FB TW PIN NWS
BioRank 3965

Keir Starmer

Doğum tarihi : 02.Eylül.1962
Keir Starmer kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Avukat
Keir Starmer doğum yeri : Southwark, Londra, İngiltere

Keir Starmer Biyografisi

Keir Starmer, hukuk alanındaki başarıları sebebiyle 2014 yılında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından ‘Sir’ ilan edildi.

Keir Starmer, 2 Eylül 1962 tarihinde Southwark, Londra, İngiltere'de Rod Starmer, Josephine Baker çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Keir Rodney Starmer'dir. Surrey'de büyüdü. 1974–1981 yılları arasında Reigate Grammar School 'da okudu. Hukuk eğitimini Leeds Üniversitesinde 1985 yılında tamamladı. 1986'da Oxford Üniversitesi'ndeki St Edmund Hall'da Medeni Hukuk alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Keir Starmer, 1980'lerde ve 1990'larda genç bir adam olarak Sosyalist Alternatifler ve Sosyalist Avukat dergileri için makaleler yazdı.

Keir Starmer, avukatlık stajından sonra baroya bağlı olarak sonra ağırlıklı olarak ceza savunması alanında çalıştı ve insan hakları konularında uzmanlaştı. 1990 yılında Doughty Street Chambers'a üye oldu ve 2002 yılında Kraliçe'nin Danışmanı (QC) olarak atandı.

Keir Starmer, 2008 yılında Savcılık Direktörü (DPP) ve Kraliyet Savcılık Servisi Başkanı oldu ve 2013 yılına kadar bu görevlerde bulundu. Beş yıllık DPP görev süresinin bitiminde, 2014 Yeni Yıl Onurlarında Banyo Nişanı aldı.

Keir Starmer, 2007 yılında Victoria Alexander ile evlendi. 2 çocuğu vardır.

2015 genel seçimlerinde Avam Kamarası'na seçilen Keir Stamer, Eylül 2015'te yeni parti lideri Jeremy Corbyn tarafından Göçten Sorumlu Gölge Bakanı olarak atandı. 2016 yılında, Jeremy Corbyn'in liderliğini protesto etmek amacıyla İngiliz gölge kabinesinin Haziran 2016'daki genel istifalarının bir parçası olarak istifa etti, ancak aynı yılın sonlarında, AB üyelik referandumunun ardından Avrupa Birliği'nden Çıkıştan Sorumlu Gölge Dışişleri Bakanı olarak Jeremy Corbyn yönetimindeki yeni bir görevi kabul etti. Starmer, Brexit konusunda "kalmak" yönünde oy vereceğini belirttiği ikinci bir referandumu savundu, bu politika nihayetinde 2019 İşçi Partisi seçim beyannamesine dahil edildi.

İşçi Partisi'nin 2019 yılı genel seçimlerindeki ağır yenilgisinin ardından parti lideri Jeremy Corbyn, İşçi Partisi Lideri olarak görevden ayrılacağını açıkladı. Keir Starmer, 4 Ocak 2020 tarihinde takip eden liderlik seçiminde adaylığını açıkladı ve milletvekillerinin yanı sıra sendika Unison'dan da çok sayıda onay aldı. 4 Nisan 2020'de rakipleri Long-Bailey ve Nandy'yi yenerek liderlik yarışmasını birinci turda %56.2 oyla kazandı, ve böylece Muhalefet Lideri oldu. Kabul konuşmasında COVID-19 salgınının ortasında Muhalefet Lideri olarak "hükümetle yapıcı bir şekilde ilişki kurmayı" planladığını söyledi.

2015'ten beri Holborn ve St Pancras seçim bölgesinden milletvekili olarak görev yapmakta olan Keir Starmer, 2020 yılından beri İşçi Partisi ve Muhalefet Lideri olarak görev yapmaktadır.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın 22 Mayıs 2024 tarihinde aldığı erken seçim kararının ardından 4 Temmuz 2024 tarihinde yapılan seçimde İşçi Partisi, 650 sandalyeli Avam Kamarası'nda 410 sandalye kazanarak tek başına iktidar oldu.

Partisi:
2015 - İşçi Partisi


Kaynak:Biyografi.info

Keir Starmer için yapılan aramalar

Keir Starmer, Keir Starmer biyografi, Keir Starmer hayatı, Keir Starmer özgeçmişi, Keir Starmer hakkında, Keir Starmer doğum yeri, Keir Starmer fotoğraf, Keir Starmer video, Keir Starmer resim, Keir Starmer kimdir?, Keir Starmer kaç yaşında?, Keir Starmer nereli, Keir Starmer memleketi