FB TW PIN NWS
BioRank 5178

LeBron James

Doğum tarihi : 30.Aralık.1984
LeBron James kaç yaşında : 40
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Basketbolcu
LeBron James doğum yeri : Akron, Ohio, ABD

LeBron James Biyografisi

203 cm boya ve 113 kg ağırlığa sahip olan LeBron James, NBA takımlarından Cleveland Cavaliers'ta forma giyen Amerikalı profesyonel basketbolcudur.

LeBron James, 30 Aralık 1984 tarihinde Akron, Ohio, ABD’de doğmuştur. 203 cm boya ve 113 kg ağırlığa sahip olan LeBron James, NBA takımlarından Cleveland Cavaliers'ta forma giyen Amerikalı profesyonel basketbolcudur. LeBron James, doğduğunda annesi Gloria Marie 16 yaşındaydı. Biyolojik babası Anthony McClelland ise hiçbir zaman yanlarında olmadı. Annesinin iş arayışı nedeniyle birlikte Akron şehrinde sürekli bir mahalleden başka bir mahalleye taşınmak zorunda kaldılar. Annesi Gloria, LeBron'un boş zamanlarında vakit geçirmesi için futbol oynamasını istiyordu. Ve daha sonra onun yerel gençlik futbol antrenörü Frank Walkerza'nın takımına kayıt yaptırdı. 9 yaşındayken ise basketbol ile tanıştı.

Çocukken basketbolu takım olarak ilk Amatör Atletizm Birliği (AAU)'ya bağlı Kuzeydoğu Ohio Şut Starları takımında oynamaya başladı. LeBron Sian Cotton, Dru Joyce III ve Willie McGee tarafından yönetilen bu takımdaki arkadaşları ile beraber eyalette yerel ve ulusal düzeyde birçok başarı kazandı. Okul sona erdikten sonra kendilerini "Fab Four" olarak tanımlayan James ve üç arkadaşı hayatları boyunca ayrılmayacaklarına dair söz verdiler. Lise kariyeri için bir sürü okuldan teklif alsa da St Vincent-St. Mary Lisesi'nde okumayı kabul etti.

Lise kariyeri için St Vincent-St. Mary Lisesi'ni seçen James, kısa sürede okulun üniversite basketbol takımına yükseldi. Lisedeki ilk yılında maç başına 21 sayı ve 6 ribaund ortalamaları ile oynadı. Takımıysa sezonu 27-0'lık bir dereceyle noktalayarak İrlandalı Savaş Bölümü III'ü yani eyalet şampiyonluğunu kazandı. Lisedeki ikinci sezonunda maç başına 25,2 sayı, 7,2 ribaund, 5,8 asist ve 3,8 top çalma ortalamaları ile oynadı. Ayrıca bu sezonda James'in takımıyla oynadığı bazı maçlarda Rodos Arena'ya bazı NBA takipçileri ve NBA scoutları onu izlemek için geldiler. Takımı bu yılı ise 26-1'lik derece ile noktalayarak İrlandalı Bölümünü şampiyon olarak noktaladı. Onun lisede ikinci yılındaki gösterdiği performansıyla Ohio Mr. Basketbol ve ABD Yılın En İyi Liseliler Beşi'ne seçildi, ayrıca lisedeki ikinci yılında Mr. Basketbol seçilen tarihteki ilk oyuncu oldu.

James, lisedeki üçüncü sezonu başlamadan önce Slam Dergisi yazarı Ryan Jones tarafından hakkında muhtemelen şu anda Amerika'daki en iyi lise oyuncusu olarak tanımlanarak övgü aldı. Ayrıca Sports Illustrated dergisinin bir bölümünde kapak fotoğrafı olarak yer aldı ve bunu başaran tarihte alt sınıflarda okuyan ilk liseli basketbol oyuncusu oldu. James, bu sezonu ise maç başına 29 sayı, 8,3 ribaund, 5,7 asist ve 3,3 top çalma ortalamalarıyla noktaladı, ayrıca üst üste ikinci kez Ohio Mr. Basketbol ve ABD Yılın En İyi Liseliler Beşi'ne seçildi. Ayrıca Gatorade Yılın Basketbolcusu ödülünü kazandı.

Takımı St Vincent-St. Mary ise sezonu 23-4'lük derece ile tamamlayarak kendi bölümünü ikici sırada bitirdi. 2001-02 sezonu sona erdikten sonra James 2002 NBA Seçmeleri'ne girmek için NBA yönetimine müracaat etse de bir oyuncunun drafta girebilmesi için en az lise mezunu olması kuralı nedeniyle ciddiye alınmadı.

Yaz boyunca hakkında esrar içtiği gerekçesiyle medyada haberler yayınlandı ve bu haberlerin onu çok sinirlendirdiğini açıkladı.

