FB TW PIN NWS
BioRank 5081

Irvin D. Yalom

Doğum tarihi : 13.Haziran.1931
Irvin D. Yalom kaç yaşında : 93
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Psikanalist, Yazar
Irvin D. Yalom doğum yeri : Washington DC, Amerika

Irvin D. Yalom Biyografisi

Rus asıllı Amerikalı psikiyatrist, psikoterapist, yazar ve eğitimci. Kurgusal ve kurgusal olmayan ancak psikoloji ve felsefe temalı kitaplarıyla tüm dünyanın en çok ilgisini çeken yazarlardan biri olmuştur. Nietzsche Ağladığında ve Aşkın Celladı gibi kitaplarıyla geniş kitlelere adını duyurmuştur. Kitapları üniversitelerde ders kitabı olarak da okutulmaktadır ve hasta- doktor ilişkisine getirdiği yeni yaklaşımlarla adli suç konusunda eğitim veren kurumların da başvuru kaynaklarındandır.
13 Haziran 1931'de Washington DC'de dünyaya geldi. Ailesi Rusya' nın Polonya sınırı yakınlarındaki bir köyden Amerika'ya göç etmiş olan fakir bir aileydi. Ekonomik açıdan oldukça zorlanmalarına karşın Yalom'un kitaplara olan ilgisi hiç azalmadı. Kitap yazmak küçük yaşlardan itibaren hayaliydi ve bir insanın yapabileceği en iyi şeyin bu olduğunu düşünüyordu.

George Washington Univesity'de sanat üzerine eğitim aldıktan sonra Boston University Tıp Fakültesi'ne kaydoldu.Uzmanlık dalı olarak, psikiyatriyi seçti. 1956 yılında mezun olduktan hemen sonra New York'taki Mount Sinai Hospital'da stajyerliğini yapmaya başladı. Daha sonra Baltimore'daki Phipps Clinic of Johns Hopkins Hospital'a geçti ve 1960'da eğitim süreci sona erdi. Yalom askerlik hizmetini 2 yıl boyunca kaldığı Honolulu'daki Tripler General Hospital'da yaptı. Ardından 1963'te Stanford University'de akademik kariyeri start aldı. Özellikle grup terapileri ve varoluşçuluk konularında uzmanlaşan yazar, The Theory and Practice of Group Psychotherapy isimli ilk kitabını 1970 yılında yayınladı. Ardından bir hastasıyla yaptığı terapiler üzerine yapılandırdığı Every Day Gets a Little Closer geldi.Yazma teknikleri konusunda da kendini geliştiren Yalom, Existential Psychotherapy1980'de psikayatri literatürüne kazandırdı.

1992'de ilk romanı When Nietzsche Wept(Nietzsche Ağladığında) kitap raflarındaki yerini aldı. Psikanalizin doğumu arifesindeki 19. yüzyıl Viyana'sında Nietzsche, Freud ve Salome'un hayatını, kurguya dayalı bir hikayede kesiştiren yazar, okuyucuyu varoluşun kader, inanç, hakikat, huzur, mutluluk, acı, özgürlük, irade... ve neden, nasıl gibi en önemli duraklarından geçirdiği bir yolculuğa çıkardı. Kitap tüm dünyada büyük ilgi gördü ve felsefeyle edebiyatı başarıyla bir araya getiren romanlardan biri olarak klasikler arasına girdi.

Büyük yankı uyandıran When Nietzsche Wept'ten sonra Yalom ikinci romanı Lying on the Couch'ı (Divan)kaleme aldı. Divan da ilk romanı kadar beğenildi ve okuyucuların gözdesi oldu.

The American Psychiatric Association Irvin D. Yalom'a psikiyatri ve dine katkılarından dolayı 2000 yılında Oscar Pfister ödülünü vermiştir.

Türkçe'ye Çevrilmiş Olan Eserleri

* Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri

* Annem ve Hayatın Anlamı

* Aşkın Celladı

* Bağışlanan Terapi Yeni Kuşak Terapistlere ve Hastalarına Açık Mektup

* Divan

* Evli Kadının Tarihi

* Grup Psikoterapisinin Teori ve Pratiği

* Her Gün Biraz Daha Yakın

* Kısa Süreli Grup Terapileri

* Memenin Tarihi

* Nietzsche Ağladığında

* Varoluşçu Psikoterapi

* Evlilik Terapisi

* Bugünü Yaşama Arzusu - Schopenhauer Tedavisi

* Din ve Psikiyatri

Kaynak:Biyografi.info

Irvin D. Yalom kitapları

Tüm Irvin D. Yalom kitapları

Irvin D. Yalom için yapılan aramalar

Irvin D. Yalom, Irvin D. Yalom biyografi, Irvin D. Yalom hayatı, Irvin D. Yalom özgeçmişi, Irvin D. Yalom hakkında, Irvin D. Yalom doğum yeri, Irvin D. Yalom fotoğraf, Irvin D. Yalom video, Irvin D. Yalom resim, Irvin D. Yalom kimdir?, Irvin D. Yalom kaç yaşında?, Irvin D. Yalom nereli, Irvin D. Yalom memleketi