FB TW PIN NWS
BioRank 5905

Kurbankulu Berdimuhammedov

Doğum tarihi : 29.Haziran.1957
Kurbankulu Berdimuhammedov kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Kurbankulu Berdimuhammedov doğum yeri : Babarap köyü, Gökdepe ilçesi, Türkmenistan

Kurbankulu Berdimuhammedov Biyografisi

14 Şubat 2007 tarihinden itibaren Türkmenistan cumhurbaşkanıdır.

Kurbankulu Berdimuhammedov, 29 Haziran 1957 tarihinde Babarap köyü, Gökdepe ilçesi, Türkmenistan’da doğmuştur. Babasının adı Berdimuhamedov Myalikguly Berdymuhamedovich, annesinin adı Ogulabat Berdimuhamedowa’dır. 1979 yılında Türkmen Devlet Tıp Enstitüsü'nün Diş Hekimliği Fakültesinden diş tabibi olarak mezun oldu. 1987 yılında Moskova’ya doktora yapmak için giden Berdimuhammedov doktorasını 1990 yılında tamamladı. Mezun olduktan sonra 1990-1995 yılları arasında Diş Hekimliği Fakültesinde önce asistan, sonra ise Dekanlık görevine getirildi. Aynı zamanda Tıp enstitüsünde öğretim görevlisi olarak 1997 yılına kadar çalıştı.

Kurbankulu Berdimuhammedov, 1995 yılında Aşkabat Stomotoloji Merkezi Başkanlığına getirildi. Ardından Tıp Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

Kurbankulu Berdimuhammedov, 1996 yılında S. A. Niyazov hastanesinin başhekimi iken Türk Diş Doktoru Ahmet Muhittin Türk ile ortak olarak Stomadent isimli Protez diş fabrikasını kurdu. Ardından bakanlık görevi yapacağı için bu ortaklıktan ayrıldı. 28 Mayıs 1997 tarihinde sağlık bakanlığı görevine atandı. Ardından 1998 yılında Türkmenbaşı adına Uluslararası Tıp Merkezinin başına getirildi.

2001 yılında Birinci Türkmenistan cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı tarafından Tıp, Eğitim ve Bilimden sorumlu Devlet Başkan Yardımcılığı görevine getirildi ve aynı zamanda sağlık bakanlığı görevini de sürdürdü. 2004 yılında sağlık alanında yaptığı reformlar çok eleştiri aldı. Ağustos 2004’ten itibaren sorumluluk alanı genişletilerek Kültür ve Basından da sorumlu kılındı. Ayların ve günlerin isimlerinin değiştirilmesinde ve Ruhname’nin hazırlanmasında etkin rol oynadı.

Kurbankulu Berdimuhammedov, 21 Aralık 2006 tarihinde Türkmenistan cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın ölmesi üzerine Türkmenistan Meclisi tarafından geçici cumhurbaşkanı olarak seçildi.

11 Şubat 2007 tarihinde yapılan ve altı adayın katıldığı cumhurbaşkanı seçimlerinde seçimde Kurbankulu Berdimuhammedov, oyların % 89,23'unu alarak cumhurbaşkanı seçildi. 14 Şubat 2007 tarihinde yapılan yemin töreninden sonra Türkmenistan’ın 2. cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. Yemin törenine; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, Özbekistan Meclis Başkanı Halilov Erkin, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımıcısı Perviz Davudi ile İran Dışişleri Bakanı Monuçehr Mutteki ve diğer bazı ülkelerin temsilcileri katıldı.

Kurbankulu Berdimuhammedov, evli ve iki kızı ve Serdar adında bir oğlu vardır.

31 Mayıs 2011 tarihinde Türkiye cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan'a yaptığı çalışma ziyareti kapsamında Kurbankulu Berdimuhammedov ile buluştu. 29 Şubat 2012 tarihinde ise Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Kurbankulu Berdimuhammedov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile buluştu.

Kurbankulu Berdimuhammedov, 5 yıl sonunda süresi dolduktan sonra 2012 yılında ve tekrar 12 Şubat 2017 tarihinde cumhurbaşkanı seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Kurbankulu Berdimuhammedov için yapılan aramalar

Kurbankulu Berdimuhammedov, Kurbankulu Berdimuhammedov biyografi, Kurbankulu Berdimuhammedov hayatı, Kurbankulu Berdimuhammedov özgeçmişi, Kurbankulu Berdimuhammedov hakkında, Kurbankulu Berdimuhammedov doğum yeri, Kurbankulu Berdimuhammedov fotoğraf, Kurbankulu Berdimuhammedov video, Kurbankulu Berdimuhammedov resim, Kurbankulu Berdimuhammedov kimdir?, Kurbankulu Berdimuhammedov kaç yaşında?, Kurbankulu Berdimuhammedov nereli, Kurbankulu Berdimuhammedov memleketi