FB TW PIN NWS
BioRank 7104

James Jeffrey

Doğum tarihi : 08.Şubat.1946
James Jeffrey kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Diplomat
James Jeffrey doğum yeri : Saugus, Massachusetts, ABD

James Jeffrey Biyografisi

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisidir.

James Jeffrey, 8 Şubat 1946 tarihinde Saugus, Massachusetts, ABD’de doğmuştur. Tam adı James Franklin Jeffrey’dir. 1969 yılında Northeastern Üniversitesi’nde Tarih bölümünde okuyarak mezun oldu. 1977 yılında Boston Üniversitesi İşletme Fakültesinden MBA derecesini aldı. Paris Üniversitesi’nden Fransızca dil diploması aldı.

James Jeffrey, 1969 yılından 1976 yılına kadar, ABD ve Vietnam'da görev yapan ABD Ordusu piyade subayıydı. 1977 yılında ABD Dışişleri bakanlığında göreve başladıktan sonra Tunus’da görevlendirildi. 1983 - 1987 yılları arasında Adana ve Ankara’da siyasi bir subay olarak görev yaptı.

James Jeffrey, Sovyetler Birliği'nin çöküşü ve Almanya'nın 1989'dan 1991'e kadar yeniden birleşmesi sırasında Almanya'nın Münih kentinde görev yaptı. Daha sonra Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı koordinatörü olarak seçildi (şimdi AGİT). Jeffrey daha sonra Dayton Anlaşmalarını yürürlüğe koymak üzere çalışan, Bosna Uygulamalarına Özel Başkan Yardımcılığı yaptı.

1996 yılında Kuveyt, ABD elçiliğinde şef yardımcısı idi. Çöl Tilkisi Operasyonu ve Kuveyt ABD elçiliğinin tahliyesi sırasında görev yaptı. 1999 yılında, Misyon Şefi Vekili olarak Türkiye'de görev yaptı.

22 Ekim 2002 - 2 Mayıs 2004 tarihleri arasında ABD'nin Arnavutluk Büyükelçisi olan 2004 - 2005 yılları arasında Bağdat'taki ABD Büyükelçiliğinde Misyon Şef Yardımcısı olarak görev yaptı. 2006 - 2007 yılları arasında Dış işleri bakanı Condoleezza Rice döneminde Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Baş Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

James Jeffrey, Amerika Birleşik Devletleri'nin 43. Başkanı George W. Bush döneminde 1 Ağustos 2007 - 3 Aralık 2008 tarihleri arasında Washington DC’de Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı görevinde iken 3 Aralık 2008 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Ankara Büyükelçisi olarak görevlendirildi ve 31 Temmuz 2010 tarihine kadar bu görevde kaldı ve görevini yeni büyükelçi Francis J. Ricciardone’ye devretti. 43. Başkan Barack Obama zamanında 18 Ağustos 2010 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri, Irak Büyükelçisi oldu 1 Haziran 2012 tarihine kadar bu görevde kaldı.

James Jeffrey, iyi derecede Almanca, Fransızca ve Türkçe bilmektedir. Daha önce de çeşitli görevler dolayısıyla da Türkiye'de bulunan Jeffrey, 17 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Amerikan Dışişleri Bakanlığı Suriye Özel Temsilciliği görevini yürüttü.

Başkan Donald Trump’ın Suriye’den Amerikan askerlerinin çekilme kararının ardından 21 Aralık 2018 tarihinde Amerika’nın (DEAŞ) IŞİD’le mücadele temsilcisi Brett McGurk’un istifası sonrasında 4 Ocak 2019 tarihinde o göreve James Jeffrey atandı. James Jeffrey DEAŞ karşıtı Küresel Koalisyon Özel Temsilciliği görevinin yanı sıra Suriye Özel Temsilciliğini de sürdüreceği açıklandı.

James Jeffrey, Gudrun Jeffrey ile evlidir ve Jahn ve Julia adında iki çocuğu vardır.

Türkiye'nin yaptığı Barış Pınarı Harekâtının durdurulması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk heyeti ile görüşmelerde bulunmak üzere 17 Ekim 2019 tarihinde Ankara’ya gelen heyet ile birlikte (ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O'Brien, ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield) T.C. Cumhurbaşkanı külliyesine gitti.

Kaynak:Biyografi.info

James Jeffrey için yapılan aramalar

James Jeffrey, James Jeffrey biyografi, James Jeffrey hayatı, James Jeffrey özgeçmişi, James Jeffrey hakkında, James Jeffrey doğum yeri, James Jeffrey fotoğraf, James Jeffrey video, James Jeffrey resim, James Jeffrey kimdir?, James Jeffrey kaç yaşında?, James Jeffrey nereli, James Jeffrey memleketi