FB TW PIN NWS
BioRank 2363

Jeremy Irons

Doğum tarihi : 19.Eylül.1948
Jeremy Irons kaç yaşında : 76
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Jeremy Irons doğum yeri : Cowes, İngiltere

Jeremy Irons Biyografisi

İngiliz tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu. Birçok başarılı yapımda oyunculuk yeteneğini sergileme fırsatı bulmuş; birer defa Academi Award, Tony Award, Screen Actors Guild ödüllerini almış ve iki defa da Emmy ile Golden Globe (Altın Küre) ödüllerinin sahibi olmuştur.
Jeremy John Irons, 19 Eylül 1948'de İngiltere'nin Cowes kentine bağlı küçük bir adacık olan Wight'ta dünyaya geldi. Muhasebeci Barbara Anne (Sharpe) ve Paul Dugan çiftinin oğlu olan Irons, okul çağına geldiğinde, o dönemlerdeki orta ve üst sınıf ailelerin geleneğine uygun şekilde, İngiltere'nin disiplinli manastır okullarından biri olarak bilinen Sherbone School'a gönderildi. Trampet ve mızıka gibi enstrümanları çalmaya heveslendi ve Four Pillars of Wisdom adlı okul bandosuna katıldı. Okul piyeslerinde rol aldı.

Farklı bir çocukluk ve öğrencilik geçiren Irons, hayvanlarla arasının iyi olması nedeniyle veterinerlik okumaya karar verdi. Ancak veterinerlik fakültesine kabul edilmeyince, diğer bir hobisi olan oyunculuğa yöneldi. Bir süre küçük bir tiyatroda sahne yönetmeni yardımcılığı yaptıktan sonra, Bristol Old Vic tiyatro okuluna gitti. İki yıllık bu tiyatro eğitiminden sonra Bristol'a yerleşti. Burada birkaç oyunda rol alan Irons, aynı zamanda sokaklarda Shakespeare, Noel Coward ve Joe Orton'dan oyunlar sergileyerek geçimini sağladı.

Aktör 1971 yılında, Londra'ya yerleşerek kariyerine film sektöründe devam etmeye karar verdi. İlk deneyimi, West End sahnesinde "John the Baptist" rolüyle, "Godspell" filminde oldu. Buradaki oyunculuğuyla cast ajanslarının dikkatini çeken Irons, film ve birtakım televizyon programları için teklifler almaya başladı. İngiliz televizyonlarındaki bazı yapımlarda rol aldıktan sonra, Playaway adlı bir çocuk dizisinde oynadı. 1977'de, H.E.Bates'in romanından uyarlanan "Love for Lydia"da yer aldıktan sonra yıldızı parlamaya başladı. Ama oyuncunun adını sinema çevrelerine duyuran asıl şey, 1980 yılında çevrilen "Nijinsky" filmindeki rolü oldu. Simon Gray'in oyunu "The Rear Column"un ardından 1981'de, ünlü oyun yazarı Harold Pinter'ın, Irons'ı, sinema filmi yönetmeni Karl Reisz'e tavsiye etmesiyle birlikte aktörün sinema kariyeri başladı. Reisz, Irons'ın önceki çalışmalarını inceledikten sonra, senaryosunu Pinter'ın yazdığı "The French Lieutenant's Woman" filminde Meryl Streep'le rol almasını uygun gördü.

Reisz'in filmi yapım aşamasındayken, Evelyn Waugh'un kitabından 11 bölümlük bir diziye uyarlanan "Brideshead Revisited" filminde, Charles Ryder rolünü oynadı. Dizi Grenada televizyonunda yayınlanmaya başladı. Ancak çekimler henüz sona ermeden, teknik kadronun greve gitmesiyle birlikte Irons, zor bir seçimle karşı karşıya kaldı. Brideshead Revisited'in çekimleri bittikten sonra, The French Lieutenant's Woman filminin çekimlerine başlayacaktı. Ancak bu beklenmeyen gelişme karşısında, Grenada televizyonu Irons'a diziyi bitirmesi ya da çekilmesi konusunda baskı yaptı. Aktör, ilk önemli rolünü ve İngiltere'deki televizyon çalışmalarını kaybetmek istemese de, diziyi yarıda bırakarak Reisz'in filminin çekimlerine başladı. Bu duruma anlayış gösteren TV şirketi, bir düzenleme yaparak aktörün her iki projeyi de birlikte yürütebilmesine olanak sağladı ve Brideshead Revisited dünya çapında olağanüstü bir beğeni topladı. Bunun yanı sıra, The French Lieutenant's Woman da iyi bir başarı yakalayınca, Irons uluslararası bir üne kavuştu.

