FB TW PIN NWS
BioRank 8285

Kurt Tucholsky

Doğum tarihi : 09.Ocak.1890 Ölüm tarihi : 21.Aralık.1935
Kurt Tucholsky kaç yaşında öldü : 45
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Gazeteci, Yazar
Kurt Tucholsky doğum yeri : Berlin, Almanya
Ölüm yeri : Göteborg, İsveç

Kurt Tucholsky Biyografisi

Kurt Tucholsky, 9 Ocak 1890 tarihinde Berlin, Almanya’da Doris Tucholsky, Alex Tucholsky çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Varlıklı bir Yahudi tüccarın üç çocuğunun en büyüğü olarak dünyaya gelmiştir. Fritz ve Ellen adlarında kardeşleri vardı. İlk çocukluk yıllarını, babasının işi nedeniyle tayin olduğu Stettin'de geçti. Stettin ve Berlin'de eğitimine devam etti. 1899 yılında Berlin'deki Fransız Lisesi'nin ilkokul kısmına başladı. Ancak okula karşı her geçen gün daha büyük bir antipati duyması, 15 yaşına geldiğinde babasını kaybetmesi ve hemen ardından annesiyle aralarının kötüleşmesi nedeniyle tasasız geçen çocukluk yılları bir anda karabasana dönüştürdü. Sekizinci sınıfa geldiğinde okulu terk eden Tucholsky, özel dersler alarak 1909 yılında liseyi dışarıdan tamamladı.
Öğrencilik yıllarından itibaren edebiyatla iç içe olan Tucholsky'nin ilk yazısı 17 yaşındayken yayınlandı.

Berlin'de yayınlanan, eleştirileri ve taşlamalarıyla ünlü Şaka'da çıkan Masal başlıklı yazı İmparator II. Wilhelm'in çağdaş sanat konusundaki cehaletini gün ışığına çıkarmayı amaçlıyordu. Tucholsky, Berlin ve Cenevre'de hukuk okurken ilk romanı Rheinsberg-Aşıklar İçin Resimli Bir Kitap yayınlandı.

Kurt Tucholsky, hukuk alanındaki kariyerini tamamlayamadı. Öğreniminin sonlarına doğru gazetecilikle çok fazla uğraştığından 1913 yılında birinci hukuki devlet imtihanına girmekten vazgeçti. Bu aynı zamanda avukatlık mesleğinden de vazgeçme anlamına geliyordu. Buna rağmen bir üniversite bitirme amacı ile 1913 yılının Ağustos ayında Jena Üniversitesi'ne doktora yapmak için başvurdu.

Neşeli ve ironik bir anlatımın yoğun olduğu gözlenen bu eserde üniversite öğrencisi iki aşığın hafta sonu kaçamağı anlatılır. Yazar mutat romantik ya da melankolik duygulara yer vermeyip öyküsünü doğal, sade bir dille anlattığı için, bu yapıtı özellikle gençler arasında çok tutuldu.

23 yaşına geldiğinde Sosyal Demokrat Partisi'nin yayın organı İleri'de (Vorwaerts) birkaç makale ve eleştiri yayınladıktan sonra, Siegfried Jacobsohn adlı arkadaşının Schaubühne adlı Berlin'de çıkan tiyatro dergisinde yazıları çıkmaya başladı.

Gazeteciliğin değişik türleri için kullandığı dört değişik takma ad altında Tocholsky tiyatro ve kültür dünyasının olduğu kadar İmparator Wilhelm'in siyaseti konusunda da sivri dilli, hatta çoğu zaman polemiğe kaçan eleştirmeni haline geldi. Ignaz Wrobel adını keskin politik makaleler için, Peter Panter'i edebiyat ve tiyatro uzmanı için, Theobald Tiger takma adını ise aktüaliteye ilişkin nükteli dizeleri için kullandı. 1918'den sonra bunlara bir de Kaspar Hauser adlı toplumsal eleştirmen eklendi.

Tucholsky 1914 ila 1915 yılları arasında Jena'da hukuk doktora imtihanını verdikten sonra asker olarak Doğu Cephesi'ne yollandı. Savaş bittikten sonra kültürü ve siyaseti eleştiren yazılarına devam etti. 1918'de Dünya Sahnesi (Weltbühne) olarak değiştirilen Schaubühne için, ağırlık noktasını kültürel eleştirilerden siyasete taşıyan yazılar yazıyordu. Dogmatik olmayan bir sosyalist olan Kurt Tucholsky, makalelerinde Weimar Cumhuriyeti'ni ateşli bir biçimde savundu. Yazar kısa sürede yergi yazarı ve adalet eleştirmeni olarak isim yaptı. Ayrıca 1920'ye kadar Ulk dergisinin baş redaktörlüğünü üstlendi.

