FB TW PIN NWS
BioRank 1741

Koray Candemir

Doğum tarihi : 07.Ağustos.1975
Koray Candemir kaç yaşında : 49
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Koray Candemir doğum yeri : İstanbul

Koray Candemir Biyografisi

MaSKott müzik grubunun solisti, gitaristi olarak görev yapmaktadır.

Koray Candemir, 7 Ağustos 1975 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Orçun Koray Candemir’dır. Müzik ile tanışması abisi Durul Candemir sayesinde olmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği mezunudur.

Lise yıllarında müziğe başlayan Koray Candemir arkadaşları ile birlikte kurduğu gurubu ile Milliyet Liselerarası Müzik Yarışması'na katılarak dereceye girdi. Liseden sonra İstanbul'da çeşitli mekanlarda sahne aldı. Bu sırada 1994 yılında Kargo grubu ile tanışarak onlara katıldı. 1994 – 2008 yılları arasında Kargo müzik grubunun solistliğini yaptı.

1996 yılında Kargo grubunun çıkardığı “Yarına Ne Kaldı?” albümünün solistliğini yaptı. 1997 yılında da “Sevmek Zor” adlı albümde ki şarkılarla hem sevildi hem de tanındı. 2000 yılında yapılan “Sen Bir Meleksin” albümünde besteci ve söz yazarı olarak yer aldı. 2001 yılında grupta başlayan sorunlar nedeniyle gurup dağıldı.

Kargo dağıldıktan sonra solo olarak 2001 yılında söz ve bestelerin çoğu kendisine ait olan “Sade” albümünü çıkardı.

2001 yılında Ferzan Özpetek’in Gianni Romoli ile senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini Ferzan Özpetek’in yaptığı “Cahil Periler (Le Fate Ignoranti)” adlı İtalyan ortak yapımı bir filmde çoğunluğu İtalyan olan oyuncularla ve Serra Yılmaz ile birlikte rol aldı.

Bu dönemde çeşitli reklam kampanyalarında da yer alan Koray Candemir, 2002 yılında Show TV'de yayınlanan “Sing Your Song” adlı müzik yarışmasının sunuculuğunu yaptı. Programın sonunda Emre Aydın ve Onur Ela tarafından kurulmuş olan 6.cadde isimli grup birinci oldu.

2004 yılında tekrar Kargo grubu ile birleşti ve “Ateş ve Su” albümünü çıkarttı. 2005 yılında “Yıldızların Altında” adlı albümde de yer aldıktan sonra Kargo ile beraber Türkiye'nin pek çok yerinde konser turnelerinde yer aldı. 2008 yılında Kargo grubundan yine ayrıldı.

Manga müzik grubunun 5 Aralık 2004 tarihinde çıkardıkları ilk albümleri olan ““maNga” nın içindeki “Kal Yanımda “adlı parçada Koray Candemir konuk sanatçı olarak albümde yer aldı.

Koray Candemir, 2006 yılında Tanju Eren'in “Tanju Eren 40” albümünde "Yeniden Gelsem Dünyaya" adlı şarkısını seslendirdi.

2006 yılında senaryosunu, yapımcılığını ve yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı “Barda” filminin içinde yer alan "Belki Bir Gün" isimli şarkıyı da seslendirdi. Bu filmde Nejat İşler, Hakan Boyav, Serdar Orçin, Erdal Beşikçioğlu, Volga Sorgu, Melis Birkan, Zeki Demirkubuz, Çağan Irmak, Serdar Akar gibi isimler de rol almıştır.

2007 yılında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Habitat için Gençlik Derneği tarafından Y-PEER (Genç Akran Ağı) Türkiye ile yürütülen gençlerin cinsel sağlığı, üreme sağlığı ve hakları kampanyasında sözcülük görevi yaptı.

2008 yılında Gece müzik grubunun “İçinde Saklı” albümünde "Kırmızı" isimli şarkıda gruba vokalistlik yapmıştır.

2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Seattle kentine gitti ve orada yine Kargo'dan arkadaşı klavyeci Serkan Çeliköz ile birlikte MaSKott müzik grubunu kurdu. 2009 yılından itibaren de MaSKott müzik grubunun solisti, gitaristi olarak görev yapmakta ve ABD'nin çeşitli yerlerinde konserler verdiler.

Kayıtları Seattle'da gerçekleşen ilk albümleri "Tuval" Mayıs 2010'da piyasaya çıktı. Seattle Londan Bridge stüdyolarında gerçekleşen albüm kaydında ünlü "Heart" grubunun davulcusu Ben Smith ile çalıştılar. Albümden sonra ABD ve Türkiye'de çeşitli konserler verdıler.

Albümleri :
Kargo grubu ile:
1996 - Yarına Ne Kaldı?
1997 - Sevmek Zor
1998 - Yalnızlık Mevsimi
2000 - Sen Bir Meleksin
2001 - Best of Kargo
2004 - Ateş ve Su
2005 - Yıldızların Altında

Solo:
2001 - Sade
2013 - Yarım Kalan

MaSKott grubu ile:
2010 -Tuval

Filmleri ve Dizileri :
2006 - Yalancı Yarim (Kendisi ) (TV Dizisi)
2001 - Cahil Periler (İtalyanca: Le Fate Ignoranti) (Emir) (Sinema Filmi)

Müzik:
2006 - (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Koray Candemir videoları

Tüm Koray Candemir videoları

Koray Candemir filmleri

Tüm Koray Candemir filmleri

Koray Candemir için yapılan aramalar

Koray Candemir, Koray Candemir biyografi, Koray Candemir hayatı, Koray Candemir özgeçmişi, Koray Candemir hakkında, Koray Candemir doğum yeri, Koray Candemir fotoğraf, Koray Candemir video, Koray Candemir resim, Koray Candemir kimdir?, Koray Candemir kaç yaşında?, Koray Candemir nereli, Koray Candemir memleketi