FB TW PIN NWS
BioRank 5643

Joss Whedon

Doğum tarihi : 23.Haziran.1964
Joss Whedon kaç yaşında : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Joss Whedon doğum yeri : New York, A.B.D.

Joss Whedon Biyografisi

Buffy the Vampire Slayer, Angel, Firefly ve Dollhouse gibi ülkemizde de gösterilmiş olan başarılı dizilerin yaratıcısı olan Amerika’lı yönetmen, yapımcı, oyuncu ve çizgiroman senaristi.
Joss Whedon, 23 Haziran 1964 tarihinde, Lee Stearns ve Tom Whedon çiftinin oğlu olarak, New York, A.B.D.’de dünyaya geldi. Lise öğretmeni olan annesinin işi nedeniyle liseyi Winchester, İngiltere’de okuyan Whedon, üniversite eğitimi için A.B.D.’yi tercih etti ve 1987 yılında, Wesleyan Üniversitesi’nden mezun oldu.

Lise öğretmeni olmasının yanında ayrıca romancı olarak da tanınan annesinin ve 1970’li yılların ünlü T.V. dizisi The Electric Company’nin yazarı olan babasının etkisi ile daha genç yaşlardan itibaren senaryo yazarlığına başlayan Whedon, üniversiteden mezun olmasının ardından, televizyon sektöründe çalışmak için Los Angeles’a taşındı.

1988 yılında, T.V. dizisi Roseanne’nin senaryo yazarı olarak çalışmaya başlayan Whedon, 1992 yılında, yönetmenliğini Fran Rubul Kuzui’nun yaptığı ve Buffy the Vampire Slayer adını taşıyan sinema yapımının senaryosunu yazdı. Vampirlere ve diğer doğaüstü varlıklara karşı mücadele eden genç bir kızın maceralarını anlatan film gişede ilgi görmediyse de, Whedon senaryosunun gişe başarısı yakalayacağına güvenerek aynı adı taşıyan bir T.V. dizisini kaleme aldı. 1997 yılında başlayan ve baş rollerinde Sarah Michelle Gellar, Charisma Carpenter ve David Boreanaz’ın yer aldığı dizi izleyicilerden büyük ilgi gördü ve 1997-2003 yılları arasında toplam 144 bölüm olarak yayınlandı.

Buffy the Vampire Slayer adlı dizide yer alan karakterlerden birisi olan vampir Angel’ın hikayesinin büyük ilgi görmesi üzerine, Whedon bu karakterin de kendisine ait bir dizisi olmasına karar veridi ve de Angel, David Boreanaz ile Charisma Carpenter’ın başrollerini oynadıkları ve de 1999-2004 yılları arasında 110 bölüm olarak yayınlanan yeni bir dizi olarak yayın hayatına katıldı.

Çocukluğundan beri bilim kurgu dalına büyük bir ilgi duyan Whedon, 2002 yılında, bilim kurgu fanları tarafından türün adına yapılmış olan en önemli eserlerden biri sayılan Firefly dizisini yarattı. 2002 yılında toplam 11 bölüm olarak yayınlanan ve iyi bir izleyici kitlesi bulunmasına rağmen Fox kanalı tarafından maliyeti öne sürülerek iptal edilen dizinin, Whedon tarafından konusunun daha iyi anlaşılması için yapılmış olan Serenity adlı bir de sinema filmi bulunmaktaydı.

Alien Resurrection, Titan A.E., Atlantis ve Toy Story adlı filmlerin senarist kadrosu arasında yer alan Whedon, Toy Story (Oyuncak Hikayesi) adlı animasyon filminin senaryosu ile Akademi Ödülleri’nde En İyi Senaryo dalında aday gösterildi.

Dark Horse Comics firması için yarattığı Fray adlı popüler çizgiroman ile de tanınan yazar, daha önce yayınladığı T.V. dizileri Buffy ve Firefly için de ayrı çizgiroman serilerinin senaryolarını yazdı. Kendi yarattığı evrenlerin dışında da eserler veren Whedon, ünlü Marvel klasiği X-Men için Astonishing X-Men serisini yarattı ve de serinin sinema uyarlaması olan X-Men; The Last Stand’in senaryosunda da yer aldı.

Ödülleri

Nebula Awards; Serenity (En İyi Senaryo)

Hugo Awards; Serenity (En İyi Dramatik Sunum)

Eisner Awards; En İyi Seri (Buffy the Vampire Slayer), En İyi Devam Serisi (X-Men), En İyi Dijital Çizgiroman (Sugarshock!)

Prometheus Award; Özel Ödül (Serenity)

Kaynak:Biyografi.info

Joss Whedon kitapları

Tüm Joss Whedon kitapları

Joss Whedon filmleri

Tüm Joss Whedon filmleri

Joss Whedon için yapılan aramalar

Joss Whedon, Joss Whedon biyografi, Joss Whedon hayatı, Joss Whedon özgeçmişi, Joss Whedon hakkında, Joss Whedon doğum yeri, Joss Whedon fotoğraf, Joss Whedon video, Joss Whedon resim, Joss Whedon kimdir?, Joss Whedon kaç yaşında?, Joss Whedon nereli, Joss Whedon memleketi