Filmlerin başarılarının ardından kariyerinde iyi bir sürece giren aktör, Royal Shakespeare şirketiyle anlaşarak yine tiyatrolarda da boy göstermeye devam etti. 1984 yılında Broadway'e, Glenn Close'la birlikte oynadığı, Tom Stoppard yapımı "The Real Thing" ile girdi. Filmdeki başarılı performansıyla En İyi Aktör dalında Tony ödülüne layık görüldü. 80'li yıllar boyunca birçok filmde rol alan Irons, Cannes Palme d'Or ödüllü "The Mission" (1986), David Cronenberg'in "Dead Ringers" (1988)'ı gibi önemli yapıtlarda oynadı.

1990 yılında, Irons ve Glenn Close, "Reversal of Fortune" için tekrar biraraya geldi. Bu filmle Irons, En İyi Aktör Oscar'ını kucakladı. Sonrasında "Kafka" (1991), "Damage" (1992), Meryl Streep ve Glenn Close'la "The House of Spirits" (1993), "Die Hard With a Vengeance" (1995), Bernardo Bertolucci yapımı "Stealing Beauty" (1996) ve yeniden sinemaya uyarlanan "Lolita" gibi önemli filmlerde rol aldı. 1998 yılında ise, "The Man in the Iron Mask"ın yeni versiyonunda, Aramis rolüyle Leonardo DiCaprio ile birlikte oynadı.

1994 yılında çok büyük gişe hasılatı yakalayan "The Lion King" (Aslan Kral) animasyon filmindeki Scar karakterine sesiyle hayat verdi. Spaceship Earth ve The Timekeeper gibi diğer Disney World yapımlarında da yer aldı. 2005'e gelindiğinde, "Casanova" filminde Heath Ledger'le biraraya gelen Irons, aynı yıl Ridley Scott'ın yapımı olan "Kingdom of Heaven"da oynadı. Yine 2005'te, bir TV dizisi olan I. Elizabeth'deki yardımcı erkek rolüyle Emmy ve Altın Küre ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca, Screen Actors Guild tarafından da ödüle layık görüldü.

2006 yılında BBC televizyonu, "Who Do You Think You Are?" dizisinin üçüncü sezonunda ünlü aktörün de oyuncu kadrosuna dahil olacağını açıkladı. Aynı yıl Irons, Eragon'un film versiyonunda Brom rolünü oynadı.

Irons, halen "West End"de Embers rolüyle izleyicinin karşısına çıkmaktadır. Aynı zamanda, Val Kilmer ile Bill Pullman'ın başrollerini paylaştıkları "Lewis and Clark" filminde anlatıcı olarak yer alacaktır.

Julie Hallam ile 1969 yılında evlendi 1969 yılında boşandı. 1978 yılında aktris Sinead Cusack ile yaptığı ikinci evliliğinden, Maximilian ve Samuel adında iki oğlu vardır. Eşiyle "Stealing Beauty" ve "Waterland" filmlerinde birlikte rol alan Irons, "Danny, Champion of the World"de de oğullarıyla beraber oynamıştır.

Ödülleri :
2007 - 64.Altın Küre Ödülleri - En İyi TV Oyuncusu (I. Elizabeth) /
1991 - 48.Altın Küre Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Reversal of Fortune)
1991 - 63.Oscar Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Reversal of Fortune)

