FB TW PIN NWS
BioRank 6785

Jülide Sarıeroğlu

Doğum tarihi : 07.Haziran.1979
Jülide Sarıeroğlu kaç yaşında : 44
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Jülide Sarıeroğlu doğum yeri : Adana

Jülide Sarıeroğlu Biyografisi

19 Temmuz 2017 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görevlendirildi.

Jülide Sarıeroğlu, 7 Haziran 1979 tarihinde Adana’da doğmuştur. Aslen Adanalıdır. Baba adı Şadi, anne adı Kadriye'dir. İlkokul ortaokul ve lise öğrenimini Adana’da tamamlamasının ardından Ankara’da Gazi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Lisansüstü eğitimine aynı fakültede devam etmektedir.

Çalışma hayatını 2003 yılından itibaren HAK-İŞ Konfederasyonu çatısı altında çeşitli görevlerde sürdürdü. HAK-İŞ Konfederasyonu bünyesinde "İlk Kadın Sendika Başkanı" olarak Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanlığı görevini yaptı. Milletvekilliği aday adaylığı nedeniyle bu görevinden istifa etti. 2004 yılından itibaren HAK-İŞ Kadın Komitesi Kadın Komitesi Başkanı, Sosyal Politika ve Endüstri İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Danışmanı olarak çalışmalarını sürdürdü.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nda Endüstri İlişkiler Uzmanı olan Julide Sarıeroğlu yine aynı konfederasyonda Kadın Komite Başkanlığı yaptı.

Jülide Sarıeroğlu, 2008 yılında AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları 2. Olağan Kongresi’nde MKYK üyesi olarak seçildi. Bu dönemde İstihdam Komisyonu Başkanlığı, Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı görevlerini yaptı. 2009 Türkiye Yerel Seçimleri’nde Çankaya Belediyesi AK Parti Belediye meclis üyesi olarak seçildi.

Çalışma hayatında, endüstri ilişkiler, kadın, gençlik, çalışan çocuklar, sosyal politika; işsizlik, istihdam, kayıtdışı, yoksulluk, gelir dağılımı, mesleki eğitim, mesleki yeterlilik, iş sağlığı ve güvenliği alanlarında çalışmalar yaptı. Ülkemizin tamamına yayılan, farklı sektörlerde Kadın istihdamı ve sendikal hareket, çalışan çocuklar sorunu, istihdam odaklı mesleki eğitim, iş sağlığı ve güvenliği, kayıtdışı istihdamla mücadele, sosyal diyalog gibi alanlarda ulusal ve uluslar arası birçok projenin tasarlanmasına katkı verdi ve koordinatörlük görevlerini yaptı.

2012 yılında gerçekleştirilen Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları 3.Olağan Kongresinde tekrar seçildiği MKYK üyeliği döneminde Teşkilat Başkan Yardımcılığı ve Doğu ve Güneydoğu illerini kapsayan 6. Bölge Koordinatörlüğü görevlerini 2014 Kasım ayına kadar sürdürdü. AKP Genel Merkez Kadın Kolları Halkla İlişkiler Başkanlığı görevi yaptı.

Jülide Sarıeroğlu’nun Kadın Çalışmaları El Kitabı-Çalışan Kadınlar: Hakları ve Yeni Yasal Düzenlemeler başlıklı kitabı bulunmaktadır. Ayrıca Kayıtlı Çalışmanın Avantajları, İş Arama Teknikleri, Çocuk Hakları, AB Ülkelerinde En İyi İkili Sosyal Diyalog ile İşyerlerinde Bilgilendirme ve Danışma Konseyleri Örnekleri isimlerinde ortak kitapları bulunmakta

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan seçimlerde AKP Ankara Milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi görevi yaptı. 17 Haziran 2016 - 20 Temmuz 2017 tarihleri arasında AK Parti Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Başbakan Binali Yıldırım tarafından Jülide Sarıeroğlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görevlendirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı görevini Mehmet Müezzinoğlu'ndan devraldı.

24 Haziran 2018 Türkiye genel seçimleri'nde Ak Parti'den Adana Milletvekili seçilerek Milletvekili oldu.

9 Temmuz 2018 tarihinde yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olarak Zehra Zümrüt Selçuk atandı.

TBMM 27. Yasama Döneminde Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı olarak seçildi. 18 Ağustos 2018’de yapılan AK Parti’nin 6. Olağan Büyük Kongresinde yeniden MKYK üyesi olarak seçildi. Halen Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini yürütmektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Jülide Sarıeroğlu için yapılan aramalar

Jülide Sarıeroğlu, Jülide Sarıeroğlu biyografi, Jülide Sarıeroğlu hayatı, Jülide Sarıeroğlu özgeçmişi, Jülide Sarıeroğlu hakkında, Jülide Sarıeroğlu doğum yeri, Jülide Sarıeroğlu fotoğraf, Jülide Sarıeroğlu video, Jülide Sarıeroğlu resim, Jülide Sarıeroğlu kimdir?, Jülide Sarıeroğlu kaç yaşında?, Jülide Sarıeroğlu nereli, Jülide Sarıeroğlu memleketi