FB TW PIN NWS
BioRank 8908

Karl Liebknecht

Doğum tarihi : 13.Ağustos.1871 Ölüm tarihi : 15.Ocak.1919
Karl Liebknecht kaç yaşında öldü : 48
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Avukat
Karl Liebknecht doğum yeri : Leipzig, Almanya
Ölüm yeri : Berlin, Almanya

Karl Liebknecht Biyografisi

Karl Liebknecht, Rosa Luxemburg ile birlikte Alman sosyalist ve Spartakusbund (Spartaküs Birliği) ve Almanya Komünist Partisi ortak kurucusudur.

Karl Liebknecht, 13 Ağustos 1871 tarihinde Leipzig, Almanya’da doğmuştur. Babası Wilhelm Liebknecht , Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nin kurucularından biridir. Karl Liebknecht, Leipzig Üniversitesi ve Berlin'deki Humboldt Üniversitesi'nde hukuk ve politik ekonomi eğitimleri gördü.

Karl Liebknecht, üniversite eğitimi sırasında Marksist düşünce taraftarı oldu. Gençliğinden beri Alman sosyal demokrasisinin sol kanadının liderliğini yapmaya başlayan Karl Liebknecht, 1907 yılında Uluslararası Sosyalist Gençlik Federasyonunun yürütme kurulu üyesi seçilir. Daha sonra, “militarizm ve anti-militarizm” broşürü yüzünden 1907 yılında ikibuçuk yıl hapis cezası aldı.

1908 yılında SDP’nin Prusya milletvekili oldu; 1912 yılında ise Alman Parlamentosu Reichstag üyesi oldu. Başından beri yol arkadaşlığı ettiği Rosa Luxemburg ile birlikte, parti içinde sağ eğilimin korkulu rüyası olmuşlardır, artık Alman solunu etkisi altına almaya başlayan ve sonradan şovenizm çukuruna dek yuvarlanan reformist eğilimlerle mücadele içindedirler.

1 Ocak 1916 tarihinde Rosa Luxemburg ile birlikte Spartaküs birliğini kurdu. 1 Mayıs 1916 tarihindeki toplantılarında “kahrolsun hükümet kahrolsun savaş” dediği anda tutuklandı ve iki buçuk yıl hapse mahkûm edildi. Bir yıl geçmeden afla bırakıldı.

Karl Liebknecht, 1893 yılından 1894 yılına kadar Potsdam'da İmparatorluk Öncü Kuvvetleri'nde görev aldıktan ve 1894 yılından 1898 yılına kadar Arnsberg ve Paderborn'da stajyerliğini tamamladıktan sonra, 1897 yılında Würzburg Üniversitesi'nde doktorasını aldı ve 1899 yılında kardeşi Theodor Liebknecht ile beraber bir hukuk bürosu açacağı Berlin'e taşındı. Liebknecht 8 Mayıs 1900 tarihinde Julia Paradies ile evlendi; çiftin Liebknecht'in eşinin 1911'deki ölümünden önce iki oğlu ve bir kızı oldu.

1917'de işçiler Rusya'da iktidarı ele geçirdiğinde devrimci dalga tüm Avrupa'yı kapladı. Ocak 1918'de Almanya'nın başkenti Berlin'de de işçi konseyleri kuruldu. Kasım ayında devrimci dalga artık durdurulamaz bir hâl almıştı. Almanya'da kraliyet yıkıldı. Sosyal demokrat lider Scheidemann, Weimar Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etti, Karl Liebknecht ise proleter devrimin başladığını duyuruyordu. Ancak Spartakistlerin önderlik düzeyi devrim için yeterli değildi. Aralık ayında Spartakistler, Komünist Partisi'ni kurdular. Sosyal demokratların da içinde yer aldığı hükümet, devrimi ezmek için harekete geçmişti bile.

9 Kasım 1918 tarihinde başlayan genel grevlerin sonucunda başlayan ayaklanmaların suçlusu olarak görülen Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg Sosyal Demokratların sağcı askerlerden derlediği Freikorps birlikleri her tarafta aramaktadırlar.

15 Ocak 1919 tarihinde kaldıkları yer basıldığında her şey hazırdır resmi bir tutuklama gibi tezgâhlanan olayın bir noktasında dipçikler inmeye başladığında durum netleşir Rosa Luxemburg kafasına vurulan dipçiklerle ağır yaralıdır, daha arabadayken ölür ve bir kanala atılır. Yarı ölü halde arabaya atılan Karl Liebknecht ise Berlin Hayvanat bahçesinde kurşuna dizilecektir.

Karl Liebknecht 1919 yılında Almanya'da Spartaküs Birliği olarak Spartaküs hareketine öncülük ederek sosyalist devrim gerçekleştirmeye çalışsa da milliyetçiler tarafından pek çok yoldaşıyla birlikte vahşice katledildi.

Evlilikleri :
1.eşi: Julia Paradies ile 8 Mayıs 1900 tarihinde evlendi.1911 yılında eşi öldü. 2 oğlu, bir kızı vardı.
2.eşi: Sophie Ryss (e. 1912–1919)

Karl Liebknecht, 15 Ocak 1919 tarihinde Berlin, Almanya’da 48 yaşında iken Suikast sonucu öldürüldü.

Kaynak:Biyografi.info

Karl Liebknecht için yapılan aramalar

Karl Liebknecht, Karl Liebknecht biyografi, Karl Liebknecht hayatı, Karl Liebknecht özgeçmişi, Karl Liebknecht hakkında, Karl Liebknecht doğum yeri, Karl Liebknecht fotoğraf, Karl Liebknecht video, Karl Liebknecht resim, Karl Liebknecht kimdir?, Karl Liebknecht kaç yaşında?, Karl Liebknecht nereli, Karl Liebknecht memleketi