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
2017 - Monumental (Sinema Filmi)
2012 - Trashed (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2019 - The Batman ( Alfred Pennyworth) (Sinema Filmi)
2017 - Red Sparrow (Sinema Filmi)
2017 - Monumental (Garrison) (Sinema Filmi)
2017 - Justice League: Adalet Birliği (Alfred Pennyworth) (Sinema Filmi)
2016 - Rüzgarın Oğlu (Avery Brundage) (Sinema Filmi)
2016 - La corrispondenza (Sinema Filmi)
2016 - Aşkın Çekimi (Sinema Filmi)
2016 - Assassin's Creed (Alan Rikkin) (Sinema Filmi)
2015 - Sonsuzluk Teorisi (G.H. Hardy) (Sinema Filmi)
2015 - High-Rise (Anthony Royal) (Sinema Filmi)
2015 - Batman v Superman: Dawn of Justice (Alfred) (Sinema Filmi)
2013 - Muhteşem Yaratıklar (Macon Ravenwood) (Sinema Filmi)
2013 - Lizbon'a Gece Treni (Raimund Gregorius) (Sinema Filmi)
2012 - Çalıntı Hayat (Yaşlı Adam) (Sinema Filmi)
2012 - Trashed (Himself) (Sinema Filmi)
2012 - The Treehouse (Sinema Filmi)
2011 - The Borgias (Rodrigo Borgia) (TV Dizisi)
2011 - Oyunun Sonu (John Tuld) (Sinema Filmi)
2010 - The Last Lions (Anlatıcı) (Sinema Filmi)2010
2010 - The 67th Annual Golden Globe A... (Kendisi) (TV Filmi)
2009 - Pembe Panter 2 (Avellaneda) (Sinema Filmi)
2009 - Georgia O'keeeffe (Alfred Stieglitz) (TV Filmi)
2008 - Kanun Benim (Randall Bragg) (Sinema Filmi)
2006 - Inland Empire (Kingsley Stewart) (Sinema Filmi)
2006 - Eragon (Brom) (Sinema Filmi)
2005 - Elizabeth I (Robert Dudley ) (TV Dizisi)
2005 - Cennetin Krallığı (Tiberias) (Sinema Filmi)
2005 - Casanova (Pucci) (Sinema Filmi)
2004 - Merchant of Venice / Venedik Taciri (Antonio) (Sinema Filmi)
2004 - Juila Olmak (Michael Gosselyn) (Sinema Filmi)
2002 - Zaman Tüneli (Simon Wells) (Sinema Filmi)
2002 - Daima Callas (Larry Kelly) (Sinema Filmi)
2002 - Bir Kadın... Bir Erkek... Ve..... (Valentin Valentin) (Sinema Filmi)
2001 - The Fourth Angel (Jack Elgin) (Sinema Filmi)
2000 - Zindan ve Ejderha (Profion) (Sinema Filmi)
1998 - The 70th Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
1998 - The Man in the Iron Mask / Demir Maskeli Adam (Aramis) (Sinema Filmi)
1997 - Lolita (Humbert Humbert) (Sinema Filmi)
1997 - Chinese Box (John) (Sinema Filmi)
1996 - Çalınmış Güzellik (Alex) (Sinema Filmi)
1995 - Die Hard: with a Vengeance / Zor Ölüm 3 (Simon Gruber) (Sinema Filmi)
1994 - Aslan Kral (Scar-Seslendirme) (Sinema Filmi)
1993 - Ruhlar Evi (Esteban Trueba) (Sinema Filmi)
1993 - M. Butterfly (René Gallimard) (Sinema Filmi)
1992 - Ölesiye (Dr. Stephen Fleming) (Sinema Filmi)
1992 - Waterland (Tom Crick) (Sinema Filmi)
1991 - Kafka (Kafka) (Sinema Filmi)
1990 - Reversal of Fortune (Claus von Bülow) (Sinema Filmi)
1988 - Ölü İkizler (Beverly Mantle) (Sinema Filmi)
1988 - A Chorus of Disapproval (Guy Jones) (Sinema Filmi)
1986 - Misyon (Father Gabriel) (Sinema Filmi)
1984 - Swann'ın Aşkı (Charles Swann) (Sinema Filmi)
1984 - Cinema 3 2 (Kendisi) (TV Dizisi) (2 Bölüm)
1983 - Betrayal (Jerry) (Sinema Filmi)
1982 - Moonlighting (Nowak) (Sinema Filmi)
1981 - Fransız Teğmenin Karısı (Charles Henry Smithson) (Sinema Filmi)
1980 - Nijinsky (Mikhail Fokine) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Jeremy Irons filmleri

Tüm Jeremy Irons filmleri

Jeremy Irons için yapılan aramalar

Jeremy Irons, Jeremy Irons biyografi, Jeremy Irons hayatı, Jeremy Irons özgeçmişi, Jeremy Irons hakkında, Jeremy Irons doğum yeri, Jeremy Irons fotoğraf, Jeremy Irons video, Jeremy Irons resim, Jeremy Irons kimdir?, Jeremy Irons kaç yaşında?, Jeremy Irons nereli, Jeremy Irons memleketi