Lise kariyerinin dördüncü yılında James'in Oak Hill Akademesi maçı dahil olmak üzere bazı maçları televizyondan verildi. Böylece ulusal televizyonda maçları verilen tarihteki ilk liseli oyuncu oldu. Ayrıca maçlar ESPN'den verilirken forma giydiği lise kanaldan bunun karşılığında sezon boyunca para talep etti. James, 2002-2003 sezonunda ise maç başına 31,6 sayı, 9,6 ribaund, 4,6 asist ve 3,4 top çalma ortalamalarıyla oynadı, ayrıca üst üste üçüncü kez Ohio Mr. Basketbol, ABD Yılın En İyi Liseliler Beşi'ne ve üst üste ikinci kez Gatorade Yılın Basketbolcusu seçildi.

James, lisedeki dördüncü yılının sonunda EA Sports All-Star Maçı, Jordan Klasik Capital ve 2003 McDonald's En İyi Amerikalılar karşılaşmalarında forma giydi. Daha sonra Ryan Jones yaptığı bir açıklamada LeBron James'in hayatında gördüğü en sinirli liseli basketbol oyuncusu olduğunu söyledi.

James, lisedeyken bir süre okulun futbol takımında da forma giydi ve oynadığı dönemde kanat pozisyonda görev almaktaydı. Lisedeki ikinci sezonunda En İyi Beşe seçildi ve takımının İrlandalı Ligi'nde yarı final oynamasında pay sahibi oldu. Okuldaki dördüncü yılında oynanan bir karşılaşmada ayak bileğini burkmasıyla beraber futbol kariyeri son buldu. Sakatlanmadan önce birçok spor analistçisi, futbol eleştirmenleri, lise antrenörleri, eski ve şimdiki oyuncular onun futbolda da yetenekli olduğunu düşünmekteydi, fakat sakatlığı kariyerini bitirdi.

LeBron James, 2003 yılında Lise'den mezun olduktan sonra 2003 NBA Seçmeleri'nde birinci sıradan Cleveland Cavaliers tarafından seçildi. Cavaliers'a katıldıktan sonra takımıyla birlikte 2007 NBA Finalleri'ne yükseldiler, fakat San Antonio Spurs'e 4-0 yenilmekten kurtulamadılar.

2010 yazında Cavaliers'ten ayrıldı ve free agent döneminden sonra Miami Heat ile anlaştı. James’in bu tavrı 46 yıldır şampiyonluğa hasret olan Cleveland’lıları çok kızdırdı, formaları yakıldı. Heat'deki ilk sezonunda takımıyla final oynadı, fakat şampiyonluğu Dirk Nowitzki önderliğindeki Dallas Mavericks takımı kazandı. James, kariyerinin ilk şampiyonluğunu 2012 NBA Finalleri'nde Miami ile Oklahoma City Thunder'ı 4-1 yenerek yaşadı.

2012-2013 normal sezonunda takımıyla birlikte üst üste yirmi yedi maç kazanarak NBA tarihinin en uzun ikinci kazanma serisini yakaladı. Ayrıca bu sezonda da takımıyla şampiyonluğa ulaştı.

2014 NBA Finalleri'ne de yükselerek 2010'dan bu yana dört kez üst üste finale çıksalar da bir önceki sezonun finalinde karşılaştıkları Spurs'e bu kez yenildiler. Miami ile geçirdiği son sezonundan sonra James, 2014 yazında tekrar eski takımı Cavaliers ile imzaladı. Onun liderliğinde Cavaliers finale kadar yükselse de Golden State Warriors'a yenildi.

2015-2016 Sezonunda Golden State Warriors ile finalde karşı karşıya geldiler ve Cleveland Cavailers'ın tarihindeki ilk şampiyonluğunu kazandırdı.

LeBron James, ABD millî takımı formasını ilk kez Atina, Yunanistan'da düzenlenen 2004 Yaz Olimpiyatları'nda giydi. ABD olimpiyat takımı antrenörü Larry Brown yaptığı bir açıklamada onun star rolüne alışık olduğunu bildiğini ancak millî takımda bir rol oyuncusu olacağını söyledi. James turnuva boyunca bench oyuncusu olarak süre aldı ve sekiz maçta maç başına 14,6 dakika ortalama sürede 5,8 sayı ve 2,6 ribaund ile oynadı.] Takımıysa turnuvayı 3.'lükle yani bronz madalya kazanarak noktaladı ve bu takım olimpiyatlarda altın madalya kazanamadan ülkesine dönen tek ABD millî takımı olarak tarihe geçti. Japonya'da düzenlenen 2006 FIBA Dünya Şampiyonası'nda James'in rolü biraz da olsa arttı ve yardımcı kaptan olduğu turnuvayı maç başına 13.9 sayı, 4.8 ribaunt ve 4.1 asist ortalamaları ile tamamladı. Takımı turnuvada 8 galibiyet 1 mağlubiyet ile yarı finalde Yunanistan'a elenerek bir kez daha bronz madalya kazandı.