1920 yılında Else Weil ile evlendi. Ancak bu evliliği çok kısa sürdü. İkinci evliliğini, 1924'de Mary Gerold ile yaptı, 1933'de boşandı.

Kurt Tucholsky, Politik bir gazeteci toplumcu - gerçekçi, toplumu eleştiren bir yazar olmanın yanı sıra taşlama (hiciv) ustası, kabare yazarı, şarkı sözü yazarı, romancı ve şairdir. Kendisini demokrat, barışsever ve antimilitarist olarak tanımlamıştır.

Çeşitli takma adlarla (Theobald Tiger, ignaz VVrobel, Peter Panter, Kaspar Hauser) yayımladığı önemli yapıtlarında Almanya’nın tutkularını ve zaaflarını iğneleyici bir alayla dile getirdi. Tucholsky, politika, ordu ve yargı içinde antidemokratik eğilimlere ve özellikle nasyonal sosyalizm’in tehditinden uyarmıştır.

Yazarın toplumsal bir değişiklik olacağına dair umutları zamanla gelecekle ilgili korkulara dönüştü. Daha 1920'li yılların başında Cumhuriyet'in sona ereceğini Nasyonal Sosyalistlerin iktidara geleceğini kestirebiliyordu. 1920'den itibaren USPD'ye üye olan ve iki yıl süreyle burada etkin rol oynayan Tucholsky, ekonomik buhrana düştü. Bu buhran onu, hiç istemediği halde bir bankada çalışmaya zorladı. Bir yıl sonra bağımsız gazeteci olarak Paris'e yerleşti.

1926 yılında Berlin'e dönerek 1926'da solcu entelektüellerin en önemli forumu olan Weltbühne'nin yayıncısı oldu. Bu görevi tam 10 yıl sonra Carl von Ossietzky'ye devrederek Paris'e döndü.

Paris'te yaşadığı yıllarda Pirene Kitabı ile Beş PS ile adlı eserleri yayınladı. Tucholsky'nin yazılarından derlenen bu kitapta PS yazarın takma adlarını kastetmektedir. Kendi etkisizliğinden dolayı umutsuzluğa kapılan yazar, gazetecilik çalışmalarını azaltarak 1929'da İsveç'e göç etti ve burada yazdığı kitaplarla başarıyı yakaladı. Mona Lisa'nın Tebessümü ve Ağlamadan Gülmesini Öğren yazarın gazetecilik yıllarına ait yapıtlarını derlemesinden oluşmuştur.

Adolf Hitler'in yükselişi karşısında iyice umutsuzluğa düşen Kurt Tucholsky, 1932'de bütün eserlerinin yayınlanmasının yasaklanmasının ardından bir de Alman yurttaşlığından atıldı.

Yazarın son üç yılında yazdığı, Avrupa'nın durumunu gözler önüne seren makalelerinden oluşan Q Günceleri sürgün edebiyatının önemli eserleri arasındaki yerini aldı. Q Günceleri, ancak 1978'de yayınlanabildi. Zaten depresif bir ruh haline sahip olan yazar geçirdiği birkaç ameliyatın ardından yapayalnız kaldı ve daha da zayıf düştü.

Kurt Tucholsky, 21 Aralık 1935 tarihinde Göteborg, İsveç’de 45 yaşında intihar ederek ölmüştür.

Evlilikleri :
1.eşi : 1920 yılında Else Weil ile evlendi. 1924 yılında boşandı.
2.eşi : 1924 yılında Mary Gerold ile evlendi. 1933 yılında boşandı.

Eserleri :
Roman:
1912 - Rheinsberg-Aşıklar İçin Resimli Bir Kitap (Rheinsberg-Ein Bilderbuch für Verliebte)
1927 - Pirene Kitabı (Pyrenaeenbuch)
1928 - Bit fünf PS (Beş PS)
1931 - Gripsholm Sarayı (Schloss Gripsholm)

Deneme:
1930 - Mona Lisa'nın Tebessümü (Das Laecheln der Mona Lisa)
1930 - Almanya, Almanya-Her Şeyin Üstünde (Deutschland, Deutschland ülber alles)
1931 - Ağlamadan Gülmesini Öğren (Lernen Lache ohne zu weinen)


Kaynak:Biyografi.info

Kurt Tucholsky kitapları

Tüm Kurt Tucholsky kitapları

Kurt Tucholsky için yapılan aramalar

Kurt Tucholsky, Kurt Tucholsky biyografi, Kurt Tucholsky hayatı, Kurt Tucholsky özgeçmişi, Kurt Tucholsky hakkında, Kurt Tucholsky doğum yeri, Kurt Tucholsky fotoğraf, Kurt Tucholsky video, Kurt Tucholsky resim, Kurt Tucholsky kimdir?, Kurt Tucholsky kaç yaşında?, Kurt Tucholsky nereli, Kurt Tucholsky memleketi