FB TW PIN NWS
BioRank 7372

Kerem Kınık

Doğum tarihi : 08.Temmuz.1970
Kerem Kınık kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Doktor
Kerem Kınık doğum yeri : Hekimhan, Malatya

Kerem Kınık Biyografisi

Kerem Kınık, 4 Nisan 2016 tarihinden itibaren Kızılay Genel Başkanlığı görevini yürütüyor.

Kerem Kınık, 8 Temmuz 1970 tarihinde Malatya'nın Hekimhan ilçesinde öğretmen bir anne ve babanın oğlu olarak doğmuştur. İstanbul'da Kanlıca, Bebek ve Paşabahçe’de ilk ve orta öğrenimini tamamlayan Kınık, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.

Kerem Kınık, doktor olduktan sonra ilk görev yeri olan Amasya’da 1995 yılına kadar Sağlık Ocağı Sorumlu Hekimi olarak çalıştı. Ardından İstanbul’a gelerek 1999 yılına dek görev yapacağı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Dairesi’nde Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

Bu arada, TC. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde ''Afet Tıbbı'' doktora programını tamamladı.

Kerem Kınık, İstanbul 10. dönem İl Genel Meclisinde meclis üyeliği ve Sağlık Komisyonu başkanlığı görevlerini yürüttü. Bu süre zarfında AER Avrupa Birliği Bölgeler Asamblesi Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonu'nda İstanbul'u temsil etti. Çeşitli Sivil Toplum ve İnsani Yardım Kuruluşlarında yöneticilik yaptı. İngiltere’de Portsmouth Üniversitesinde Stratejik Bilgi Teknolojileri Yönetimi eğitimi aldı.

Kerem Kınık, üniversite yıllarından başlayarak, çeşitli organizasyonlarda insani yardım için gönüllü oldu. Kosova Savaşı ve Marmara Depremi sırasında gönüllü hekim olarak çalıştı. Yeryüzü Doktorları Türkiye Başkanı olarak görev yaptı. Bu süre zarfında Pakistan, Filistin, Orta Afrika, Somali ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi çok sayıda çatışma ve afet bölgesinde insani yardım faaliyetleri ve projeler yönetti. İnsani yardım, göç politikaları, kalkınma, insancıl hukuk ve insani diplomasi konularında birçok makale kaleme aldı. 2004 yılında gönüllü olarak Türkiye Kızılay Derneğine girdi.

2015 yılından Kasım 2017'ye kadar IFRC Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonunda yönetim kurulu üyeliği yaptı, 6 Kasım 2017 tarihinde Antalya'da gerçekleştirilen 21. IFRC Yasal Toplantılarında Avrupa ve Orta Asya Bölgesi'nden sorumlu IFRC Başkan Yardımcısı olarak seçildi.

2013 yılında “Yeryüzü Doktorları Derneği” başkanlığına seçilmiştir. 14 Aralık 2015 tarihinde derneğin Olağanüstü Genel Kurulu toplantısında yapılan seçimde görevini Dr. Yahyahan Güney’e devretmiştir.

Yeşilay Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Kerem Kınık, 2015 yılında Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkan Vekili görevine getirildi. 4 Nisan 2016 tarihinde Türk Kızılayı Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkanlığa seçilmiştir.

Ulusal ve uluslararası teknoloji firmalarında genel müdürlük görevi de yapan Kerem Kınık, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesinde Afet Tıbbı alanında doktora çalışmalarını tamamladı. Sağlık Bilimleri Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak Afet Tıbbı dersleri verdi.

İngilizce ve orta seviyede Arapça bilen Kerem Kınık, Dt. Hatice Öztürk Kınık ile evlidir ve Muhammed Furkan, Abdullah Harun ve Fatıma Zehra adlarında 3 çocuğu vardır.

Kerem Kınık 12 Mayıs 2023 tarihinde Kızılay Başkanlığı görevinden istifa etti.

Kaynak:Biyografi.info

Kerem Kınık için yapılan aramalar

Kerem Kınık, Kerem Kınık biyografi, Kerem Kınık hayatı, Kerem Kınık özgeçmişi, Kerem Kınık hakkında, Kerem Kınık doğum yeri, Kerem Kınık fotoğraf, Kerem Kınık video, Kerem Kınık resim, Kerem Kınık kimdir?, Kerem Kınık kaç yaşında?, Kerem Kınık nereli, Kerem Kınık memleketi