FB TW PIN NWS
BioRank 9060

Juan Manuel Santos

Doğum tarihi : 10.Ağustos.1951
Juan Manuel Santos kaç yaşında : 73
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Juan Manuel Santos doğum yeri : Bogota, Kolombiya

Juan Manuel Santos Biyografisi

2016 Nobel Barış Ödülü, Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos'a verildi.

Daha önce Dış Ticaret, Maliye Bakanı ve Milli Savunma Bakanı olarak görev yapan Juan Manuel Santos 7 Ağustos 2010 tarihinden itibaren Kolombiya Cumhurbaşkanıdır.

Juan Manuel Santos, 10 Ağustos 1951 tarihinde Bogota, Kolombiya’da doğmuştur. Annesi Clemencia Calderón Nieto, babası Enrique Santos Castillo’dur. Büyük amcası Eduardo Santos 1938 yılından 1942'ye kadar Kolombiya Devlet Başkanı ve ülkenin önde gelen gazetesi El Tiempo'nun sahibi ve Müdürüydü. Babası Enrique Santos Castillo gazetesi editörü olarak 50 yıl çalıştı.

Daha önce Dış Ticaret, Maliye Bakanı ve Milli Savunma Bakanı olarak görev yapan Juan Manuel Santos 7 Ağustos 2010 tarihinden itibaren Kolombiya Cumhurbaşkanıdır. 1991 yılında Dış Ticaret Bakanı olarak görev yaptı. 1992 yılından 1996 yılına kadar Ticaret ve Kalkınma VII Birleşmiş Milletler Konferansı Başkanı olarak atandı. 1999 yılında Latin Amerika ve Karayipler (ECLAC) Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu Başkanı olarak atandı ve 2001-2002 dönemi için Corporación Andina de Fomento (CAF) Direktörü olarak görev yaptı.

Nobel Ödül Komitesi Juan Manuel Santos'u, Kolombiya'da 52 yıldır süren iç savaşı bitirmeye yönelik çabalarından dolayı ödüle layık gördü. 2016 Nobel Barış Ödülü, Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos'a verildi.

Juan Manuel Santos, 4 yıl süren müzakerelerin ardından Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile barış anlaşması imzalamıştı. Ancak anlaşma referandumda sadece yaklaşık 63 bin oy farkla reddedilmişti. Kolombiya'daki iç savaşta yaklaşık 260 bin kişi ölmüş, 6 milyon kişi de evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Juan Manuel Santos, 1987 yılında María Clemencia Rodríguez Múnera ile evlendi. Martín, Maria Antonia ve Esteban adlarında 3 çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Juan Manuel Santos için yapılan aramalar

Juan Manuel Santos, Juan Manuel Santos biyografi, Juan Manuel Santos hayatı, Juan Manuel Santos özgeçmişi, Juan Manuel Santos hakkında, Juan Manuel Santos doğum yeri, Juan Manuel Santos fotoğraf, Juan Manuel Santos video, Juan Manuel Santos resim, Juan Manuel Santos kimdir?, Juan Manuel Santos kaç yaşında?, Juan Manuel Santos nereli, Juan Manuel Santos memleketi