FB TW PIN NWS
BioRank 6514

Jerome David Salinger

Doğum tarihi : 01.Ocak.1919 Ölüm tarihi : 27.Ocak.2010
Jerome David Salinger kaç yaşında öldü : 91
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Yazar
Jerome David Salinger doğum yeri : New York
Ölüm yeri : Cornish, New Hampshire, ABD

Jerome David Salinger Biyografisi

J.D. Salinger olarak bilinen Amerikalı yazar, "Çavdar Tarlasında Çocuklar" adlı kitabındaki "Holden Caulfield" karakteriyle tanınmış ve bu kitabının tanınmasından sonra çok az sayıda eser vermiştir.
Jerome David Salinger, 1 Ocak 1919 tarihinde Manhattan, New York'da dünyaya geldi. Salinger'ın babası Polonyalı bir Yahudi, annesi ise yarı İrlandalı'ydı. Ayrıca 1911 doğumlu bir kız kardeşi daha vardı. İlkokulu McBurney Okulu'nda bitirdi. Okulda bazı tiyatro oyunlarında yer alıyordu. Bu yüzden ailesi onun oyuncu olacağını düşünmüştü. Vallay Forge Military Akademi'yi kazandığı zaman baskıcı annesinden uzaklaşabileceği için çok sevinmişti. McBurney'deyken okul gazetesinde yazıyordu. Bu dönem kısa hikayelerini yazmaya başlamıştı. Yatılı okuduğu için geceleri hikayelerini gizli gizli yatağın içinde örtünün altında yazmak zorunda kalıyordu.

1936 yılında New York Üniversitesi'ni kazandı. Bir dönem okuduktan sonra okula devam edemeyip babasının işine döndü. Babası iş için onu Viyana'ya gönderdi. Burayı Hitler'in Avusturya'ya girmesinden bir ay önce terk etti. Ertesi yıl Collegeville'deki Ursinus Üniversitesi'ne gitti. Ancak burada da sadece bir okul dönemi kalabildi. 1939 yılında Colombia Üniversitesi'nde yazarlık okumaya başladı. Okuldaki öğretmeni Whit Burnett, bir hikaye dergisinde editörlük yapmaktaydı. Genç öğrencisinde büyük bir yetenek görmüş ve derginin bir sayısında onun öykülerinden birine yer vermek istemişti. Böylece Salinger'ın yayımlanan ilk hikayesi "The Young Folk" oldu.

1941 yılında Oona O'neill ile görüşmeye başlamıştı. Ona uzun mektuplar yazıyordu. Platonik aşkı, Oana O'neill'in Charlie Chaplin ile evlenmesiyle son buldu. Aynı yıl Caribbean uzak yol gemisinde işe başladı.

1942 yılının ilkbaharında, ABD'nin II. Dünya Savaşı'na girmesinden birkaç ay sonra Salinger, Amerikan Ordusu'na girdi. Orduda havacılık eğitmeni olarak görev aldı. Daha sonra görev aldığı U.S 4. Piyade Tümeni'nde savaşın çirkin yüzünü gördü. Normandiya kampı döneminde Ernest Hemingway ile tanıştı. Ardından Fransız ve Alman tutukluların sorgulandığı bir departmanda görev aldı. Savaş bittiği zaman rulsal bir çöküntü içindeydi. Hemingway'a bir süre yaşadıklarına bağlı olarak hastanede tedavi gördüğünü yazmıştı.

1951 yılında başyapıtı "Çavdar Tarlasında Çocuklar" (Gönülçelen) adlı kitabı basıldı. Kitap başta eleştirmenler tarafından tutulmasa da okuyucuların ilgisini çekmişti. Asi ve sorunlu bir genç olan "Holden Caulfield"'in ağzından yazılmış kitap bazı ülkelerde içerdiği argo dil yüzünden yasaklanmıştı. Hiçbir zaman doğrulanmasa da Salinger'ın bakış açısının kitaptaki karakter ile benzeştiği söylenmekteydi.

Ardından 1961 yılında "Franny ve Zooney", 1953 yılında "Dokuz Öykü" ve 1963 yılında "Yükseltinin Tavan Kirişini Kıranlar" adlı kitapları yayınlandı.

Bir süre sonra tanınmaya başlayan Salinger, toplumun ilgisinden kaçmak için New York'dan New Hampshire'a taşındı. Röportaj vermek istemiyor ve hayranlarına samimi davranmıyordu. Yapılan bir biyografi çalışmasından yakınlarına yazdığı mektuplar da yer aldığı için dava açtı. Dava sırasında yayımlanmayan birçok roman ve hikayesi ortaya çıktı.

2000 yılında ikinci karısından olan kızı Margaret Salinger "Dream Catcher: A Memoir" adında bir biyografi yayımladı. Agresif tavrı ve gözlerden uzak yaşamıyla tanınan Salinger, 1980 yılından sonra hiçbir gazeteciye röportaj vermedi.

Jerome David Salinger, 27 Ocak 2010 tarihinde Cornish, New Hampshire, ABD'de vefat etti.

Kitapları:
1951 - Gönülçelen/Çavdar Tarlasında Çocuklar
1953 - Dokuz Öykü
1948 - Muz Balığı İçin Mükemmel Bir Gün
1948 - Sarsak Dayı Connecticut'ta
1948 - Eskimolarla Savaştan Hemen Önce
1949 - Gülen Adam
1949 - Teknede
1950 - Esmé İçin - Sevgi ve Yoksunlukla
1951 - Yeşil Gözlüm, Al Dudaklım
1952 - De Daumier-Smith'in Mavi Dönemi
1961 - Franny ve Zooey
1955 - Franny
1957 - Zooey
1963 - Yükseltin Tavan Kirişini, Ustalar ve Seymour: Bir Giriş
1955 - Yükseltin Tavan Kirişini, Ustalar
1959 - Seymour: Bir Giriş


Kaynak:Biyografi.info

Jerome David Salinger için yapılan aramalar

Jerome David Salinger, Jerome David Salinger biyografi, Jerome David Salinger hayatı, Jerome David Salinger özgeçmişi, Jerome David Salinger hakkında, Jerome David Salinger doğum yeri, Jerome David Salinger fotoğraf, Jerome David Salinger video, Jerome David Salinger resim, Jerome David Salinger kimdir?, Jerome David Salinger kaç yaşında?, Jerome David Salinger nereli, Jerome David Salinger memleketi