FB TW PIN NWS
BioRank 1590

Kurtuluş Türkgüven

Doğum tarihi : ??.??.1954 Ölüm tarihi : 04.Temmuz.2009
Kurtuluş Türkgüven kaç yaşında öldü : 55
Kilo & Boy :
Burcu :
Kurtuluş Türkgüven doğum yeri : Tarsus, Mersin
Ölüm yeri : Adana

Kurtuluş Türkgüven Biyografisi

''İstanbul Sokakları'' ve ''Keskin Bıçak'' gibi unutulmayan şarkıların yorumları ile hafızalardadır.

Kurtuluş Türkgüven, 1954 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde kalabalık bir ailenin bireyi olarak doğmuştur. 12 yaşında gitarla tanıştı.

Genç bir müzisyen olarak 14 yaşında kendi orkestrasını kuran Kurtuluş Türkgüven, 16 yaşındayken 1970 yılında doğum yeri olan Mersin'in Tarsus İlçesi'nde çıktığı düğün salonlarında dikkat çekti. Tarsus'a gelen bir konser turnesindekiler beğenince 1 ay sonra da telgrafla İstanbul'a davet edildi. İstanbul'da gittiği ilk adres 'Şişli Nis Düğün Salonu' oldu. Sıfırdan başladığı müzik yolculuğunda Cem Karaca, Kurtalan Ekspres, Erkin Koray, Tanju Okan ve daha pek çok ünlü isimle birlikte çalıştı.

Askerlik görevini Adana Orduevi'nde yaptı. Askerlik görevi bittikten sonra da Adana'da müzik çalışmalarına devam etti. 1983 yılına dek Seyyal Taner, Neco, Selçuk Ural, Sezer Güvenirgil, Tanju Okan, Rüçhan Çamay ve Pakize Suda gibi sanatçıların çalışmalarında eşlik etti. Sanat yaşantısını uzun yıllardır Adana'da devam ettirdi. Sesi ve gitarıyla hayran kitlesi oluşmaya başladı.

1983 yılında Adana'da konser vermeye gelen Seda Sayan'ın da yardımıyla müzik yapımcısı Selahattin Sarıkaya ile tanıştı. Ardından ilk albümün çalışmaları için İstanbul'a gitti. İlk albümünü 1983 yılında “Duydum Evleniyormuşun” adı ile çıkarttı. İlk albümü 1 milyon satış rakamına ulaştı. 'İstanbul Sokakları' adlı parça onun yorumu ile dillerden düşmez oldu.

İstanbul’da 4 yıl çalıştıktan sonra yine Adana’ya döndü. Bir vakitler sadece tek konser için gittiği İncirlik Üssü’ndeki Amerikalı askerlerden o kadar talep gelmiş ki, her hafta üssün gediklisi olmuş.

Söz ve müziği Sezen Aksu'ya ait 'Keskin Bıçak' şarkısındaki yorumuyla herkesten beğeni aldı. Meksikalı gitar virtüözü Carlos Santana ile benzeşmesi, Kurtuluş'a 'Türkiye'nin Santana'sı' olarak tanıtılmasını sağladı.

Kurtuluş Türkgüven, evli idi. 3 çocuğu vardır.

Kurtuluş Türkgüven, 4 Temmuz 2009 tarihinde Adana’da 55 yaşında Pankreas kanseri hastalığı sonucu ölmüştür.

Albümleri :
1983 - Duydum Evleniyormuşun
1984 - Sevdalı
1988 - Biricik Sevgilimsin
1989 - Gelsene
1990 - Çokmu Gördünüz
1991 - İnanki
1993 - Geçmiyor Geceler
1994 - Aç Kapıyı Meyhaneci (Niçin)
1995 - Kurtuluş 95
1997 - Türkülerimiz
1999 - Keskin Bıçak
2002 - Kurtuluş 2002'de
2004 - Aynı Mahallenin Çocukları
2004 - Neredesin Sen
1986 - Yaşanmıyor
2008 - Size Özel
Enstrümental


Kaynak:Biyografi.info

Kurtuluş Türkgüven videoları

Tüm Kurtuluş Türkgüven videoları

Kurtuluş Türkgüven için yapılan aramalar

Kurtuluş Türkgüven, Kurtuluş Türkgüven biyografi, Kurtuluş Türkgüven hayatı, Kurtuluş Türkgüven özgeçmişi, Kurtuluş Türkgüven hakkında, Kurtuluş Türkgüven doğum yeri, Kurtuluş Türkgüven fotoğraf, Kurtuluş Türkgüven video, Kurtuluş Türkgüven resim, Kurtuluş Türkgüven kimdir?, Kurtuluş Türkgüven kaç yaşında?, Kurtuluş Türkgüven nereli, Kurtuluş Türkgüven memleketi