FB TW PIN NWS
BioRank 8851

Kudret Özersay

Doğum tarihi : ??.??.1973
Kudret Özersay kaç yaşında : 51
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Kudret Özersay doğum yeri : Alaminyo köyü, Larnaka, Kıbrıs

Kudret Özersay Biyografisi

2 Şubat 2018 - 7 Ekim 2020 tarihleri arasında KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Kudret Özersay, 1973 yılında Kıbrıs'da Larnaka’ya bağlı Alaminyo köyünde doğmuştur. Babası inşaat ustası Hüseyin Usta, annesi terzi Sadiye Hanım’dır. 1974 yılında henüz altı aylıkken babasının şehit olması ertesinde annesi ve kardeşleriyle birlikte Lefkoşa'nın kuzeyine göç etti. İlkokul, ortaokul ve liseyi Lefkoşa'da okudu. Lise öğrenimi sırasında dülger ve fotoğrafçı çıraklığı yaptı, Kooperatif Süt Fabrikası’nda işçi olarak çalıştı. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu.

Kudret Özersay, 1997 yılında Bosna Hersek’te savaş sonrası seçimlerin demokratik olabilmesi için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nde çalıştı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 1998 yılında Türk Boğazlarından geçiş hakkı konusunda yüksek lisansını; 2002 yılında da 1959-1960 Kıbrıs Antlaşmaları konusunda doktorasını tamamladı.

Kudret Özersay, yüksek lisans ve doktora çalışmaları sırasında İngiltere’de Londra Üniversitesi Hukuki Çalışmalar Enstitüsü’nde araştırmalar yaptı. 1996-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde asistan (araştırma görevlisi) olarak çalıştı.

2003 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi-akademisyen olarak çalışmaya başladı ve bir dönem bu bölümün başkanlığını da yürüttü.

Kudret Özersay, 2005 yılında şair, oyun yazarı, yönetmen Aliye Ummanel ile evlendi.

Kudret Özersay, 2008 yılında kazandığı bir bursla İngiltere’de Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bir dönem görev yaptı. Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde uluslararası hukuk, hukuka giriş, müzakere ve arabuluculuk, dünya politikası gibi dersler verdi. Haziran 2015’te Profesör unvanını aldı.

Kudret Özersay, 2002 yılında KKTC’ne döndü ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve ardından ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın müzakere heyetinde yer aldı. 2002-2003 ve 2003-2004 dönemlerinde, Birleşmiş Milletler Antlaşmalar Komitesi üyeliği yaparak, Annan Planı müzakerelerinde Kıbrıs Türk tarafının müzakere heyetinde yer aldı. Kıbrıs Türk müzakere heyeti içerisinde uluslararası hukuk uzmanı sıfatıyla İsviçre’nin Bürgenstock kasabasında yapılan müzakerelere katıldı.

2010 yılında üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun döneminde atandığı Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi görevini 8 Haziran 2012 tarihine kadar sürdürdü. Bu dönemde KKTC’de Toparlanıyoruz isimli sivil toplum hareketinin öncülüğünü yaptı ve görevinden istifa etti.

2014 yılı içerisinde yeniden başlayan müzakerelerde 8 Şubat 2014 tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından bu kez Kıbrıs Türk tarafının “Müzakerecisi” olarak atandı.

Kudret Özersay, 12 yıllık müzakere görevi sırasında üç farklı KKTC Cumhurbaşkanı, dört farklı Kıbrıs Rum lideri ve iki Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri (Kofi Annan ve Ban ki Moon) ile aynı müzakere masasında bulundu. Görevi sırasında Londra, Atina, Moskova, New York, Washington DC, Brüksel, Paris ve Berlin gibi dünya merkezlerinde KKTC Cumhurbaşkanlığı adına diplomatik faaliyetlerde bulundu ve Kıbrıs Türk tarafını temsil etti.

2015 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı adayı oldu. 2015 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından aldığı %21'lik oy oranının ardından parti kurma kararı aldı.

Ocak 2016’da kurulan Halkın Partisi’nin kurucu genel başkanı Kudret Özersay oldu. 7 Ocak 2018 tarihinde yapılan erken genel seçimleri sonucunda Halkın Partisi Lefkoşa milletvekili olarak seçilen Kudret Özersay KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekili olarak görev yaptı.

Kudret Özersay 8 Ocak 2018 tarihinde Tufan Erhürman başbakanlığında kurulan CTP-HP-TDP-DP dörtlü koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı yanında Hükümet Sözcülüğü görevini de üstlendi.

Kudret Özersay, 11 Ocak 2020'de cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmak için görevlerinden istifa ederek yerine Yenal Senin getirildi. Kudret Özersay, 2020 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı seçimine bağımsız aday olarak katıldı. Ancak 18 Ekim 2020 tarihinde yapılan seçimde Ersin Tatar cumhurbaşkanı seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Kudret Özersay için yapılan aramalar

Kudret Özersay, Kudret Özersay biyografi, Kudret Özersay hayatı, Kudret Özersay özgeçmişi, Kudret Özersay hakkında, Kudret Özersay doğum yeri, Kudret Özersay fotoğraf, Kudret Özersay video, Kudret Özersay resim, Kudret Özersay kimdir?, Kudret Özersay kaç yaşında?, Kudret Özersay nereli, Kudret Özersay memleketi