FB TW PIN NWS
BioRank 8529

Jorge Mario Bergoglio

Doğum tarihi : 17.Aralık.1936
Jorge Mario Bergoglio kaç yaşında : 88
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Din Adamı
Jorge Mario Bergoglio doğum yeri : BuenosAires, Arjantin

Jorge Mario Bergoglio Biyografisi

13 Mart 2013 tarihinden itibaren Katolik dünyasının yeni ruhani lideri Papa Jorge Mario Bergoglio’dur.
Papa I. Franciscus'un esas adı Jorge Mario Bergoglio'dur. 17 Aralık 1936 tarihinde Arjantin’in başkenti Buenos Aires’de ailesinin beş çocuğundan biri olarak doğmuştur. Babası İtalyan asıllı bir demiryolları işçisi José Mario Francisco Bergoglio’dur. Annesinin adı Regina Maria Sivori’dir. Jorge Mario Bergoglio temel eğitimden sonra kimyager oldu.

1958'te kiliseye katıldıktan sonra Şili'de felsefe, psikoloji ve edebiyat eğitimi aldı ve 1969 yılında papaz olarak aynı üniversitede ilahiyat doçenti oldu. Katolik ilahiyat tahsilini de 1970'de tamamladı. 1980-86 yılları arasında San Miguel Yüksek okulu'nun rektörü olarak görev yaptı. 1998 yılında Buenos Aires Baş Piskoposu seçilmiş, 2001 yılında ise kardinalliğe yükselmiştir.

16. Papa XVI. Benedictus'un istifasının ardından 13 Mart 2013 tarihinde yapılan seçimlerde Arjantinli Kardinal Jorge Mario Bergoglio 115 kardinal arasından 266. papa olarak seçilerek Hıristiyan aleminin yeni ruhani lideri oldu. Jorge Mario Bergoglio, seçildikten sonra “1. Francis” papalık adını kullanacağını açıkladı. 1000 yıldır Avrupa dışından seçilen ve Latin Amerikalı olan ilk Papa’dır.

Francis İsmi Nereden Geliyor;
İtalya'nın Umbria bölgesindeki Assisi kentinde 1181 yılında varlıklı bir tüccarın oğlu olarak doğan Francis, sahip olduğu her şeyden vazgeçerek İsa Peygamber'in izinden gidip, yoksulluğu ve basit bir hayat tarzını benimsemişti.

Francis'in kurduğu Fransisken Tarikatı, 1210 yılında Papa III. Innocent tarafından da kabul edilmişti. Francis, 1224 yılında İsa Peygamber'in çarmıha gerildiğinde aldığı yaraların (stigmata) görüldüğü ilk kişi olarak da tarihe geçmişti.

Yoksulların dostu olarak İtalya'da son derece sevilen ve saygı duyulan bir aziz olan Francis, 1226 yılında 45 yaşında hayata veda etmişti.

Francis, ölümünden 2 yıl sonra Papa IX. Gregory tarafından aziz ilan edilmişti. Her yıl 4 Ekim, Katolik dünyası tarafından ''Aziz Francis Günü'' olarak kutlanıyor.

Jorge Mario Bergoglio da tıpkı ismini aldığı Assissili Francis gibi dünya nimetlerine sırt çevirmesiyle tanınıyor ve kendisinden önceki Buenos Aires kardinallerinden farklı olarak son derece basit ve sade bir yaşam sürüyor. 2001 yılında Buenos Aires Kardinali olduğunda kendisine sunulan köşkte yaşamayı reddetmiş, sobayla ısınan tek göz odasında kalmaya devam etmişti.

Arjantin'de 1976'daki darbenin ardından diktatörlüğünü ilan eden Jorge Videla'nın iktidarı sırasında ülkedeki Cizvit tarikatının liderliğini yürüten Bergoglio, birçok kişiyi dikta rejiminin elinden kurtarmıştı.

Kürtaj, eşcinsel evlilik ve ötanaziye karşı olduğunu açıklayan Jorge Mario Bergoglio, 2001 yılında Arjantin'deki bir bakımevinde kalan 12 aids hastasının ayaklarını yıkayıp öpmesiyle hafızalarda yer aldı.

2006 yılında, Buenos Aires'te 1915'te hayatını kaybedenlerin anıldığı 24 Nisan törenini yönetti, törende Türkiye'den Ermeni iddialarını kabul etmesini istemişti. "Ermeni soykırımını Osmanlı Türkiye’sinin Ermeni halkı ve tüm insanlığa karşı işlediği korkunç bir suç olarak, koşulsuz biçimde tanımalı" çağrısı yapmıştı.

Katolik aleminin ruhani lideri aynı zamanda Vatikan Devlet Başkanı Papa I. Franciscus 28 Kasım 2014 tarihinde Türkiye'ye geliyor. İlk ziyaretini Anıtkabir'e yaptıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Daha sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ve Diyanet İşleri Başkanlığını da ziyaret ederek Başkan Mehmet Görmez ile görüşecek.

Papa I. Franciscus, Başkent'teki temaslarının tamamladıktan sonra 29 Kasım Cumartesi günü sabah saatlerinde İstanbul'a hareket edecek. Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret edecek ve Patrik Bartholomeos ile görüşecek.

Kaynak:Biyografi.info

Jorge Mario Bergoglio için yapılan aramalar

Jorge Mario Bergoglio, Jorge Mario Bergoglio biyografi, Jorge Mario Bergoglio hayatı, Jorge Mario Bergoglio özgeçmişi, Jorge Mario Bergoglio hakkında, Jorge Mario Bergoglio doğum yeri, Jorge Mario Bergoglio fotoğraf, Jorge Mario Bergoglio video, Jorge Mario Bergoglio resim, Jorge Mario Bergoglio kimdir?, Jorge Mario Bergoglio kaç yaşında?, Jorge Mario Bergoglio nereli, Jorge Mario Bergoglio memleketi