ABD millî takımı Pekin'de düzenlenen 2008 Olimpiyatları'nda 10-0 dereceyle altın madalya kazandı. James final maçında İspanya'ya karşı 14 sayı 6 ribaund ve 3 asist ile oynadı. Turnuva sonunda yaptığı açıklamada "Bazı insanların millî takım formasını giymenin onurunun farkında olduğunu sanmıyorum ve ben artık bunu kesinlikle biliyorum. Daha önceki davranışlarım için herkesten özür dilerim" dedi. Böylece ABD millî takımı 2000 yılından bu yana ilk kez bir olimpiyatta altın madalya kazandı.

LeBron James, 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nda kadroya gençlerin dahil edillmesi sebebiyle alınmadı, ancak 2012 Yaz Olimpiyatları'nda kadroya alındı. Takımı finalde İspanya'yı yenerek bir kez daha altın madalyaya ulaştı. James'te final maçında 19 sayı atıp takımının galibiyetine destek vermesinin yanında bu maç itibarıyla millî takım tarihinin tüm zamanların en skorer oyuncusu oldu. Ayrıca Michael Jordan'dan sonra bir sezonda MVP ödülü, NBA şampiyonluğu ve olimpiyat madalyası kazanan 2. oyuncu oldu.

LeBron James, saha dışında kazandığı paralarla yüksek bir zenginlik ve şöhret sahibi birisi olarak tanınmaktadır. Onun saha dışı hayatı basketbol kariyeri medya ve magazin tarafından sık sık inceleme konusuydu. Lakabı King James'tir. Ayrıca o Amerika'nın etkili ve popüler sporcularından birisi olarak sıralanır. Hayatında çeşitli kitap, belgesel ve televizyon reklamlarında yer aldı. Ayrıca ESPY Ödülleri ve Saturday Night Live gibi programlarda bir bölümlüğüne konuk sunuculuk yaptı.

LeBron James, 2013 yılında Savannah Brinson ile evlendi. Bryce Maximus James (d. 2007), LeBron James Jr. (d. 2004), Zhuri James (d. 2014), LeBron James Matt adlarında çocukları vardır.

LeBron James, kariyeri boyunca 2 kez NBA şampiyonluğu, 4 kez NBA En Değerli Oyuncu Ödülü, 2 kez NBA Finalleri MVP Ödülü, 2 kez Olimpiyat altın madalyası, 1 kez NBA Sayı Kralı ve NBA Yılın Çaylağı Ödülü kazandı. Diğer başarıları arasında 10 kez NBA All-Star ile Yılın Beşi ve 6 kez ise Yılın Savunma Beşi bulunmaktadır. Ayrıca Cleveland Cavaliers'in tüm zamanlar skor lideri'dir.

2.03 boyunda, 113 kg ağırlığında bulunan James, bazı spor analistleri tarafından spor tarihinin en büyük fiziğe sahip oyuncularından birisi olarak gösterilmektedir. Genel olarak Kısa forvet ve Uzun forvet pozisyonlarında görev alsa da, takımı ihtiyaç duyduğu zaman Oyun kurucu olarak da oynayabilmektedir. Şu ana kadarki kariyer istatistikeri maç başına 27.5 sayı, 7.2 ribaund, 6.9 asist ve 1.7 top çalmadır, o NBA'deki en komple ve en yönlü oyunculardan birisi olarak gösterilir, ve sürekli Hall of Famer oyuncular Oscar Robertson, Magic Johnson ve Michael Jordan ile karşılaştırılmaktadır.

James, kariyerinin son döneminde hep kıyaslandığı Michael Jordan’la arasına net bir çizgi çekti ve siyasi konularda çok daha aktif hale geldi. Ülkede başlayan polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı gösterilere destek verdi, Donald Trump’ın başkanlığına karşı ciddi bir muhalefet yürüttü.

LeBron James, saha içerisinde çoğunlukla sağ elini kullanıyor ve sağ eliyle şut atıyor. Ancak günlük hayatında bir solak.

LeBron James'in spor giyim devi Nike ile 500 milyon dolar değerinde hayat boyu sürecek rekor sözleşmeye imza attı.

Haziran 2018 ayında Cleveland Cavaliers ile kontratı biten LeBron James'e Los Angeles Lakers'tan yıllık 35 milyon dolarlık teklif geldi.

9 Temmuz 2018 tarihinde Los Angeles Lakers ile anlaşan LeBron James, 17 Ağuztos 2022 tarihinde Los Angeles Lakers ile olan sözleşmesini 2 yıl daha uzattı.

Profesyonel Basketbol Kariyeri :
2003–2010 - Cleveland Cavaliers
2010–2014 - Miami Heat
2014-2018 - Cleveland Cavaliers
2018------- - Los Angeles Lakers


Kaynak:Biyografi.info

LeBron James için yapılan aramalar

LeBron James, LeBron James biyografi, LeBron James hayatı, LeBron James özgeçmişi, LeBron James hakkında, LeBron James doğum yeri, LeBron James fotoğraf, LeBron James video, LeBron James resim, LeBron James kimdir?, LeBron James kaç yaşında?, LeBron James nereli, LeBron James memleketi