FB TW PIN NWS
BioRank 9209

Leyla Ruhan Okyay

Doğum tarihi : ??.??.1952
Leyla Ruhan Okyay kaç yaşında : 72
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar
Leyla Ruhan Okyay doğum yeri : Alpullu, Kırklareli

Leyla Ruhan Okyay Biyografisi

Leyla Ruhan Okyay, 1952 yılında Kırklareli, Alpullu'da doğmuştur. İlkokulu Silivri, Turgut Reis İlkokulu'nda okudu, orta ve lise eğitimini Kandilli Kız Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı fakültede Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü’nde kent koruma projelerinde çalıştı; yüksek lisans eğitimini de aynı konuda tamamladı.
Mezun olduktan sonra çeşitli mimarlık atölyelerinde ve İ.T.Ü. Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü'nde kent koruma projelerinde çalıştı. Yüksek Lisans tezini de 'Safranbolu'da Bir Koruma Örneği' adı altında, aynı konuda tamamladı.

1997 yılında Varlık dergisinin 'Ustaların Seçtikleri' adı altında yayımlanan ve Nezihe Meriç tarafından seçilen 'Düş' adlı öyküsü Varlık dergisinin 1997 yılı ağustos sayısında yayınlandı.

Öykü, gazete yazıları, röportajları ve sanat yazıları, Varlık, Adam Öykü, Cumhuriyet gazetesi, Radikal gazetesi, E dergisi, Parşömen, Sanat Çevresi, Aykırı Sanat, Beş Parmak dergilerinde yayımlandı.

2000 yılı sonunda tamamlanan Gaziantep-Şanlıurfa arasındaki Birecik Barajı suları altında kalan köylerde yaşanan dramın anlatıldığı öykülerden oluşan, on beş öykücü ve çizer Tan Oral'ın ortaklaşa çıkardıkları Fırat'a Karışan Öyküler adlı kitabın koordinatörlüğünü üstlendi.

Leyla Ruhan Okyay, 2006 yılında Türk edebiyatından on dokuz öykücünün öykülerinin yer aldığı Liebe, Lügen and Gespenster adlı antolojide yer aldı.

Gençler için yazdığı “Leylek Havada” romanıyla Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) 2012 Yılın En İyi Gençlik Romanı ödülünü kazandı.

İstanbul’da yaşayan Leyla Ruhan Okyay’ın bir kızı vardır.

Kitapları :
2014 - Hayal kız
2012 - Leylek Havada
2012 - Yeşilköy Bizim Köyden Trenler Geçer
2010 - Çilesine Aşık
2003 - Geyikli Orman
2000 - Gölgesi Güz


Kaynak:Biyografi.info

Leyla Ruhan Okyay kitapları

 • Hayal Kız Hayal Kız

  Yarın tarihi : 2014-10-21


  Yayınevi : GÜNIŞIĞI KİTAPLIĞI


  Çocuk Kitapları » 7-12 Yaş » Hikaye-Roman-Masal

 • Leylek Havada Leylek Havada

  Yarın tarihi : 2012-05-28


  Yayınevi : GÜNIŞIĞI KİTAPLIĞI


  Çocuk Kitapları » Hikaye

 • Bizim Köyden Trenler Geçer / Yeşilköy Bizim Köyden Trenler Geçer / Yeşilköy

  Yarın tarihi : 2012-04-03


  Yayınevi : HEYAMOLA YAYINLARI


  İstanbul Kitapları » İnceleme

Tüm Leyla Ruhan Okyay kitapları

Leyla Ruhan Okyay için yapılan aramalar

Leyla Ruhan Okyay, Leyla Ruhan Okyay biyografi, Leyla Ruhan Okyay hayatı, Leyla Ruhan Okyay özgeçmişi, Leyla Ruhan Okyay hakkında, Leyla Ruhan Okyay doğum yeri, Leyla Ruhan Okyay fotoğraf, Leyla Ruhan Okyay video, Leyla Ruhan Okyay resim, Leyla Ruhan Okyay kimdir?, Leyla Ruhan Okyay kaç yaşında?, Leyla Ruhan Okyay nereli, Leyla Ruhan Okyay memleketi