmüş, Atatürk ise esaret altındaki milletini özgürlüğe kavuşturmuştur.

İtalya'nın Mussolini'si, sivil olduğu hâlde başkomutanlık sevdasına düşmüş; buna karşılık Atatürk, askerlik görevinin bittiğine inandığı anda sivil hayata geçmiştir.

Gerek Hitler, gerekse Mussolini toprak kazanma hırsları ile komşularının haklarına tecavüz etmişler ve bir imparatorluk sevdasına kapılmışlardır.

ATATÜRK ise bunun tam tersini yapmış; bir imparatorluktan bir millet çıkarmıştır.'der.

Lord Kinross : Benim ülkemin en büyük adamlarından biri olan Winston Churchill, “Atatürk’ü I. Dünya Savaşı ve sonrasının en büyük dört-beş simasından biri olarak” anlatır. Churchill, O’ndan “Türk Milletinin önderi, büyük bir asker olarak Savaşçı Prens” diye söz etmiştir.

1938'de ressam John Spencer-Churchill'in eski eşi “Angela Mary Culme-Seymour” ile evlendi. 1942'de eşinden boşandıktan sonra eşcinsel olduğunu açıkça ortaya koydu.

Yazdığı Kitapları :
1954 - Within the Taurus: A Journey in Asiatic Turkey
1956 - Europa Minor: Journeys in Coastal Turkey (Küçük Avrupa,Türkiye Kıyılarında Geziler)
1960 - Atatürk: The Rebirth of a Nation (Atatürk : Bir Milletin Yeniden Doğuşu)
1965 - Atatürk: A Biography of Mustafa Kemal, Father of Modern Turkey
1966 - Portrait of Egypt (Mısır'ın Portresi)
1967 - Windsor Years: The Life of Edward, as Prince of Wales, King, and Duke of Windsor
1968 - Between Two Seas: The Creation of the Suez Canal
1977 - Ottoman Centuries: The Rise and Fall of the Turkish Empire (Osmanlı : İmparatorluğun Yükselişi ve Çöküşü)

Kaynak:Biyografi.info

Lord Kinross kitapları

Tüm Lord Kinross kitapları

Lord Kinross için yapılan aramalar

Lord Kinross, Lord Kinross biyografi, Lord Kinross hayatı, Lord Kinross özgeçmişi, Lord Kinross hakkında, Lord Kinross doğum yeri, Lord Kinross fotoğraf, Lord Kinross video, Lord Kinross resim, Lord Kinross kimdir?, Lord Kinross kaç yaşında?, Lord Kinross nereli, Lord Kinross memleketi