FB TW PIN NWS
BioRank 6330

Kamala Harris

Doğum tarihi : 20.Ekim.1964
Kamala Harris kaç yaşında : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Kamala Harris doğum yeri : Oakland, Kaliforniya, ABD

Kamala Harris Biyografisi

Kamala Harris, 20 Ekim 1964 tarihinde Oakland, Kaliforniya, ABD’de doğmuştur. Annesi Shyamala Gopalan Harris Hindistan asıllı bir bilim kadını, babası Donald J. Harris Jamaika asıllı Stanford Üniversitesi’nde ekonomi profesörüdür. Anne ve babası O 7 yaşında iken boşandı. Maya adında bir kız kardeşi vardır. Kamala Harris annesinin görevleri nedeni ile 12 yaşından itibaren liseyi bitirene kadar Kanada’da büyüdü. Kamala Harris, "siyah okulu" olarak anılan başkent Washington DC’deki Howard Üniversitesi’nde siyaset bilim ve ekonomi üzerine lisans eğitimini tamamladı. Ardından San Francisco yakınlarındaki Hastings College of Law’da hukuk eğitimini tamamlar tamamlamaz eyalette suç oranlarının yüksek olduğu Alameda County’de savcı olarak göreve başladı.
Kamala Harris, 2003 yılında San Francisco bölge savcısı oldu. Bu göreve gelen ilk siyah ve Asya kökenli kadın olma özelliğine sahip.

Kamala Harris, 2010 yılında yapılan Kaliforniya eyalet seçimlerinde Kaliforniya eyaletinin ilk kadın başsavcısı oldu. ABD'deki sistemde bu makam adalet bakanlığı anlamına da geliyor. 2014 yılına kadar bu görevde kaldı. Burada ilk defa uyuşturucu suçuna bulaşmış kişilerin hapse girmek yerine liseden mezun olmalarına veya iş bulmalarına olanak sağlayan "hayata dön" programını başlattı; ırkçılıkla mücadele ve ceza-usul adaletini sağlama dallarında programlar yürüttü. Polis cinayetlerini izlemek açısından memurların üzerlerine ilk kez vücut kameraları yerleştirilmesini sağladı.

2016 yılında Demokrat Parti'den California Senatörü olarak seçildi.

Kariyerindeki tüm bu başarılar ve ilkler Kamala Harris'in 2017’de ABD’nin ikinci siyah kadın senatörü ve ilk Hint asıllı senatör olmasının önünü açtı. Kaliforniya’dan seçildiği senatörlük görevinde, iç güvenlik soruşturmalarından, hükümet işlerinden, istihbarattan, bütçeden ve adaletten sorumlu komitelerde görev yaptı. Kamala Harris yine Senato'daki görevi sırasında, Donald Trump’ın Yüksek Mahkeme üyeliğine aday gösterdiği Yargıç Brett Kavanaugh’nun, cinsel saldırı suçlamalarıyla ilgili Senato’da yürütülen soruşturmasında Kavanaugh’ya yönelttiği "zor sorular" ile adından söz ettirdi.

Kamala Harris, senatör olduktan sonra 2019 yılında ABD Senatosu'na 1915 olaylarını soykırım olarak tanınması için önerge verdi. Verdiği önerge ise ABD Başkanı Donald Trump’tan dönmüştü.

Harris, senatörlüğü döneminde ABD Başkanı Donald Trump'ın özellikle Orta Doğu politikalarının yanlış olduğunu söyledi. Donald Trump'ın Suriye'deki askerlerini geri çekme kararının yanlış olduğunu belirterek yönetime sert eleştiriler yöneltti.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2018'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda hayatını kaybetmesinin ardından ABD'nin Riyad ile ilişkilerini gözden geçirmesi çağrısı yapmıştı.

Senatör Kamala Harris, siyasi kariyerine 2019 yılında Demokrat Parti’den ABD Başkanlığı yarışına girerek devam etti. Adaylığı ilk başta büyük bir coşkuyla karşılansa ve televizyondaki tartışma programlarında rakiplerine karşı başarılı bir performans sergilese de hızlı yükseldiği anketlerde düşüşe geçince Aralık 2019’da başkanlık yarışından çekildi. Kamala Harris’in vaat ettiği değişimler arasında yargı sisteminde reform ve ırk adaletini sağlama tasarısı vardı.

Kamala Harris, başkanlık yarışından çekildikten üç ay sonra başkanlık için Joe Biden’ı desteklediğini, "Ülkemize şerefle hizmet etmiş bir kişi ve ona her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Onun bir sonraki ABD Başkanı olarak seçilmesi için elimden gelen her şeyi yapacağım" diyerek duyurdu.

Kamala Harris, 22 Ağustos 2014 tarihinde avukat Douglas Emhoff ile evlendi.

3 Kasım 2020 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan başkanlık seçimlerinde Başkan seçilen Demokrat Partili Joe Biden, yardımcısı olarak Kamala Harris'i seçti.

Kamala Harris, 49. başkan yardımcısı olarak ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden'la birlikte 20 Ocak 2021'de yapılacak devir teslim töreninde yemin ederek göreve başlayacak.

Kaynak:Biyografi.info

Kamala Harris hakkında haberler

Tüm Kamala Harris haberleri

Kamala Harris için yapılan aramalar

Kamala Harris, Kamala Harris biyografi, Kamala Harris hayatı, Kamala Harris özgeçmişi, Kamala Harris hakkında, Kamala Harris doğum yeri, Kamala Harris fotoğraf, Kamala Harris video, Kamala Harris resim, Kamala Harris kimdir?, Kamala Harris kaç yaşında?, Kamala Harris nereli, Kamala Harris memleketi